REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto się szczepić na grypę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym - jednak nadal wiele osób wątpi czy można skutecznie zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepienia ochronne w przypadku wielu chorób wirusowych są jedyną skuteczną bronią, żeby im zapobiegać. Jednak ich siły wciąż nie doceniają zarówno pacjenci, jak i sami lekarze. Do szczepień przekonują prywatne firmy medyczne.

W Polsce od 1 października do 30 kwietnia następnego roku (tzw. sezon epidemiczny) na grypę choruje od kilkuset tysięcy do kilku milionów osób. Niestety, wirus grypy jest w dalszym ciągu lekceważony i źle leczony - najczęściej za pomocą antybiotyków. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania są szczepienia.

Groźba powikłań

Niestety, w Polsce grypa bardzo często jest lekceważona. Wiele osób stara się ją przechodzić, nie licząc się, z niebezpieczeństwem groźnych powikłań. Zdarza się także, że sami lekarze nie zawsze są w stanie ją rozpoznać i leczą pacjentów, tak jakby byli po prostu przeziębieni. Nic bardziej mylnego. Grypa inaczej atakuje niż przeziębienie, ma inny przebieg i przede wszystkim nie leczy się jej antybiotykami. Jedyną skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko grypie.

Robert Królak, kierownik przychodni CM Damiana w Warszawie, podkreśla, że w Polsce jest dostępnych kilka rodzajów szczepionek przeciwwirusowych.

- Skuteczność poszczególnych szczepionek w zapobieganiu zachorowaniu na grypę wynosi około 80-90 proc. - mówi Robert Królak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas na szczepienie

Najlepszy okres na szczepienie przeciwgrypowe to wrzesień i październik. Ponieważ jednak zwiększona liczba zachorowań na grypę w Polsce występuje nawet do końca marca, to również szczepienie w tym okresie jest uzasadnione.

Przed szczepieniem należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli uzna on, że nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia, to najlepiej zrobić to jak najszybciej. Swoistą odporność przeciw wirusowi uzyskuje się w czasie 7-14 dni od podania szczepionki i utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Dlatego trzeba ją corocznie powtarzać.

U niektórych osób zaszczepionych pojawiają się tzw. objawy poszczepienne, np. miejscowy obrzęk i podwyższona temperatura.

Z abonamentem i odpłatnie

Szczepienia są wykonywane we wszystkich przychodniach, także prywatnych. Są one odpłatne. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych. Większość prywatnych centrów medycznych daje możliwość wykonania nieodpłatnego szczepienia osobom, które mają wykupione u nich abonamenty.

- Nasi klienci abonamentowi w wypadku większości pakietów mogą wykonać nieodpłatnie szczepienia przeciwko grypie raz do roku - mówi Bartosz Maciejewski z Medicover.

W ofercie dla klientów, którzy posiadają abonamenty złote i platynowe, czyli te najdroższe, Medicover nieodpłatnie wykonuje również szczepienia przedoperacyjne, tzw. WZW, czyli na żółtaczkę zakaźną typu A i B.

Również w poradniach Medycyny Rodzinnej dostępne są wszystkie szczepionki dla dzieci i dorosłych.

- W przypadku dzieci szczepienia obowiązkowe są bezpłatne i refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Odpłatnie są wykonywane te, które nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane - mówi Izabela Babula, lekarz rodzinny i jednocześnie specjalista ds. procedur medycznych w Medycynie Rodzinnej.

Podkreśla ona również, że coraz częściej zakłady pracy oferują swoim pracownikom, w ramach wykupionych abonamentów, bezpłatne szczepienia przeciw grypie.

Również klienci Lux Med mogą korzystać z różnego rodzaju szczepień.

REKLAMA

- W ramach corocznej akcji szczepień profilaktycznych już od połowy września firma rozpoczyna szczepienia przeciwko grypie. Są one łatwe do przeprowadzenia, a ich koszt jest często niższy od kosztów związanych z ewentualną chorobą - mówi Joanna Perkowicz, lekarz naczelny Lux Med.

Centrum to ma również w swojej ofercie inne szczepienia, m.in. przeciwko WZW typu B, śwince, różyczce, odrze, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Pacjenci posiadający pakiet brylantowy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Natomiast już od stycznia 2008 r. pacjentki Lux Med będą miały możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV, czyli wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy.

POWIKŁANIA POGRYPOWE
- zapalenie płuc i oskrzeli (szczególnie u dzieci),
- zaostrzenie astmy,
- zapalenie ucha środkowego,
- bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- biegunka, wymioty,
- zapalenie mięśni i bóle mięśniowe
 

SZERSZA PERSPEKTYWA

Aż 84 proc. polskich mam uznaje zaszczepienie swoich dzieci za absolutną konieczność. Dzięki takiej możliwości są one bardziej spokojne o ich zdrowie. 63 proc. matek uważa szczepienia za inwestycję w zdrowie najmłodszych. Niepokojące jest jednak to, że ponad 2/3 polskich mam czuje się niedoinformowanych na temat chorób, przeciwko którym uodparniają szczepionki. Jednocześnie chciałyby one posiadać większy wpływ na proces szczepienia dzieci oraz posiadać lepszy dostęp do informacji medycznych. Taką chęć deklaruje tylko 1/3 matek z innych krajów europejskich.

DOMINIKA SIKORA
dominika.sikora@infor.pl

OPINIA

Jacek Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego

Szczepienia ograniczyły i zmieniły diametralnie przyczyny zgonu dzieci. W połowie XX wieku małe dzieci ginęły głównie z powodu chorób zakaźnych. Teraz głównymi przyczynami umieralności niemowląt są wady wrodzone oraz gorszy rozwój w życiu płodowym. Z doświadczeń wielu krajów wynika niestety, że jakiekolwiek zahamowania szczepień ochronnych powodują gwałtowny nawrót chorób zakaźnych. Na przykład w Anglii na początku lat 80. zaniedbano częściowo szczepienia przeciwko krztuścowi. Zachorowało wówczas około 100 tys. osób, a umarło kilkadziesiąt.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już ponad milion osób dostaje 215 zł co miesiąc z MOPS. Kto może dostać zasiłek pielęgnacyjny 2025 i czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności?

Zastanawiasz się, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS i ile wynosi to świadczenie w 2025 roku? Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz czy orzeczenie o niepełnosprawności jest wymagane. Dowiesz się też, kto wypłaca zasiłek (MOPS, GOPS czy ZUS), jak długo trwa procedura oraz czy planowana jest waloryzacja świadczenia w 2025 lub 2026 roku. Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub sam masz orzeczenie, sprawdź, czy należą Ci się pieniądze i jakie są zasady.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Darmowy dentysta NFZ? Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności. Sprawdź, co daje orzeczenie, jakie ulgi przysługują i co można zyskać w 2025 roku

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, czy leczenie zębów może być całkowicie darmowe w ramach NFZ? Publiczne gabinety stomatologiczne oferują więcej, niż myślisz – od usuwania bólu zęba po wypełnienia bez dodatkowych opłat. Czy dentysta ma obowiązek przyjąć Cię z bólem zęba? Czy trzeba dopłacać za plombę? A może plomba światłoutwardzalna jest refundowana na NFZ? Sprawdź, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują Ci w 2025 roku i kiedy naprawdę nie musisz płacić ani złotówki.

Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?

W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?

REKLAMA

Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Co oznaczają symbole 01-U, 02-P, 03-L, 04-O, 05-R, 06-E, 07-S, 08-T, 09-M, 10-N, 11-I lub 12-C? Sprawdź, jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i widzisz na nim symbol 02-P, 11-I, 12-C albo inny z katalogu? W 2025 roku każdy z tych kodów niesie za sobą konkretne uprawnienia – od ulg podatkowych, przez świadczenia z ZUS i MOPS, aż po wsparcie z PFRON. Sprawdź, co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności i jakie formy pomocy przysługują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

REKLAMA

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

REKLAMA