REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto się szczepić na grypę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym - jednak nadal wiele osób wątpi czy można skutecznie zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepienia ochronne w przypadku wielu chorób wirusowych są jedyną skuteczną bronią, żeby im zapobiegać. Jednak ich siły wciąż nie doceniają zarówno pacjenci, jak i sami lekarze. Do szczepień przekonują prywatne firmy medyczne.

W Polsce od 1 października do 30 kwietnia następnego roku (tzw. sezon epidemiczny) na grypę choruje od kilkuset tysięcy do kilku milionów osób. Niestety, wirus grypy jest w dalszym ciągu lekceważony i źle leczony - najczęściej za pomocą antybiotyków. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania są szczepienia.

Groźba powikłań

Niestety, w Polsce grypa bardzo często jest lekceważona. Wiele osób stara się ją przechodzić, nie licząc się, z niebezpieczeństwem groźnych powikłań. Zdarza się także, że sami lekarze nie zawsze są w stanie ją rozpoznać i leczą pacjentów, tak jakby byli po prostu przeziębieni. Nic bardziej mylnego. Grypa inaczej atakuje niż przeziębienie, ma inny przebieg i przede wszystkim nie leczy się jej antybiotykami. Jedyną skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko grypie.

Robert Królak, kierownik przychodni CM Damiana w Warszawie, podkreśla, że w Polsce jest dostępnych kilka rodzajów szczepionek przeciwwirusowych.

- Skuteczność poszczególnych szczepionek w zapobieganiu zachorowaniu na grypę wynosi około 80-90 proc. - mówi Robert Królak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas na szczepienie

Najlepszy okres na szczepienie przeciwgrypowe to wrzesień i październik. Ponieważ jednak zwiększona liczba zachorowań na grypę w Polsce występuje nawet do końca marca, to również szczepienie w tym okresie jest uzasadnione.

Przed szczepieniem należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli uzna on, że nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia, to najlepiej zrobić to jak najszybciej. Swoistą odporność przeciw wirusowi uzyskuje się w czasie 7-14 dni od podania szczepionki i utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Dlatego trzeba ją corocznie powtarzać.

U niektórych osób zaszczepionych pojawiają się tzw. objawy poszczepienne, np. miejscowy obrzęk i podwyższona temperatura.

Z abonamentem i odpłatnie

Szczepienia są wykonywane we wszystkich przychodniach, także prywatnych. Są one odpłatne. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych. Większość prywatnych centrów medycznych daje możliwość wykonania nieodpłatnego szczepienia osobom, które mają wykupione u nich abonamenty.

- Nasi klienci abonamentowi w wypadku większości pakietów mogą wykonać nieodpłatnie szczepienia przeciwko grypie raz do roku - mówi Bartosz Maciejewski z Medicover.

W ofercie dla klientów, którzy posiadają abonamenty złote i platynowe, czyli te najdroższe, Medicover nieodpłatnie wykonuje również szczepienia przedoperacyjne, tzw. WZW, czyli na żółtaczkę zakaźną typu A i B.

Również w poradniach Medycyny Rodzinnej dostępne są wszystkie szczepionki dla dzieci i dorosłych.

- W przypadku dzieci szczepienia obowiązkowe są bezpłatne i refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Odpłatnie są wykonywane te, które nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane - mówi Izabela Babula, lekarz rodzinny i jednocześnie specjalista ds. procedur medycznych w Medycynie Rodzinnej.

Podkreśla ona również, że coraz częściej zakłady pracy oferują swoim pracownikom, w ramach wykupionych abonamentów, bezpłatne szczepienia przeciw grypie.

Również klienci Lux Med mogą korzystać z różnego rodzaju szczepień.

REKLAMA

- W ramach corocznej akcji szczepień profilaktycznych już od połowy września firma rozpoczyna szczepienia przeciwko grypie. Są one łatwe do przeprowadzenia, a ich koszt jest często niższy od kosztów związanych z ewentualną chorobą - mówi Joanna Perkowicz, lekarz naczelny Lux Med.

Centrum to ma również w swojej ofercie inne szczepienia, m.in. przeciwko WZW typu B, śwince, różyczce, odrze, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Pacjenci posiadający pakiet brylantowy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Natomiast już od stycznia 2008 r. pacjentki Lux Med będą miały możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV, czyli wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy.

POWIKŁANIA POGRYPOWE
- zapalenie płuc i oskrzeli (szczególnie u dzieci),
- zaostrzenie astmy,
- zapalenie ucha środkowego,
- bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- biegunka, wymioty,
- zapalenie mięśni i bóle mięśniowe
 

SZERSZA PERSPEKTYWA

Aż 84 proc. polskich mam uznaje zaszczepienie swoich dzieci za absolutną konieczność. Dzięki takiej możliwości są one bardziej spokojne o ich zdrowie. 63 proc. matek uważa szczepienia za inwestycję w zdrowie najmłodszych. Niepokojące jest jednak to, że ponad 2/3 polskich mam czuje się niedoinformowanych na temat chorób, przeciwko którym uodparniają szczepionki. Jednocześnie chciałyby one posiadać większy wpływ na proces szczepienia dzieci oraz posiadać lepszy dostęp do informacji medycznych. Taką chęć deklaruje tylko 1/3 matek z innych krajów europejskich.

DOMINIKA SIKORA
dominika.sikora@infor.pl

OPINIA

Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego

Szczepienia ograniczyły i zmieniły diametralnie przyczyny zgonu dzieci. W połowie XX wieku małe dzieci ginęły głównie z powodu chorób zakaźnych. Teraz głównymi przyczynami umieralności niemowląt są wady wrodzone oraz gorszy rozwój w życiu płodowym. Z doświadczeń wielu krajów wynika niestety, że jakiekolwiek zahamowania szczepień ochronnych powodują gwałtowny nawrót chorób zakaźnych. Na przykład w Anglii na początku lat 80. zaniedbano częściowo szczepienia przeciwko krztuścowi. Zachorowało wówczas około 100 tys. osób, a umarło kilkadziesiąt.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd potwierdza: Opiekun osoby niepełnosprawnej bez odsetek od świadczenia pielęgnacyjnego. Zwrot. Świadczenie wspierające [stopień znaczny]

Panie redaktorze dlaczego nikt nie pisze i o tym się nie mówi o odsetkach, które trzeba było zapłacić za te miesiące które pobierało się świadczenie pielęgnacyjne i które trzeba było zwrócić do MOPS.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. w 2025 r. okiem adwokata - praktyka. Wymogi prawne, pułapki, podatki, księgowość, odpowiedzialność zarządu i wspólników

Wyobraź sobie, że chcesz wystartować z nową firmą albo przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Formalności nie brakuje, ale jedna kwestia wraca jak bumerang: kapitał zakładowy. To pierwszy, obowiązkowy „wkład własny”, bez którego sąd nie zarejestruje spółki. Jego ustawowe minimum – 5 000 zł – może wydawać się symboliczne, jednak od sposobu, w jaki je wnosisz i później „pilnujesz”, zależy wiarygodność Twojej firmy, a czasem nawet osobista odpowiedzialność zarządu. Poniżej znajdziesz najświeższe przepisy, praktyczne podpowiedzi i pułapki, na które trzeba uważać od pierwszego przelewu aż po ewentualne obniżenie kapitału lata później.

ZUS: Zbędne drugie przeliczenie emerytury. Dlatego tylko raz stosuje się tabele średniego średniego dalszego trwania życia
Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS, dodatek z ZUS i termin na wniosek [Wyrok NSA]

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż 3-miesięczny termin na złożenie wniosku o zasiłek pielęgnacyjny nie ulega zawieszeniu na czas przysługiwania osobie niepełnosprawnej innego, konkurencyjnego świadczenia. W tym przypadku chodziło o dodatek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja zabierze 14% miejsc pracy. Jak wdrożyć AI w firmie i dlaczego nie można z tym zwlekać?

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością – stały się teraźniejszością. Firmy stoją przed trudnym wyborem: albo zaczną zmiany już teraz, albo zderzą się z brutalną rzeczywistością, a na adaptację do niej nie będzie czasu. Jak odpowiedzialnie i skutecznie przygotować organizację oraz ludzi do nieuniknionych przemian?

500 plus dla małżeństw z 50-letnim stażem? Nowe świadczenie jest już coraz bliżej

Czy pary z 50-letnim stażem małżeńskim otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe od państwa? Trwają intensywne prace nad petycją dotyczącą tzw. „500 plus dla małżeństw” – nowego świadczenia, które miałoby docenić trwałość długoletnich związków. Sejmowa Komisja Petycji analizuje projekt ustawy przewidujący wypłaty od 5000 do nawet 8000 zł w zależności od liczby wspólnie przeżytych lat.

Sąd nakazał przeliczenia emerytury. ZUS to zrobił, ale odliczył wcześniej pobrane emerytury

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce na naszym portalu. Dziś list czytelnika, który od dekady toczy (z niezadawalającym efektem) boje o ponowne przeliczenie swojej emerytury. Ponowne przeliczanie emerytur stało się medialnym tematem po słynnych wyroku TK z 4 czerwca 20224 r. (słynnym bo daje podwyżki emerytury i wyrównania nawet do 64 000 zł dla około 200 000 osobom, ale nie można z tego skorzystać bez pojedynku z ZUS w sądzie bo wyrok nie jest opublikowany w Dzienniku Ustaw). Nasz czytelni walczy o przeliczenie emerytury dużo wcześniej niż pojawił się ten wyrok. Oto jego historia.

O ile wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne w 2026 roku?

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami czekają na ostateczną decyzję rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. To właśnie od wzrostu minimalnej płacy zależy kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2026 roku.

REKLAMA

375 zł miesięcznie dla wdów i wdowców? Senat rozpatruje petycję ws. nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

W Senacie procedowana jest petycja, która zakłada przyznanie wdowom i wdowcom po działaczach opozycji antykomunistycznej świadczenia w wysokości 375 zł miesięcznie. To zmodyfikowany postulat, który zyskał poparcie Urzędu ds. Kombatantów. Trwają konsultacje z resortami finansów i rodziny.

Stypendium szkolne {socjalne} na rok szkolny 2025/2026

Stypendium socjalne, znane również jako stypendium szkolne, to forma pomocy materialnej kierowana do uczniów i słuchaczy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Jego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych ubóstwem, chorobą czy innymi trudnościami społecznymi.

REKLAMA