REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega adopcja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Rodzice adopcyjni przejmują całkowitą odpowiedzialność za wychowanie dziecka, które nie jest ich naturalnym potomkiem. Decyzja o adopcji musi być zatem przemyślana. Późniejsze problemy zdrowotne czy wychowawcze nie mogą stanowić przyczyny jej rozwiązania. Adopcja służyć ma przede wszystkim dobru dziecka i jest to jej podstawowa przesłanka.

 

Po względem prawnym adopcja (w przepisach określana przysposobieniem) oznacza nawiązanie stosunku prawnorodzinnego, podobnego do takiego, jaki istnieje między naturalnymi rodzicami a dzieckiem. W jej efekcie zarówno dziecko, jak i rodzina adopcyjna nabywają określone prawa i obowiązki. Ich zakres zależy od tego, czy przysposobienie ma charakter całkowity, pełny czy niepełny.

Przysposobienie całkowite

REKLAMA

Najdalej idące skutki prawne powoduje przysposobienie całkowite. Wiąże ono dziecko z rodziną adopcyjną tak ściśle, jakby dziecko było naturalnym potomstwem przysposabiających. Powoduje ono praktycznie całkowite zerwanie więzów dziecka z rodziną naturalną, która wyraziła przed sądem zgodę na przysposobienie go w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającej (zgoda blankietowa).

Przy przysposobieniu całkowitym dziecko traci swój dotychczasowy stan cywilny i nabywa zupełnie nowy, wynikający z włączenia go do nowej rodziny. Wyrazem tego procesu jest sporządzenie nowego aktu urodzenia, w którym rodzice adopcyjni wpisywani są jako rodzice dziecka.

Pierwotny akt urodzenia ulega utajnieniu, a odpis z niego można uzyskać tylko na polecenie sądu lub na wniosek przysposobionego po uzyskaniu pełnoletniości. Przy przysposobieniu całkowitym nie ma możliwości późniejszego odtworzenia naturalnego pochodzenia w wyniku uznania dziecka przez naturalnych rodziców, czy też w wyniku sądowego ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa lub macierzyństwa. Przysposobienie całkowite ma charakter nierozwiązywalny.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adopcja niepełna jest wyjątkiem i dotyczy głównie dzieci starszych, znających swych biologicznych rodziców

 

REKLAMA

Aby można było dziecko przysposobić całkowicie, najpierw rodzice naturalni muszą zgodzić się na przysposobienie go w przyszłości bez wskazania przysposabiającego. Stąd też ten rodzaj przysposobienia określa się jako przysposobienie anonimowe.

Dziecko przysposobione łączy stosunek pokrewieństwa z rodzicami adopcyjnymi, czyli relacja: ojciec/matka - syn/córka. Również w stosunku do pozostałych krewnych dziecko ma prawa takie, jakby było dzieckiem naturalnym. Rodzice ojca adopcyjnego stają się więc wobec dziecka dziadkami, inni krewni ciotkami, wujami, stryjami itp.

Adoptowane dziecko może liczyć na pełne prawa do spadku zarówno po rodzicach jak i krewnych na takich samych zasadach jakby był ich własnym dzieckiem lub krewnym, np. wnukiem. Jednocześnie wygasają wszystkie prawa i obowiązki dziecka wobec jego biologicznej rodziny. Dopuszczalne jest ponowne przysposobienie zwłaszcza w sytuacji śmierci rodzica.

Przysposobienie pełne

W praktyce często występuje też przysposobienie pełne. W jego wyniku między dzieckiem a rodziną adopcyjną powstaje taki stosunek jak między rodzicami a dziećmi. Pomiędzy dzieckiem a pozostałymi członkami rodziny powstają także jakby więzy pokrewieństwa i związane z nimi prawa i obowiązki. Wiąże się to z obowiązkiem alimentacyjnym i dziedziczeniem. Dziecko dziedziczy po rodzicach adopcyjnych, a rodzice adopcyjni i krewni dziedziczą po dziecku.

Skutki przysposobienia pełnego rozciągają się na zstępnych przysposobionego, czyli jego dzieci są traktowane jak wnuki rodziców adopcyjnych. Jednocześnie wygasają wzajemne prawa i obowiązki dziecka i rodziny naturalnej. Dziecko otrzymuje nazwisko, przysposabiającego, a w razie przysposobienia wspólnego przez małżonków lub przysposobienia pasierba nazwisko, jakie noszą lub nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

Na życzenie adoptowanego i za zgodą przyszłych rodziców sąd może zdecydować o tym, że dziecko będzie mało nazwisko dwuczłonowe, przy czym drugi człon to nazwisko przysposabiającego. Przysposobienie pełne nie powoduje utraty stanu cywilnego w zakresie pochodzenia dziecka.

Można więc dochodzić naturalnego pochodzenia poprzez ustalenie ojcostwa lub macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa lub unieważnienie uznania dziecka. Ustają jednak pozostałe skutki naturalnego pochodzenia dziecka, tj.: władza rodzicielska, obowiązek alimentacyjny i prawo do dziedziczenia.

Do pierwotnego aktu urodzenia wpisuje się wzmiankę o przysposobieniu. Nowy akt z wpisaniem rodziców adopcyjnych sporządza się tylko, gdy sąd tak postanowi. O sporządzeniu nowego aktu sąd rozstrzyga na wniosek rodziców adopcyjnych i za zgodą dziecka, które ukończyło 13 lat.

Wystąpić może też o to dziecko, jeśli ma ukończone co najmniej 13 lat. W takim przypadku w starym akcie sporządza się wzmiankę i akt ten nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. W odpisie skróconym aktu urodzenia jako rodziców wymienia się rodziców adopcyjnych. Może też być nadane na wniosek rodziców inne niż dotychczas imię dziecka.

Z ważnych powodów można rozwiązać przysposobienie pełne, jeżeli nie ucierpi na tym dobro dziecka. Po rozwiązaniu przysposobienia naturalny stan cywilny jakby odżywa. Jeśli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego, uzupełnia się więzi brakującego rodzica i nie pozbawia się dziecka istniejących więzi z innymi członkami rodzin.

Przysposobienie niepełne

Z kolei przysposobienie niepełne rodzi skutki tylko między rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem także dla dalszego potomstwa dziecka przysposobionego. A więc osoba przysposobiona nie zostaje w pełni włączona do rodziny przysposabiającego, a więź prawna nie obejmuje innych krewnych.

Oznacza to na przykład, że inne dzieci rodziców adopcyjnych nie będą traktowane jak rodzeństwo dziecka adoptowanego. Natomiast naturalne rodzeństwo dziecka nadal będzie w świetle prawa bratem lub siostrą dziecka adoptowanego.

Przysposobienie niepełne stanowi wyjątek od zasady przysposobienia pełnego. Może być ono orzeczone tylko, gdy spełnione są łączne warunki, takie jak:

• wyraźne żądanie rodziny adopcyjnej,

• zgoda osób rodziców naturalnych (osób uprawnionych),

• brak zgody na przysposobienie bez wskazania osób przysposabiających (blankietowej).

Adopcja niepełna, traktowana jako wyjątek, dotyczy głównie dzieci starszych, które znają swych biologicznych rodziców. Przykładowo więc rodziną przysposabiającą mogą zostać krewni (dziadkowie, ciocia i wujek) w sytuacji, gdy rodzice naturalni giną w wypadku.

Nowi rodzice mają władzę rodzicielską nad dzieckiem, a władza dotychczasowych rodziców ustaje. Dziecko nie zrywa jednak powiązań rodzinnych z pozostałymi krewnymi z rodziny naturalnej. W zakresie dziedziczenia w miejsce naturalnych rodziców wchodzą rodzice adopcyjni.

Przysposobiony i jego zstępni (dzieci i wnuki) nie dziedziczą jednak po krewnych przysposabiającego i odwrotnie. Z kolei przy obowiązku alimentacyjnym ulega zmianie kolejności tego obowiązku. Obowiązek alimentacyjny przysposabiającego wyprzedza obowiązek rodziców naturalnych (wstępnych) i rodzeństwa dziecka. I odwrotnie, obowiązek osoby adoptowanej wobec rodziców naturalnych i rodzeństwa obciąża przysposobionego w ostatniej kolejności.

Sprawa nazwiska jest w zasadzie uregulowana tak jak przy przysposobieniu pełnym - w akcie urodzenia wpisuje się wzmiankę o przysposobieniu, a w odpisie skróconym wymienia się przysposabiających jako rodziców.

 

PRZYDATNE STRONY WWW

www.adoptuj.pl

www.przysposobienie.pl

www.adopcja.org

www.tpdzg.org.pl

www.adopcja.org.pl

www.profamilia.pl

 

GDZIE PO INFORMACJE LUB POMOC

Po informacje na temat przysposobienia oraz po pomoc można zwrócić się do:

• Powiatowych centrów pomocy rodzinie

• Rzecznika Praw Dziecka - ul. Śniadeckich 10, 00-656, Warszawa, telefon (22) 696 55 45

• Komitetu Ochrony Praw Dziecka - ul. Hoża 27 a lok. 5, III piętro, 00-521 Warszawa, tel. 22/ 626-94-19

• Krajowego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego TPD - Krakowskie Przedmieście 6, 00-325 Warszawa, tel. (0-22) 425 46 77, 425 46 88

• Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - ul. Krakowskie Przedmieście 6, 00-325 Warszawa, tel. (22) 826 08 74

• Stowarzyszenia SOS, Wioski Dziecięce - ul. Puławska 232, 02-670 Warszawa, tel. 022 622-16-72,

• Towarzystwa Nasz Dom - al. Zjednoczenia 34; 01-830 Warszawa, tel./fax (0-22) 834 60 53, 834 37 12

• Fundacji Rodzin Adopcyjnych (Interwencyjna Placówka Opiekuńcza) - ul. Batorego 44, 05-400 Otwock, tel. 022 779 48 38

• Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych Pro Familia - os. Zielone 1, 31-968, Kraków, tel./fax (12) 642-12-16

• Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa - Sierczynek 63, 66-320 Trzciel, tel./fax 095 - 743 10 58

 

ZMIANA PRZYSPOSOBIENIA NIEPEŁNEGO

Dopuszczalna jest tylko zmiana przysposobienia w jednym kierunku: z przysposobienia niepełnego na przysposobienie pełne. Muszą wówczas być spełnione następujące przesłanki:

• przysposabiający musi złożyć w tej sprawie wniosek,

• osoby, których zgoda jest potrzebna do przysposobienia, muszą ją wyrazić,

• przysposobiony jest małoletni.

Sąd nie jest związany tym żądaniem i zawsze ocenia zasadność zmiany przysposobienia. Decydujące jest kryterium dobra dziecka.

Ewa Grączewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

REKLAMA

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

REKLAMA

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

REKLAMA