REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej założyć małe przedszkole

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Resort edukacji przygotował zmiany ułatwiające zakładanie małych przedszkoli. Między innymi od maja małe przedszkola będą mogły powstawać w mieszkaniach mających 2,5 metra wysokości.

 

Wymagania sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe dla zespołów i punktów przedszkolnych będą łagodniejsze niż w tradycyjnych przedszkolach - mówi GP Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji.

Resort edukacji przygotował projekt zmiany rozporządzenia regulującego zasady funkcjonowania małych przedszkoli. Nowe wymagania mają obowiązywać od końca maja. Organizacje pozarządowe podkreślają jednak, że nie wszystkie złe przepisy zostały poprawione.

 

Przedszkole jak szpital

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obecnie inne formy przedszkolne obowiązują identyczne przepisy jak duże przedszkola publiczne i szpitale. Monika Ebert, prezes Stowarzyszenia Rodziców TU w Zalesiu Górnym, prowadzącego sześć małych przedszkoli, wskazuje, że aby móc prowadzić przedszkole w mieszkaniu, trzeba zmienić sposób użytkowania lokalu. A to jest bardzo trudne i kosztowne.

Jeśli budynek, w którym ma być prowadzone małe przedszkole, nie spełnia wszystkich norm, sanepid, Straż Pożarna, nadzór budowlany nie wydadzą pozytywnych opinii, a gmina ma prawo odmówić jego rejestracji.

Resort edukacji, chcąc zachęcić do tworzenia takich placówek, przesłał do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 10 stycznia 2008 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz.U. nr 7, poz. 38).

 

Sufit na wysokości 2,5 m

 

Nowe wymagania będą dotyczyć punktów i zespołów przedszkolnych, prowadzących zajęcia dla jednej grupy dzieci. Resort zwolnił osoby zakładające takie placówki z obowiązku zmiany sposobu użytkowania lokalu. Założyciele przedszkola będą jedynie musieli uzyskać pozytywną opinię sanepidu i Straży Pożarnej. Dotychczas wymagana była jeszcze opinia inspektora pracy i inspektora nadzoru budowlanego. Monika Ebert zauważa jednak, że brak wzmianki o tych służbach w projekcie, nie musi być równoznaczny ze zwolnieniem ich z obowiązku odbioru lokalu.

Małe przedszkola będą też mogły funkcjonować w pomieszczeniach mających 2,5 metra wysokości. Obecnie lokal musi mieć przynajmniej 3 metry wysokości.

- To jest bardzo trudne do spełnienia - mówi Agnieszka Rosłoń, która chce założyć punkt przedszkolny w jednej z pomorskich wsi.

Dodaje, że w takich miejscowościach można znaleźć lokal w popegerowskich blokach, z wolnymi mieszkaniami na parterze i ogródkiem, ale mają one tylko 2,5 metra wysokości.

 

Mama do sanepidu

 

Część przepisów budzi jednak kontrowersje. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w zajęciach w małych przedszkolach mogą uczestniczyć rodzice lub upoważnieni przez nich członkowie rodzin. Projekt przewiduje, że będą musieli mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac w placówce oraz książeczkę badań sanitarno-epidemiologicznych. Zbigniew Włodkowski wyjaśnia, że sanepid nie chciał zgodzić się na złagodzenie tych przepisów, ponieważ rodzice będą mieli kontakt z obcymi dziećmi.

- To absurdalny wymóg - uważa Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

Wyjaśnia, że badania są wymagane od osób, które nie są zatrudnione w placówce, które na co dzień przebywają z dziećmi w domu. Ponadto ich przeprowadzenie kosztuje ponad 100 zł, a można je uzyskać w mieście powiatowym. Dla mieszkańców małych miejscowości to znaczący wydatek, który może zniechęcić ich do udziału w zajęciach. Tymczasem rodzice nie tylko pomagają nauczycielom, ale także uczą się od nich. Druga osoba do opieki potrzebna jest także przy trzylatkach. Na zatrudnienie pomocy brakuje pieniędzy, a mamy wspierają nauczycieli bez wynagrodzenia.

 

Zbyt liczne grupy

 

Projekt nie zmienia też maksymalnej liczby dzieci w grupie różnowiekowej. Pod opieką jednej nauczycielki nadal będzie mogło przebywać nawet 25 trzy-, cztero- i pięciolatków.

- Taką grupą można jedynie się opiekować, ale na pewno zabraknie czasu na edukację dzieci - mówi Anna Blumsztajn, koordynatorka programu Gdy nie ma przedszkola w Fundacji im. J. A. Komeńskiego.

Jedna nauczycielka nie jest w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu trzylatkowi i czterolatkowi, nawet z pomocą rodziców. Organizacje pozarządowe uważają, że grupy różnowiekowe powinny liczyć maksymalnie 15 dzieci.

Projekt nie mówi nic o terenie do zabawy na zewnątrz budynku. Nie wspomina też o posiłkach. Tymczasem zarówno w punkcie, jak i zespole przedszkolnym dzieci mogą przebywać dłużej niż pięć godzin. Wówczas powinny móc napić się czegoś ciepłego i zjeść posiłek.

 

Więcej miejsc w przedszkolach

 

Małe przedszkola mają upowszechnić edukację zwłaszcza wśród mieszkających na wsiach dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Obecnie w małych miejscowościach do przedszkoli chodzi niespełna 40 proc. dzieci, a w krajach UE prawie 100 proc. Opieką przedszkolną trzeba też objąć pięciolatki, które już za rok będę musiały rozpocząć naukę w pierwszej klasie.

240 mln euro jest zarezerwowane dla osób prawnych, które zdecydują się założyć małe przedszkole w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe, łagodniejsze wymagania dla małych przedszkoli

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA