REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja auta z UE tylko z jego dowodem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupujący używany samochód w Unii musi zadbać o uzyskanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Od 25 grudnia nie będą bowiem uznawane inne dokumenty potwierdzające rejestrację auta.


Zmienione przepisy prawa o ruchu drogowym zaczną obowiązywać od 25 grudnia 2007 r. Od tego dnia do wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej właściciel pojazdu będzie zobowiązany przedłożyć dowód rejestracyjny samochodu. Wymóg ten ma dotyczyć tylko auta, które już wcześniej było zarejestrowane w innym państwie. Natomiast inne dokumenty potwierdzające rejestrację pojazdu nie będą już uznawane.

Kompletny dowód

W niektórych państwach UE wydawane są dowody rejestracyjne składające się z dwóch części. Tak jest m.in. w Niemczech, Austrii czy Holandii.

REKLAMA

- Wnioskujący o rejestrację pojazdu sprowadzonego z takiego państwa powinien dołączyć obie części dowodu rejestracyjnego. Jeżeli właściciel pojazdu nie dołączył dwóch części dowodu rejestracyjnego, to tylko w szczególnych przypadkach, jak utrata czy zniszczenie, organ rejestrujący uzna jedną część dowodu rejestracyjnego za wystarczającą - informuje Teresa Jakutowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu. W takiej sytuacji organ rejestrujący może wymagać pisemnego lub elektronicznego potwierdzenia z organu rejestrującego państwa Unii o rejestracji pojazdu.

Nowe wymagania nie powinny powodować utrudnień w rejestracji, tym bardziej że w przypadku pojazdów zarejestrowanych wcześniej na terytorium Polski także wymagany jest dowód rejestracyjny przy ponownej rejestracji auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrudnienie dla złodziei

Korzyść z nowego wymogu dostrzega policja.

- Każdy dodatkowy dokument wymagany przy rejestracji pojazdu utrudnia możliwość zarejestrowania na przykład kradzionego samochodu - mówi komisarz Marcin Szyndler, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Dodaje, że proceder rejestracji kradzionych aut mocno został ograniczony za sprawą wymogu posiadania karty pojazdu.

- Już teraz praktyka rejestracji kradzionych aut jest ograniczona. W przypadku wymogu posiadania dowodu rejestracyjnego będzie to jeszcze trudniejsze. Ewentualne fałszowanie dowodu rejestracyjnego nie wchodzi w grę, bo jest to skomplikowane - twierdzi komisarz Marcin Szyndler.

Dokumenty przy sobie

Zanim dokona się rejestracji, trzeba mieć także przy sobie dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu. Sam dowód rejestracyjny, dopóki jeździ się na zagranicznych numerach rejestracyjnych, może nie być dla policji wystarczającym dokumentem potwierdzającym na przykład to, że jest się jego nowym właścicielem. Dlatego w takiej sytuacji trzeba mieć przy sobie fakturę lub umowę kupna samochodu, którą należy okazać policji podczas kontroli na drodze.

Kupno auta w Unii Europejskiej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Podstawa prawna

• Nowelizacja niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz.U. z 2007 r. nr 176, poz. 1238).

GP radzi

Czy trzeba uiścić opłatę recyklingową

Czy opłata recyklingowa jest konieczna, by zarejestrować sprowadzony samochód?

Tak

Bez opłaty recyklingowej nie można zarejestrować sprowadzonego do Polski samochodu. Od 2006 roku trzeba uiszczać opłatę w wysokości 500 zł za każdy sprowadzony do kraju pojazd. Opłata, przeznaczana na poczet recyklingu pojazdu, jest wpłacana na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dowód jej wpłaty jest niezbędny przy rejestracji pojazdu. Obowiązek ten wynika z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. nr 25, poz. 202 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami opłaty dokonuje firma lub osoba, która sprowadziła do Polski takie auto. Dlatego kupując od kogoś sprowadzone auto należy sprawdzić, czy jest dokument potwierdzający dokonanie tej opłaty.

Czy trzeba mieć kamizelkę odblaskową

Czy w samochodzie poruszającym się po naszym kraju trzeba mieć kamizelkę odblaskową?

Nie

REKLAMA

Od kierowców poruszających się po Polsce nie są wymagane kamizelki odblaskowe. Jednak nie zaszkodzi mieć taką kamizelkę. Z pewnością spowoduje, że na przykład zmieniając koło w samochodzie będziemy bardziej widoczni szczególnie po zmroku. W niektórych państwach, jak Austria, Bułgaria czy Norwegia, posiadanie kamizelki odblaskowej jest konieczne.

Przepis art. 41 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze musi używać elementów odblaskowych, tak aby była widoczna dla innych uczestników ruchu. Dlatego pracownicy firm remontujących nawierzchnie dróg posiadają takie kamizelki. Kierowcy z kolei muszą mieć trójkąt odblaskowy.

ŁK

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

REKLAMA

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

REKLAMA