REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego w prawie bankowym?

REKLAMA

We wrześniu pojawiły się nowe przepisy zmieniające ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawę Prawo bankowe. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA


Zgodnie z nowelizacją, Bankowy Fundusz Gwarancyjny może współpracować z podmiotami odpowiedzialnymi za oficjalnie uznane systemy gwarantowania na zasadzie wzajemności. Co więcej, BFG przysługuje prawo zawierania porozumień określających w szczególności zasady powyższej współpracy, zakres wymiany informacji oraz zasady ich ochrony. Tym samym BFG jest uprawniony do przekazywania podmiotom współpracującym informacji prawem chronionych, pod warunkiem, że podczas przekazywania zapewnione zostaną odpowiednie środki niezbędne do ochrony przed nieuprawnionym ujawnieniem lub utratą oraz że przekazywanie będzie następować w celu ustalenia lub weryfikacji należnych, potencjalnych lub spornych świadczeń na rzecz deponentów albo w związku z realizacją obowiązku wypłaty świadczeń gwarancyjnych.


Informacje otrzymane przez BFG od podmiotów współpracujących nie mogą być udostępniane innym osobom z wyjątkiem syndyka lub zarządcy masy upadłości podmiotu objętego systemem gwarantowania. Ograniczenie to jednak nie dotyczy przypadków, w których informacje nie są objęte ochroną prawną na terytorium RP lub na terytorium państwa, w którym funkcjonuje system gwarantowania przekazujący informacje.

REKLAMA


Nowe przepisy zobowiązują oddziały banków zagranicznych, niebędących podmiotami objętymi obowiązkowym systemem gwarantowania, do informowania o swojej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz uczestnictwie w systemie gwarantowania i zasadach jego funkcjonowania osób korzystających oraz zainteresowanych korzystaniem z ich usług.


Należy zaznaczyć, że obowiązek informowania o braku ochrony gwarancyjnej powstaje również w sytuacji, gdy wierzytelność, powstająca w związku z wykonywaniem czynności bankowych, nie będzie chroniona przez system gwarantowania. Informacje te powinny być zawarte również w umowach między osobami korzystającymi oraz zainteresowanymi korzystaniem z usług a oddziałem banku zagranicznego. Informacje dotyczące trybu i warunków otrzymania świadczenia pieniężnego powinny zostać udostępnione na wniosek osoby korzystającej oraz zainteresowanej korzystaniem z usług oddziału banku zagranicznego, zaś informacje o świadczonych usługach powinny być podawane w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Informacje o uczestnictwie w systemie gwarantowania nie mogą przy tym być wykorzystywane w celach reklamowych i powinny być ograniczone wyłącznie do wskazanych powyżej informacji. Zakaz ten stosuje się również do podmiotów niebędących uczestnikami systemu gwarantowania.


Nowelizacja zakłada również, iż BFG nie będzie finansowany przez Narodowy Bank Polski, zaś depozyty finansowe będą gwarantowane wyłącznie przez banki. Przepisy przewidują także możliwość udzielania przez NBP kredytów krótkoterminowych wówczas, gdy BFG ustanowi odpowiednie zabezpieczenia. Sytuacja taka jest dopuszczalna w świetle ustawy pod warunkiem, że istnieje zagrożenie dla stabilności systemu bankowego, co może mieć istotne znaczenie praktyczne, mając na uwadze realizację wprowadzonego ostatnio przez rząd pakietu antykryzysowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Znowelizowana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawa - Prawo bankowe (Dz. U. z 2009 r. Nr 144, poz. 1176).


Maciej Szulikowski

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA