REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Operator musi zawiadomić o zmianie umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daria Stojak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwo nie może żądać odszkodowania, jeżeli z powodu zmiany regulaminu konsument wypowiedział umowę. W przypadku sporu z operatorem abonent może uzyskać pomoc prawną w organizacjach konsumenckich.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowelizacji ustawy - Prawo telekomunikacyjne, który trafił już do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt zakłada, że operator będzie musiał na piśmie zawiadamiać abonenta o proponowanej zmianie regulaminu. Abonent nie będzie miał prawa do wypowiedzenia umowy, gdy konieczność wprowadzenia zmian w regulaminie nastąpi na skutek zmiany przepisów.

- Wprowadzona zmiana zapobiegnie przypadkom, gdy abonent zrywa umowę z powodu zmiany, na którą operator nie miał wpływu - dodaje Michał Grotek z Ministerstwa Infrastruktury.

Na równych prawach

REKLAMA

Nowelizacja proponowana przez ministerstwo ma wyrównywać prawa operatorów i abonentów. Dlatego też zmianie ulegnie przepis dotyczący jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub z jego winy. Roszczenie z tytułu rozwiązania umowy będzie proporcjonalne i uzależnione od czasu trwania promocji, a nie jak dotychczas równoważne z wartością całej ulgi przyznanej abonentowi w związku z umową o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

- Nie możemy pozwolić na to, żeby operatorzy zostali pokrzywdzeni. Planowanych jest wiele nowych przepisów, które wymuszą na przedsiębiorcach zmianę regulaminów - tłumaczy Michał Grotek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek powiadomienia

REKLAMA

Dziś każda zmiana regulaminu, niezależnie od swojej doniosłości, daje konsumentowi prawo do wypowiedzenia umowy, w przypadku gdy jej nie akceptuje. Zasada jest taka, że konsument jest związany regulaminem, jeśli nie wypowiedział umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia. Tak stanowią przepisy kodeksu cywilnego. W przypadku usług telekomunikacyjnych, świadczonych na przykład przez operatorów komórkowych, obowiązuje szczególna regulacja. Prawo telekomunikacyjne stanowi, że operator ma obowiązek powiadomić abonenta o każdej zmianie w regulaminie, z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Abonent musi też zostać poinformowany, że w razie braku akceptacji zmian, maprawo do wypowiedzenia umowy.

- Konsument nie musi, jak wymagają tego niektórzy operatorzy, wskazywać konkretnych postanowień regulaminu, z którymi się nie zgadza - wyjaśnia Józef Sałagan, podinspektor w Wydziale Miejskiego Rzecznika Konsumentów Urzędu m.st. Warszawy.

W razie wypowiedzenia operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy.

- Jeśli jednak w wypowiedzeniu nie dodamy, że jest ono spowodowane brakiem naszej akceptacji dla dokonywanych zmian w regulaminie, operator ma prawo potraktować je jako wypowiedzenie dokonane w zwykłym trybie regulaminowym i dochodzić roszczeń odszkodowawczych - mówi Józef Sałagan.

Błędna interpretacja

Mimo jasno brzmiących przepisów operatorzy dokonują często błędnej ich interpretacji. Zdarza się, że w przypadku wypowiedzenia umowy przez abonenta żądają od niego zapłacenia kary umownej. W takie sytuacji abonent ma dwie drogi. Może zapłacić karę, a następnie dochodzić jej zwrotu od operatora w ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przed stałym polubownym sądem konsumenckim przy prezesie UKE lub w postępowaniu sądowym przed sądem cywilnym.

- Zapłacenie kary, a następnie dochodzenie jej zwrotu na drodze cywilnej, pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, jak konieczność opłacenia pozwu czy udowodnienia okoliczności, z których wywodzi się skutki prawne - mówi Łukasz Kajda z kancelarii BBK.

Abonent może też uchylić się od zapłaty kary. Operator będzie mógł wówczas wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem o jej zapłatę.

- Uchylenie się od zapłaty kary jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia konsumenta. Wystarczy wówczas wyjaśnić, że wypowiedzenie umowy nastąpiło na skutek zmiany regulaminu - tłumaczy Łukasz Kajda.

W przypadku sporu konsumenta z operatorem, który nie wyraził zgody na mediację lub sąd polubowny, konsument może uzyskać pomoc prawną w organizacjach konsumenckich lub u powiatowego rzecznika konsumentów.

Powtórne powiadomienie

W przypadku gdy operator nie poinformował abonenta o zmianie regulaminu, odpowiednie urzędy mają możliwość skutecznej reakcji. Mogą nakazać operatorowi powtórne prawidłowe powiadomienie konsumentów o zmianie regulaminu.

W 2007 roku za naruszenie obowiązków informacyjnych przy zmianie regulaminu prezes UKE nałożył na Polską Telefonię Cyfrową karę 2 mln zł. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie PTC, uznając, że niepoinformowanie abonentów o prawie wypowiedzenia umowy przy zmianie regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych jest sprzeczne z prawem. (sygn. akt XVII AmT 49/07).

Przepisy nie regulują natomiast terminu, w ciągu którego można wypowiedzieć umowę z powodu braku zgody na zmianę regulaminu. Najczęściej będzie on biegł od momentu ponownego powiadomienia.

- Jeśli mimo niepoinformowania konsumenta bądź udzielenia niepełnej informacji na temat planowanych zmian wiadomość o zmianie regulaminu dojdzie do niego w inny sposób, np. z informacji w gazecie, ma on prawo do odstąpienia od umowy - mówi Józef Sałagan.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wypowiedzenie umowy przez konsumenta

2 mln zł kary nałożył prezes UKE w 2007 roku na Polską Telefonię Cyfrową za naruszenie obowiązków informacyjnych

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 57 ust. 6 i 59 ust. 2 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).

• Art. 384 i nast. ustawy Kodeks cywilny z 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Groźna bakteria w lodach. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Nic tak nie psuje urlopu jak zatrucie pokarmowe. Wysokie temperatury, niewłaściwe warunki przechowywania żywności i spożywanie posiłków w przypadkowych miejscach sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów. Niektóre z nich mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

REKLAMA

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

REKLAMA

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA