REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżając za granicę zabierz EKUZ

Barbara Zabieglińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżają się ferie zimowe, planując wyjazd za granicę warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym i zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniającej do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Od 1 stycznia 2006 r. we wszystkich państwach członkowskich UE/EOG i Szwajcarii papierowe druki E-111, uprawniające do świadczeń zdrowotnych w krajach Wspólnoty do 31 grudnia 2005 r., zostały zastąpione plastikową Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kto powinien starać się o EKUZ i jak można uzyskać ten dokument - o tym poniżej.

Prawo do karty


Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Każda osoba ubezpieczona i członek rodziny takiej osoby w razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego (UE/EOG) i Szwajcarii:

• w celach turystycznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych,

• w związku z krótką podróżą służbową (jak np. udział w konferencji, seminarium),

• w celu podjęcia studiów,

• w przypadku oddelegowania pracownika przez polskiego pracodawcę do pracy za granicą,

• w innych przypadkach

może wystąpić o wydanie EKUZ.

Wyłączenie prawa do karty

REKLAMA


EKUZ nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu, np. w razie gdy ubezpieczenie w NFZ wygasło (zasadniczo 30 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia społecznego, a 4 miesiące po ukończeniu nauki w szkole średniej lub wyższej) albo w przypadku podjęcia pracy w innym państwie członkowskim i Szwajcarii.

Osoby, które posługują się EKUZ w innych państwach członkowskich i Szwajcarii, mimo że nie utraciły uprawnienia w Polsce, mogą zostać zobowiązane do pokrycia kosztów leczenia, z którego skorzystały w tych państwach.

Wniosek o kartę


Procedurę wystąpienia o przyznanie EKUZ przedstawiam w trzech poniżej zaprezentowanych punktach.

1. Złożenie wniosku

Wniosek można otrzymać w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pobrać ze strony internetowej NFZ (dokumenty do pobrania). Po wypełnieniu wniosek składa się w oddziale NFZ.

2. Załączenie dokumentów

Do wniosku należy załączyć aktualny dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Przykładowymi dokumentami potwierdzającymi opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne są:

• aktualne dokumenty zawierające zestawienia należnych składek zdrowotnych: ZUS RMUA, ZUS RZA, ZUS RCA - w odniesieniu do pracowników i członków ich rodzin (pobiera się je od pracodawcy czy innego płatnika składek);

• dowód wpłaty w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzanej przez rolników do KRUS,

• dowód wpłaty w przypadku osób ubezpieczonych prowadzących działalność na własny rachunek,

• odcinek emerytury lub renty,

• dowód wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do świadczeń zdrowotnych (oprócz świadczących o opłacaniu składki) mogą być dokumenty wskazujące na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. legitymacja emeryta, rencisty czy inne zaświadczenie wystawione przez płatnika składek czy właściwą instytucję.

3. Sposób złożenia wniosku

Wypełniony wniosek z załączonym dokumentem potwierdzającym prawo do ubezpieczenia zdrowotnego można złożyć osobiście, wysłać faksem lub pocztą. Wniosek wystarczy złożyć wniosek na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem zagranicznym. Karta jest zwykle wydawana w dniu złożenia wniosku. Natomiast NFZ ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku w sytuacji braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych. EKUZ wydawana jest bezpłatnie (podobnie jak wcześniej obowiązujący formularz E-111, zastąpiony przez kartę).

Do czego uprawnia karta?


EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie UE/EOG lub Szwajcarii w zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Uprawnia ona do korzystania z usług i świadczeń, które udzielane są w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. W większości państw takie placówki działające w ramach powszechnego systemu pobierają ustalone opłaty od ubezpieczonych. Przykładowo w Niemczech pierwsza wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje 10 euro i kwota ta nie podlega zwrotowi po powrocie do kraju. W niektórych państwach trzeba pokryć część wydatków za uzyskane świadczenia zdrowotne albo nawet ponieść pełne ich koszty, a następnie ubiegać się o ich całkowity lub częściowy zwrot (w Belgii, Francji czy Luksemburgu).

WAŻNE!

EKUZ nie zwalnia z poniesienia kosztów na świadczenia zdrowotne.

Stąd też uzasadnione jest wykupienie w instytucji ubezpieczeniowej polisy obejmującej zwrot kosztów leczenia za granicą. Na jej podstawie można bowiem dochodzić zwrotu niektórych wydatków, ponoszonych w powszechnym systemie ochrony zdrowia innego państwa UE lub Szwajcarii. Karta nie upoważnia do wyjazdu do innego kraju w celu odbycia planowanego leczenia. Takie leczenie odbywa się według specjalnych procedur. Nie zwalnia także z konieczności pokrycia kosztów leczenia prywatnego w innych państwach członkowskich.

Wyjazd do innego państwa bez karty


W razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego i Szwajcarii bez karty ubezpieczony może po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia na podstawie przedstawionych rachunków i dowodów zapłaty.

Ważność karty


Okres ważności karty jest zróżnicowany i wynosi od daty wydania:

• 2 miesiące - dla osób udających się w celach turystycznych do krajów Wspólnoty i Szwajcarii,

• 1 semestr - dla studentów podejmujących naukę w państwie członkowskim i w Szwajcarii,

• 1 rok szkolny - dla uczniów udających się do szkoły do kraju UE/EOG lub Szwajcarii,

• 5 lat - dla emerytów i rencistów udających się do innego państwa UE lub Szwajcarii.

Należy pamiętać, że:

• EKUZ otrzymują osoby podlegające ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

• EKUZ jest wydawana na wniosek złożony w oddziale NFZ i poparty dokumentami potwierdzającymi opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

• EKUZ w innym kraju UE i Szwajcarii uprawnia do korzystania z usług i świadczeń udzielanych w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia danego państwa, a nie do zaplanowanego leczenia.

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA