REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podróżować na Wschód

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

REKLAMA

REKLAMA

Ruch pasażerski między Polską a Rosją i Polską a Ukrainą regulują odrębne umowy. Co określają te umowy? Czy w każdym przypadku potrzebna jest wiza? O czym trzeba pamiętać wybierając się na Wschód?

W przypadku tranzytu przez Rosję i Ukrainę wystarczy posiadać ważny bilet do kraju docelowego - np. do Chin - lub inne dowody potwierdzające tranzytowy cel podróży i dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego (np. wiza chińska w paszporcie). Nie ma obowiązku posiadania rosyjskich wiz tranzytowych. W przypadkach tych okres pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej nie może być dłuższy niż dziesięć dni, licząc od dnia wjazdu. Podobne warunki obowiązują przy tranzycie przez Ukrainę.

Natomiast obywatele rosyjscy przejeżdżający przez Polskę muszą posiadać dowody potwierdzając tranzytowy cel podróży, np. zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu w Czechach albo w Niemczech. Okres pobytu na terytorium Polski nie może być dłuższy niż pięć dni, licząc od dnia wjazdu.

 

Wizy specjalne

Na podstawie przedłożenia odpowiednich dokumentów wizy uprawniające do nieograniczonej liczby wjazdów na okres roku wydaje się następującym osobom:

• pracownikom kolejowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• osobom uczestniczącym w wymianie naukowej, szkoleniowej, samorządowej,

• krewnym pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, którzy mają siedzibę w Polsce lub Rosji,

• kierowcom i członkom załóg pojazdów samochodowych wykonującym międzynarodowe przewozy drogowe. 

Zniesienie kontroli

na lotniczych przejściach granicznych w nowych państwach Schengen nastąpi z końcem marca

 

Bez opłat wizowych

Władze nie pobierają opłat wizowych od:

• polskich inwalidów niezdolnych do pracy i rosyjskich inwalidów I i II grupy, dzieci inwalidów oraz osób im towarzyszącym,

• odwiedzających groby bliskich krewnych i członków rodziny (do 10 dni), dwukrotnie w ciągu roku,

• odwiedzających ciężko chorych krewnych,

• uczestników imprez oświatowych, kulturalnych, naukowo-technicznych, sportowych odbywających się na szczeblu międzyrządowym, międzyresortowym, województw lub na szczeblu organów samorządu terytorialnego,

• pracowników kolejowych wykonujących obowiązki służbowe,

• nauczycieli akademickich, stażystów i studentów szkół wyższych uczestniczących w wymianie międzyuczelnianej,

• nauczycieli akademickich i nauczycieli języka polskiego i literatury oraz języka rosyjskiego i literatury oraz innych przedmiotów wykładanych w języku ojczystym.

 

Dokumenty obcokrajowców

Rozszerzenie strefy Schengen oznacza, że Polska wydaje wizy na takich samych warunkach jak inne państwa członkowskie. Uniwersalna wiza, tzw. wiza Schengen, wydana przez jedno państwo jest - zgodnie z jednolitymi zasadami wspólnotowymi - uznawana również przez inne państwa. Poszczególne państwa członkowskie UE mają również prawo do wydawania wiz, których ważność jest ograniczona do terytorium państwa wydającego tzw. wizy narodowe.

 

Cele podróży

Wiza Schengen nie służy do wszystkich celów podróży. I w związku z tym różne dokumenty są od podróżującego wymagane. Jeżeli celem podróży obcokrajowca są odwiedziny w ramach wymiany kulturalnej czy naukowej, powinien złożyć inne dokumenty niż wtedy, gdy wizyta ma charakter prywatny. W tym ostatnim przypadku potrzebne jest zaproszenie uzyskane po złożeniu wniosku w urzędzie wojewódzkim. Jeśli celem wyjazdu obcokrajowca jest przeprowadzenie rozmów handlowych, powinien on przedstawić dokumenty, że jest przedstawicielem firmy zagranicznej i dysponować zaproszeniem od przedsiębiorstwa, z którym będzie negocjował. W takim zaproszeniu powinien być wskazany podmiot (firma polska), jego nazwa i adres oraz cel podróży.

Ważne!

REKLAMA

Ukraińcy i Rosjanie mogą ubiegać się o dwa rodzaje wiz: schengeńską i narodową. Pierwsza kosztuje 35 euro i uprawnia do podróżowania po całej UE. Jest wydawana maksymalnie na 90 dni. Wiza narodowa kosztuje 75 euro, jest wydawana na okres powyżej 90 dni i uprawnia do pobytu jedynie w Polsce. Ta wiza jest przeznaczona dla osób legalnie pracujących. Białorusini za polską wizę płacą 60 euro

Obcokrajowiec, który chce odwiedzić rodzinę w Polsce, powinien przedstawić w konsulacie polskim zaproszenie wystawione przez wojewodę, przysłane przez członka polskiej rodziny. Cudzoziemiec powinien ponadto wypełnić i złożyć wniosek wizowy, zdjęcie i ważny paszport oraz ubezpieczenie. Powinien też udokumentować, że posiada środki na odbycie tej podróży.

Z kolei od obywatela np. Ukrainy czy Rosji jadącego na wczasy wymaga się przedstawienia rezerwacji hotelowych czy dokumentu potwierdzającego wykupiony pobyt w domu uzdrowiskowym.

Aby wjechać na terytorium Schengen, cudzoziemcy powinni zatem spełnić następujące warunki:

• uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu, jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, do którego osoba ta ma zagwarantowany wjazd, albo być w stanie legalnie zdobyć wyżej wymienione środki,

• nie mogą znajdować się na liście osób, którym odmówiono zgody na wjazd,

• nie mogą być uznawani za osoby, które mogą naruszyć porządek publiczny, bezpieczeństwo lub stosunki międzynarodowe jednego z państw Schengen.

Po przejściu kontroli granicznej można swobodnie poruszać się po strefie Schengen. Zniesienie kontroli na lotniczych przejściach granicznych w nowych państwach Schengen nastąpi dopiero pod koniec marca 2008 r.

 

Wizy dla cudzoziemców

Państwa Schengen wydają następujące rodzaje wiz jednolitych, które uprawniają posiadacza do wjazdu oraz pobytu na terytorium Schengen:

• wiza lotniskowa (A) - ważna tylko dla podróżujących samolotem, nie umożliwia posiadaczowi opuszczenia strefy tranzytowej lotniska,

• wiza tranzytowa (B) - pozwala na tranzyt przez terytorium Schengen nie przekraczający pięć dni,

• wiza krótkoterminowa (C) - umożliwia pobyt na terytorium Schengen do 90 dni, w ciągu sześć miesięcy od momentu pierwszego wjazdu.

REKLAMA

Oprócz wiz jednolitych, kraje Schengen wydają długoterminowe wizy narodowe (D) oraz zezwolenia na pobyt, które są ważne tylko na terytorium kraju wydającego. Cudzoziemiec nie może wybierać rodzaju wizy, o tym decyduje konsul w zależności od celów pobytu.

Długoterminowe wizy narodowe pozwalają ich posiadaczom na nieprzekraczający pięć dni bezwizowy tranzyt przez terytorium innych krajów strefy Schengen. Posiadacze zezwoleń na pobyt wydanych przez jedno z państw Schengen mogą podróżować po strefie Schengen przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy.

UKŁAD Z SCHENGEN

Układ z Schengen jest umową międzynarodową, zawartą między niektórymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, mającą na celu zapewnienie swobody przepływu osób na obszarze składającym się z terytoriów państw - sygnatariuszy. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób dowolnej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na obszarze objętym układem.

STREFA SCHENGEN

Strefa Schengen jest obszarem, w skład którego wchodzą terytoria poszczególnych państw członkowskich, na którym stosowane są ściśle określone zasady reżimu Schengen dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, wzajemnej współpracy pomiędzy służbami policyjnymi państw - sygnatariuszy, wydawania wiz cudzoziemcom, jak również działania tzw. Systemu Informacyjnego Schengen.

ZEZWOLENIA PRZY GRANICY Z UKRAINĄ

Jeszcze w marcu powinno dojść do podpisania umowy między Polska a Ukrainą o małym ruchu przygranicznym, która dotyczyć będzie ok. 1,5 mln osób - ludności mieszkającej 50 km od granicy po obu jej stronach. Dzięki niej będą obowiązywać nie wizy, lecz zezwolenia na przekroczenie granicy wartości 20 euro, wydawane na dwa lata. Nie uprawniają one jednak do podejmowania pracy. Zwolnione z opłat będą dzieci oraz emeryci i renciści. Umowa wejdzie w życie po zaakceptowaniu przez Sejm i ratyfikowaniu przez prezydenta, czyli najwcześniej za 2-3 miesiące.

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ-ZBORSKA

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o udziale RP w Systemie Informatycznym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1170).

Umowa między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej (Dziennik Urzędowy UE L 129/27).

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej podpisana w Warszawie 18 września 2003 r. (M.P. nr 51, poz. 801).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA