REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się ubezpieczyć od dewastacji mienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Zniszczenie drzwi czy okna przy okazji włamania może być z łatwością pokryte z polisy ubezpieczenia nieruchomości. Niestety, gdy mamy do czynienia ze zwykłym wandalizmem, z wypłatą mogą być kłopoty.

Jak rozumieć pojęcia dewastacji i wandalizmu? Jak najlepiej zabezpieczyć się przed różnym w różnych towarzystwach traktowaniem tych zjawisk w umowach ubezpieczeniowych? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem.

Zniszczenie przy kradzieży

Na przykład na pierwszy rzut oka atrakcyjnie wygląda oferta Uniqa. Mamy tam w najszerszym wariancie polisy Dom i Szczęście ubezpieczenie mienia od dewastacji. Przy czym, za dewastację towarzystwo uznaje tylko rozmyślne uszkodzenie lub zniszczenie mienia dokonane przez osoby trzecie w związku z dokonaniem lub usiłowaniem dokonania kradzieży z włamaniem lub rabunku. Oznacza to tyle, że towarzystwo zapłaci odszkodowanie za zbitą szybę tylko wtedy, gdy włamywacz chciał się dostać do środka. Jeśli to przechodzący chuligan rzuci kamień i zbije szybę, trzeba ją będzie wstawiać na własny koszt. Podobnie rzecz się ma w przypadku np. drzwi wejściowych w bloku. Tylko jeśli zostały zniszczone w wyniku próby włamania, nawet nieudanej, towarzystwo zapłaci za ich wymianę lub naprawę. Jeśli jakiś wandal lub złośliwy sąsiad oblał je benzyną i podpalił lub zniszczył w innych sposób, ale nie miał na celu włamania do mieszkania, też wypłaty nie będzie.

Polisa na płot

REKLAMA

Lepiej pod tym względem wygląda oferta Ergo Hestii, która w pakiecie Hestia 7 przy zawieraniu ubezpieczenia kradzieży z włamaniem i rozboju automatycznie oferuje też ubezpieczenie na wypadek wandalizmu. Jeśli mamy tylko ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, można wykupić samą opcję odpowiedzialności za wandalizm, ale tylko w odniesieniu do domu jednorodzinnego, budynków gospodarczych lub obiektów małej architektury. Dodatkowo jest on definiowany jako rozmyślne zniszczenie przedmiotu ubezpieczenia przez osoby trzecie, również na skutek próby lub dokonania włamania. Przy czym jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć się na wypadek zbicia szyby przez wandala, to trzeba skorzystać z odrębnej opcji dodatkowej: ubezpieczenia oszkleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco inaczej jest w Warcie, gdzie jeśli tylko polisa obejmuje przyczynę niszczenia okna (mogą to być zarówno zdarzenia losowe, jak i kradzież), to wstawienie szyby gwarantują usługi assistance. W takim przypadku towarzystwo zorganizuje pomoc szklarza, zapewniając dojazd do domu klienta i pokrywając koszty robocizny oraz sam koszt szyby. W zależności od wariantu polisy, będzie to 600 lub 1,2 tys. zł. Warto dodać, że w tym towarzystwie ryzyko dewastacji (definiowane również jako niekoniecznie związane z włamaniem zniszczenie mienia przez osobę trzecią) jest obejmowane w odniesieniu do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

Ciekawostką jest, że we wspomnianej Hestii można ubezpieczyć też elementy stałe ogrodzenia od tzw. kradzieży zwykłej, czyli na wypadek przywłaszczenia sobie części ogrodzenia przez zbieraczy złomu w czasie urlopu właściciela nieruchomości. Niestety, ani murowane ogrodzenie, ani sam dom nie może być ubezpieczony od takiego aktu wandalizmu, jakim jest na przykład pokrycie ich tzw. graffiti.

Posesja musi być ogrodzona

REKLAMA

Takiego wyłączenia nie znajdziemy podczas lektury warunków ubezpieczeń budynków i lokali mieszkalnych PZU. Tu od razu w definicjach pojęć mamy określenie dewastacji jako rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osoby trzecie. I rzeczywiście taka polisa zadziała, ale tylko w odniesieniu do budynków mieszkalnych w stadium użytkowania, usytuowanych na terenie ogrodzonej posesji. Oznacza to, że niestety naszego przykładowego zdemolowania drzwi w bloku nie da się ubezpieczyć w ramach takiej umowy.

Niestety, w innym ubezpieczeniu PZU, samych mieszkań, też nie mamy takiego ryzyka. Tu od dewastacji, za opłatą dodatkowej składki, można ubezpieczyć tylko anteny telewizyjne i radiowe lub elektroniczne urządzenia monitorujące, zainstalowane poza mieszkaniem. Dodatkowo będą one ubezpieczone od kradzieży oraz innych zdarzeń losowych (np. ognia). Dodatkowe pieniądze trzeba będzie też wydać przy pierwszym z wymienionych ubezpieczeń PZU, czyli budynków i lokali mieszkalnych, jeśli będziemy chcieli ubezpieczyć od dewastacji tzw. obiekty małej architektury. Chodzi tu przede wszystkim o takie elementy wyposażenia posesji, jak: posągi, murki ogrodowe, grille murowane, fontanny, baseny, altany, urządzenia sportowe służące do rekreacji, piaskownice, śmietniki itp. Jako ciekawostkę można dodać, że w ramach tej samej opcji obejmowane są ochroną również nagrobki cmentarne (co jest możliwe też np. w Warcie czy PTU). Z naszego zestawienia (patrz ramka) widać, że to ubezpieczenie bywa obwarowane wieloma dodatkowymi obostrzeniami, co sprawia, że trudno z niego skorzystać. Od dewastacji w PZU można też ubezpieczyć instalacje dodatkowe.

ZE STRONY PRAWA

Ważne terminy zgłoszenia szkody

PZU wymaga niezwłocznego wezwania policji w przypadku dewastacji obiektów małej architektury czy ubezpieczonej nieruchomości. Na poinformowanie towarzystwa mamy trzy dni robocze od zajścia. Z kolei Warta wymaga dokonania takiej czynności najpóźniej w ciągu sześciu godzin od ujawnienia się zdarzenia dewastacji, a na zgłoszenie roszczeń mamy siedem dni.

Tymczasem zgodnie z art. 818 k.c. warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. Przy czym zgodnie z par. 3 tego artykułu tylko w razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązków określonych w umowie ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć świadczenie. Dodatkowym zastrzeżeniem jest, że niepoinformowanie w terminie musi przyczynić się do zwiększenia szkody lub uniemożliwić ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności wypadku. I to na nim spoczywa ciężar dowodu.

UBEZPIECZYĆ MOŻNA NAWET NAGROBEK

Ubezpieczeniem na wypadek dewastacji poza miejscem zamieszkania mogą być objęte w ramach polis nieruchomości również nagrobki. Przy czym, żeby uniknąć rozczarowania zakresem ochrony, warto przy podpisywaniu umowy przeczytać dokładnie zasady rządzące tym ubezpieczeniem. Może się wtedy okazać, że:

• polisa nie obejmuje obsunięcia się ziemi spowodowanego przez zapadanie się ziemi oraz usuwanie się ziemi,

• ubezpieczenie nie obejmuje szkód wynikających z działalności zarządu cmentarzy, przedsiębiorstw pogrzebowych czy firm kamieniarskich (czyli np. uszkodzeń powstałych przy budowie grobu),

• polisa nie obejmuje elementów powstałych w elementach dekoracyjnych nagrobka, czyli np. zdjęć, mis, wazonów, rzeźb, posągów, ławek czy liter itp.,

• wypłaty nie będzie, jeśli po szkodzie nie poinformujemy zarządu cmentarza o uszkodzeniu nagrobka i oczywiście policji,

• polisa nie zadziała od razu, tylko np. po 15 dniach od zawarcia umowy, jeśli umowa jest zawierana bez oględzin nagrobka i jest to umowa nowa,

• warunkiem zawarcia umowy jest załączenie aktualnej fotografii nagrobka w ujęciu obrazującym ogólny wygląd i sposób wykonania.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

REKLAMA

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

REKLAMA