REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie

REKLAMA

Firma zamierza skierować pracowników utrzymujących kontakty z zagranicznymi kontrahentami na kurs językowy oraz sfinansować ich uczestnictwo w kursie. Czy wartość kursu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników?

REKLAMA

Dla części pracowników ukończenie kursujęzykowego jest niezbędne do wykonywania obowiązków na danymstanowisku. W takim przypadku koszt kursu nie będzie stanowiłprzychodu ze stosunku pracy, który należałoby wliczyć do podstawywymiaru składek czy podatku pracownika. Jeśli z kursu językowegobędą korzystać pracownicy (np. informatycy), którym to szkolenienie jest niezbędne w pracy, wówczas wartość kursu należy uznać zaich przychód ze stosunku pracy. Taki przychód podlega jednakzwolnieniu ze składek i podatku.

Aby ustalić, czy koszt udziału pracownika w kursieponiesiony przez pracodawcę stanowi podstawę wymiaru składek naubezpieczenia tego pracownika, w pierwszej kolejności należysprawdzić, czy jest to dla pracownika przychód ze stosunku pracy.Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotnepracowników jest bowiem przychód osiągnięty z tytułu zatrudnieniana podstawie umowy o pracę (art. 4 pkt 9 i art. 18 ust. 1 ustawysystemowej w związku z art. 12 ust. 1 updof).

Kierowanie pracowników na szkolenia związane zbieżącym wykonywaniem pracy, których skutkiem jest zwiększenieefektywności danej firmy, leży przede wszystkim w interesiepracodawcy. Ponadto udział pracownika w kursie na poleceniepracodawcy stanowi charakterystyczny dla stosunku pracy wyrazpracowniczego podporządkowania. Pracownik nie powinien odmówićudziału w kursie, na który został skierowany przez pracodawcę, i wefekcie udział w kursie nie powinien pociągać negatywnychkonsekwencji finansowych dla pracownika.

Zatem powinni Państwo ustalić, czy istniejezwiązek między umiejętnościami, jakie zdobył pracownik w trakciekursu, a jego obowiązkami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.Jeśli taki związek istnieje, koszt kursu poniesiony przezpracodawcę nie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Wzwiązku z tym nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczeniaspołeczne i zdrowotne pracownika ani przychodu podlegającegoopodatkowaniu.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w czasie kursu pracownik zdobywawiedzę/umiejętności niezbędne do wykonywania pracy, koszt kursu niejest dla niego przychodem ze stosunku pracy.

Więcej: Skutki składkowo-podatkowe udziału pracownika w kursie

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA