REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oryginalnie spędzić urlop

Katarzyna Wartee

REKLAMA

REKLAMA

Urlop nie musi być wyjazdem do cieplejszych stref kuli ziemskiej. Nie musi wiązać się z wygodnym hotelem i obsługą na kiwnięcie palcem. Może być zupełnie inny niż dotąd.

Kilkudniową przerwę w pracy można tak zorganizować, żeby zadziwić siebie, znajomych, a przy okazji nasycić zmysły i rozbudzić chęć poznawania.

Koleją w świat

Stalowe kolosy, obojętnie - zabytkowe czy nowoczesne, olbrzymie czy małe, w większości ludzi budzą emocje. Dlaczego nie wypocząć w pociągu? Można podróżować najsłynniejszymi kolejami świata lub małymi lokalnymi i regionalnymi liniami w ciekawe miejsca i przeżyć wiele nieoczekiwanych przygód, spotkać fascynujących ludzi, poznać historię, tradycje i obyczaje wielu narodów.

Na świecie jest kilka najbardziej znanych, największych i fascynujących linii kolejowych: transsyberyjska, indyjska, Orient Express, afrykańska, transandyjska, amerykańska i australijska. Przejazd każdą zapewnia niesamowite wrażenia i materiał do opowiadań na długie wieczory.

Szlak transsyberyjski ma trzy trasy. Główna wiedzie z Moskwy do Władywostoku. To 9332 kilometry tajgi, stepów i gór. Dwa pozostałe połączenia prowadzą przez Mongolię do Pekinu oraz przez Mandżurię do chińskiej stolicy i Władywostoku.

Równie ciekawa będzie wyprawa koleją indyjską. To zminiaturyzowana kolejka wąskotorowa ciągnięta przez zabytkowy, mały, niebieski wagonik. Za jej oknami czekają na podróżnych magiczne widoki - subtropikalne lasy, góry, wiadukty z kamiennymi łukami i ciągnące się w nieskończoność herbaciane pola. Dodajmy, że pociąg rusza z wysokości 100 m n.p.m., a kończy bieg na 2200 m n.p.m.

O wiele wyżej można wjechać Transandyjską Koleją Centralną, ponieważ jest to najwyżej położona linia kolejowa świata. Jej budowniczym był polski inżynier Ernest Malinowski. Linia wiedzie na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a tutejsze widoki oszałamiają każdego podróżnego i dostarczają sporej dawki adrenaliny.

O trasach kolejowych można by opowiadać godzinami, tak jak godzinami, dniami i tygodniami się nimi podróżuje.

Sponiewierać się

Kiedy inni leniuchują na ciepłych plażach całego świata, my możemy wybrać się na wysokogórską wyprawę. Tyle tylko, że na żadną wielką górę nie można wejść z marszu. Wymaga to trochę treningu przed wyjazdem, tzn. biegania, jazdy rowerem czy pływania.

Tym, którzy chodzili już trochę po górach, polecamy trekking w afrykańskim Atlasie Wysokim zakończony zdobyciem czterotysięcznika Jebel Toubkal. A potem na przykład Elbrusu na Kaukazie - 5642 m. Noce w namiotach zawieszonych nad przepaściami i ledwo trzymających się lodowca, jedzenie w proszku, wielogodzinne marsze w górę i nocne zdobywanie szczytu - to niezapomniane wrażenia. A najważniejsze jest to, że jak się już wejdzie na Elbrus, jest się pewnym, że w promieniu 2300 km nikt na pewno nie wejdzie wyżej!

Wakacje z bębnem

Gdy ktoś wróci po zdobyciu Toubkal, może będzie zauroczony zniewalającym brzmieniem afrykańskich bębnów. Mówi się, że bębny są doskonałym sposobem na poznawanie ludzi, ponieważ bębniarze są wyjątkowo otwartym „narodem”. W Polsce jest wiele miejsc, szczególnie w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie można się nauczyć odnajdywać i wystukiwać najbardziej pierwotny rytm, np. w Kozłówce (lubelskie), w Górach Kaczawskich.

Artystą być

Dla ludzi ceniących spokój mamy jeszcze jedną propozycję - wyjazd połączony z nauką batiku. Co to takiego? To technika malowania obrazów za pomocą wosku. Co najważniejsze, nie potrzeba do tego specjalnych zdolności. Aby nauczyć się batiku, można pojechać w Bieszczady albo do Nadarzyna koło Warszawy. Ośrodki wypoczynkowe proponują przy okazji naukę innych rzeczy, np. wytwarzania ceramiki, tkactwa czy rzeźby w kamieniu.

Jak Ikar

Tym, którzy marzyli o lataniu, proponujemy kitesurfing, czyli zabawę równocześnie na wodzie i w powietrzu. Wystarczy mała deska i latawiec. Raz ślizgamy się po wodzie, by za chwilę unieść się w powietrze. Nie ma też obaw, że gdy coś nie wyjdzie tam w górze, człowiek spadnie jak kłoda do wody, ponieważ latawiec działa jak spadochron. A do tego łatwo się nauczyć kitesurfingu, jest bezpieczny i daje niesłychane doznania oraz duże poczucie wolności.

 

Katarzyna Wartee

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA