REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja alimentów wciąż trudna

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gminy uważają, że wpisywanie dłużników alimentacyjnych do ogólnopolskich rejestrów nie mobilizuje ich na razie do spłaty należności.

Wprowadzenie obowiązku zgłaszania dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast miało spowodować, że egzekucja wierzytelności z Funduszu Alimentacyjnego (FA) będzie skuteczniejsza. Wpis do takich ogólnopolskich rejestrów dłużników, z których korzystają m.in. instytucje finansowe, powoduje, że niesolidny rodzic ma zablokowaną możliwość wzięcia kredytu lub zakupu na raty.

Pracownicy większości gmin nie zauważyli, aby taki wpis powodował większą ściągalność należności.

– Na razie większa liczba wpłat od dłużników wynika z ustawy. Od października komornik najpierw wpłaca gminie kwotę, którą otrzymał od dłużnika, a dopiero potem osobie uprawnionej – mówi Marzena Szuleta, kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Zdaniem Jana Hućko, kierownika referatu świadczeń rodzinnych UM w Tarnowie, na taką sytuację wpływa specyfika dłużników alimentacyjnych.

– Część z nich to osoby o niskich dochodach, które nie biorą w ogóle udziału w obrocie gospodarczym lub już znajdują się w rejestrach z powodu innych długów – mówi Jan Hućko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tj. Dz.U. nr 1, poz. 7), gminy podpisują umowę z jednym z trzech działających biur informacji gospodarczej. Mogą jednak wybrać nawet wszystkie z nich.

– Na razie mamy umowę tylko z jednym rejestrem, ale już wkrótce podpiszemy z następnym – mówi Marzena Szuleta.

Według niej ma to wpłynąć na lepszą ściągalność zaległych alimentów. Tak stało się w Szczecinie, gdzie urząd miasta zawarł umowy z trzema biurami informacji gospodarczej.

– Dzięki temu komornicy odzyskują więcej wierzytelności, a niektórzy dłużnicy nawet przynoszą nam zaległe pieniądze, zapominając, że muszą je wpłacić komornikowi – mówi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei Michał Kostrowicki z Krajowego Rejestru Długów zwraca uwagę, że ustawa nie nakłada na gminy obowiązku powiadamiania dłużnika, że w takim rejestrze się znalazł.

– Może się zdarzyć, że dowie się o tym dopiero, gdy np. będzie występował o kredyt – dodaje Michał Kostrowicki.

W związku z tym biura składają gminom dodatkową ofertę obejmującą wysyłanie powiadomienia o znalezieniu się na liście dłużników.

Michalina Topolewska

gazetaprawna.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA