REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej znajdziemy pracę zgodną z naszymi oczekiwaniami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bianka Jaworska

REKLAMA

Dziś łatwiej jest niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu znaleźć ofertę zatrudnienia. Teraz potencjalni pracownicy mogą formułować swoje wymagania dotyczące wynagrodzeń i innych warunków zatrudnienia.


Podstawową wadą potencjalnych pracowników jest nieznajomość realiów panujących na rynku pracy.

- Mało doświadczeni kandydaci już w czasie okresu próbnego mają wygórowane wymagania finansowe. Z kolei pracownicy z długim stażem zawodowym oczekują zbyt szybkiego wzrostu zarobków - mówi Sebastian Boniewicz, specjalista ds. personalnych Impel HR Service.

Obecnie nagminne jest, że kandydaci podnoszą swoje oczekiwania finansowe podczas drugiego - trzeciego spotkania z pracodawcą.

- Tego typu sytuacje zdarzały się zawsze, ale nigdy nie w takiej skali - mówi Izabella Iracka, dyrektor firmy doradztwa personalnego Personality.

Oczekiwania kandydata

Kandydaci do pracy nabrali śmiałości, odzyskali wpływ na swoje zatrudnienie. Dzięki temu są coraz bardziej aktywni w czasie rekrutacji, a to z pewnością zwiększa ich szanse na zatrudnienie.

- Jeszcze do niedawna podczas rozmów kwalifikacyjnych tylko osoba prowadząca nabór zadawała pytania. Kandydat jedynie grzecznie odpowiadał na pytania. Teraz to szukający zajęcia mają wiele pytań dotyczących stanowiska, a zadaniem prowadzącego nabór, oprócz prawidłowego przeprowadzenia procesu selekcji, jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie tej oferty - mówi Sebastian Boniewicz.

Taka zmiana postawy przynosi efekty. Porównując aktualne ogłoszenia z ofertami z ubiegłego roku, można zauważyć jedną podstawową zmianę: firmy są skłonne już podczas okresu próbnego, zaoferować pracownikom znacznie atrakcyjniejsze niż wcześniej warunki zatrudnienia.

Standardowym elementem wynagrodzenia (a nie jak dotąd wyjątkowym, dedykowanym jedynie kluczowym pracownikom) stają się świadczenia takie jak: opieka medyczna, ubezpieczenie, zakup karnetów sportowych czy dofinansowanie nauki języków obcych bądź studiów.

Nietypowi drożsi

Wysokości wynagrodzeń, jakie oferują pracodawcy na podobnych stanowiskach, mogą się różnić nawet dwukrotnie. Wynikają one nie tyle ze szczęścia, że trafiło się do lepiej płacącej firmy (choć szczęście zawsze odgrywa niebagatelną rolę), ale przede wszystkim z zakresu obowiązków oraz pożądanych cech kandydata; jak doświadczenie w firmie o profilu zbliżonym do tej, w której się właśnie aplikuje czy znajomość mniej popularnego języka obcego. Płace dodatkowo uwarunkowane są regionem geograficznym, w jakim działa firma. Wielkość przedsiębiorstwa coraz rzadziej wpływa na wysokość zarobków.

Jak wynika z badania Rynek pracy specjalistów, prowadzonego przez portal rekrutacyjny pracuj.pl, zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów działów finansowych przedsiębiorstw (księgowości, audytu, analiz finansowych). W II kwartale tego roku ofert dla specjalistów w tych dziedzinach było o ponad 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Brakuje fachowców

- Wadą wielu kandydatów jest zbyt ogólne, niekierunkowe wykształcenie. Brakuje też osób posiadających konkretne uprawnienia pozwalające na poszerzanie zakresu obowiązków - mówi Aneta Nowak, konsultant Bigram.

Poszukiwani są np. murarze, spawacze, elektrycy, operatorzy maszyn oraz wózków widłowych. Zdobycie certyfikatu jest jak widać cenne i niezbyt czasochłonne. A biorąc pod uwagę przedsięwzięcia gospodarcze, jakie będą miały miejsce w naszym kraju przez najbliższe pięć lat, inwestycja w wykształcenie może okazać się bardzo opłacalna.

Fachowcy z kwalifikacjami zawodowymi wyjechali pracować za granicę, słusznie licząc na wyższe wynagrodzenia.

- Ponieważ polskim pracodawcom trudno będzie oferować wynagrodzenia zbliżone do płac uzyskiwanych w Anglii, Irlandii lub Holandii, niedostatek pracowników z kwalifikacjami zawodowymi może się jeszcze powiększać - mówi Sebastian Boniewicz.

Podnoszenie kwalifikacji

Zawsze warto podnosić kwalifikacje, a zwłaszcza teraz, gdy pracodawcy w potrzebie skłonni są partycypować w kosztach kształcenia pracowników i gdy wydatki te, dzięki szkoleniom dotowanym z funduszy strukturalnych, nie są dla pracownika i zatrudniającego zbyt wysokie. Warto też brać pod uwagę, że choć obecnie zapotrzebowanie na pracowników znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy, z czasem rynek pracy będzie stawał się bardziej wymagający. I na to trzeba się przygotowywać.

- Obecnie pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, mobilnych i otwartych na zmiany, posiadających odpowiednie kompetencje, znających schematy działania na danym stanowisku czy po prostu specyfikę branży - mówi Aneta Nowak.

W coraz większym stopniu odczuwalny jest niedostatek osób z kwalifikacjami technicznymi na poziomie wyższym. Dlatego myśląc o przyszłej karierze zawodowej, warto wybierać uczelnie techniczne.

Dynamiczny rozwój inwestycji w branży budowlanej oraz zagraniczne przedsięwzięcia związane z obszarem produkcyjnym stwarzają rosnące zapotrzebowanie na inżynierów o różnych specjalizacjach; zwłaszcza na absolwentów kierunków na wydziałach budownictwa.

Coraz bardziej atrakcyjne stają się także kierunki związane z automatyką oraz mechaniką. Ciągle popularne będą też kierunki informatyczne oraz elektroniczne.

- Wysoki poziom wiedzy polskich absolwentów tych kierunków wpływa na duże zainteresowanie firm zagranicznych, które są im w stanie zaoferować lepsze warunki finansowe oraz bardziej atrakcyjne ścieżki rozwoju zawodowego - dodaje Sebastian Boniewicz.

Raport Rynek pracy specjalistów został przygotowany na podstawie analizy 47 846 ofert pracy skierowanych do osób z wyższym wykształceniem, zamieszczonych w II kwartale tego roku w portalu Pracuj.pl. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej.

PRAWNICY POSZUKIWANI

Z raportu Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007, przygotowanego przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku coraz częściej poszukiwani byli przedstawiciele zawodów prawniczych. W ciągu roku ogólna liczba ofert pracy dla tej grupy wzrosła o 125 proc. Do niedawna pracownicy branży prawniczej poszukiwani byli głównie poprzez działania headhunterów, teraz coraz chętniej oferty umieszczane są również w internecie. Dotyczy to szczególnie stanowisk średniego szczebla bądź administracyjnych. Tendencję na rynku usług prawniczych potwierdza również analiza ofert pracy według działów w firmach. W II kwartale tego roku ofert z działów prawnych było o 142 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2006 roku.


Bianka Jaworska

bianka.jaworska@infor.pl


OPINIE


Aneta Dolińska

starszy konsultant Bigram

Obserwowana tendencja rynkowa może dawać poczucie osobom, które poszukują atrakcyjniejszej pracy, że to o nich powinien walczyć przyszły pracodawca. Nic bardziej mylnego. Często ta roszczeniowa postawa odbierana jest negatywnie przez potencjalnych pracodawców, a zawyżanie swoich oczekiwań finansowych w miarę postępujących procesów rekrutacji obniża jej wiarygodność jako partnera do rozmów. W procesie rekrutacji, oprócz bardzo ważnych elementów takich jak doświadczenie czy kompetencje, firmy dalej poszukują osób, które chcą dołączyć do danej organizacji. Jeżeli kandydat wykazuje zapał, chęci i inną motywację niż tylko finansową, może śmiało formułować i swoje oczekiwania, wtedy będzie traktowany jak równorzędny partner.


Elżbieta Helman-Pazdej

Sodexho Pass Polska

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że pracodawcy, aby pozyskać i utrzymać fachowców, coraz częściej korzystają z pozapłacowych metod nagradzania i motywowania. Zainteresowanie tymi świadczeniami rośnie proporcjonalnie do wzrostu płac. Tendencję tę szczególnie widać w branżach, które najdotkliwiej odczuwają skutki emigracji zarobkowej Polaków, tj. w branży: budowlanej, deweloperskiej, bankowo-ubezpieczeniowej oraz energetycznej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
11 lipca 2025 nowym świętem państwowym w Polsce. Czy będzie dniem wolnym od pracy? Co mówi ustawa?

Od lipca 2025 roku w polskim kalendarzu pojawia się nowe święto państwowe – 11 lipca. Tego dnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co dokładnie uchwalono i dlaczego wybrano właśnie tę datę.

Znieważenie córki prezydenta elekta K. Nawrockiego w internecie. Już 6 postępowań prokuratorskich, kilkaset zawiadomień czeka na rozpatrzenie. Rzecznik: „skala jest ogromna"

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta. Każde postępowanie dotyczy wpisów na osobnej platformie internetowej – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

30-krotność ZUS 2025. Limit 30-krotności - ile wynosi? Kogo dotyczy przekroczenie składek ZUS? Co zrobić jeśli nastąpi przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek ZUS?

W 2025 roku limit składek ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został już ustalony. Po jego przekroczeniu składki nie są już naliczane – ale uwaga: za błędy w rozliczeniach może odpowiadać pracownik. Sprawdź, co oznacza 30-krotność ZUS, jak się liczy limit, kto go pilnuje i co zrobić, gdy opłaciłeś składki ponad próg.

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym? Wszystkie świadczenia, ulgi i wsparcie w 2025 roku!

Zastanawiasz się, jakie realne korzyści niesie ze sobą posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności? W 2025 roku to klucz do szerokiego pakietu wsparcia, które może radykalnie ułatwić życie. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje – od wysokości świadczeń pieniężnych i ulg podatkowych, przez codzienne przywileje, aż po znaczące dofinansowania z PFRON, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeczytaj i dowiedz się, jak w pełni wykorzystać przysługujące Ci prawa!

REKLAMA

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Wystarczy powiedzieć: boli i nie czekasz w kolejce. Absurdalny przepis NFZ w gabinetach stomatologicznych

Nie musisz być umówiony na wizytę. Wystarczy, że zgłosisz się do gabinetu dentystycznego powiesz, że boli Cię ząb. Dentysta musi się Tobą zająć poza kolejką. Tak działa przepis, który miał ułatwiać dostęp do leczenia, ale stał się furtką dla cwaniactwa. Dentyści biją na alarm: pacjenci wykorzystują system, a my jesteśmy za to karani finansowo.

Będzie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Duże zmiany w przepisach od 2026 roku

W dniu 7 lipca 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowej ustawy o kredycie konsumenckim przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy maja wdrożyć do polskiego prawa przepisy dwóch unijnych dyrektyw. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2225 z 18 października 2023 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę 2008/48/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2225”, oraz przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2673 z 22 listopada 2023 r. zmieniającej dyrektywę 2011/83/UE w odniesieniu do umów o usługi finansowe zawieranych na odległość oraz uchylającej dyrektywę 2002/65/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2673”. Nowa ustawa o kredycie konsumenckim ma zostać uchwalona jeszcze w 2025 roku, a jej przepisy mają być stosowane najpóźniej od 20 listopada 2026 r.

Emerytura matczyna a zamieszkiwanie za granicą i domicyl

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, tzw. emerytura matczyna, emerytura dla matek (mama 4 plus) ma charakter specjalny - ma za zadanie przeciwdziałać ubóstwu grupie uprawnionych do niego osób, zapewniając im określone (niezbędne) środki po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Ale czy zawsze i każdy ma bezwzględne prawo do tego świadczenia? Czy fakt zamieszkiwania w Polsce ma znaczenie? Czy dodatkowe świadczenie do emerytury powinno przysługiwać każdemu bez względu na liczbę dzieci w rodzinie?

REKLAMA

Ważny komunikat PFRON: Nawet 600 zł na prąd dla dużej grupy niepełnosprawnych pacjentów. Wnioski od 11 lipca

Używasz koncentratora tlenu lub respiratora w domu? Od 11 lipca możesz otrzymać nawet 600 zł zwrotu za prąd. PFRON rozszerza zasady programu "Aktywny samorząd". Nowe grupy pacjentów również mogą składać wnioski o dofinansowanie. Sprawdź, kto skorzysta i jak uzyskać pieniądze.

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA