REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milion osób pójdzie do rezerwy

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej otrzymają tylko ci poborowi, którzy mają ostatecznie określoną kategorię wojskową.

Osoby odroczone przez wojsko ze względu na sprawowanie przez nich opieki nad członkiem rodziny lub ze względu na naukę oraz skierowane, a nieodbywające służby zastępczej zostaną przeniesione do rezerwy. Nastąpi to na podstawie ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP. Ma obowiązywać z dniem ogłoszenia.

- Szacujemy, że będzie ponad milion osób, które na podstawie nowelizacji ustawy zostaną przeniesione do rezerwy - mówi płk Stanisław Ruman, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

Dodaje, że po jej wejściu w życie wszyscy dotychczasowi poborowi, którzy nie zostali powołani do armii i mają ostatecznie określoną kategorię wojskową, mogą zwrócić się do wojskowej komendy uzupełnień o wpis do książeczki wojskowej informacji o przeniesieniu do rezerwy. Na ich żądanie zostanie też wydane zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Poborowi, którzy zostali odroczeni przez wojsko ze względu na czasową niezdolność do służby w armii, zanim otrzymają przeniesienie do rezerwy, będą musiały stawić się przed kwalifikacją wojskową. Zastąpi ona pobór, a do jej zadań będzie należało m.in. ustalenie zdolności do służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych formacji wojskowych oraz przenoszenie do rezerwy.

- Podczas kwalifikacji poborowi czasowo odroczeni ze względu na stan zdrowia zostaną poddani badaniom lekarskim i otrzymają ostateczne orzeczenie o zdolności lub też je braku do służby wojskowej - wskazuje płk Stanisław Ruman. Tłumaczy, że dopiero po spełnieniu tego warunku zostaną przeniesieni do rezerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obowiązkowo przed kwalifikacją co roku będą wyzwani przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat. Taki obowiązek będzie trwał do końca roku, w którym ukończą oni 24 lat. Osoby, które nie będą chciały wstąpić do wojska, będą przenoszone do rezerwy. Do kwalifikacji mogą się też zgłaszać ochotnicy (kobiety i mężczyźni), którzy ukończyli 18 lat. W tym roku kwalifikacja wojskowa planowana jest od kwietnia do czerwca.

Nowelizacja ustawy zniosła też obowiązkowe stawianie się przez dotychczasowych przedpoborowych, którzy ukończyli 18 lat, do rejestracji prowadzonej na potrzeby ewidencji wojskowej. Aktualizować ją będą samorządy na podstawie danych z ewidencji ludności.

Do rezerwy zostaną też przeniesione osoby, które mimo otrzymania karty powołania nie stawiały się do jednostki wojskowej. Na rozkaz szefa Sztabu Generalnego WP wojskowe komendy uzupełnień uchyliły wobec tych osób wszystkie karty powołań i powiadomiły o tym prokuraturę.

- Każdy, kto nie zgłaszał się na wezwania WKU, nie dopełniał wojskowego obowiązku meldunkowego lub otrzymał decyzję o uchyleniu karty powołania, powinien się zgłosić w celu zaktualizowania ewidencji i otrzymania wpisu do książeczki wojskowej o uregulowanym stosunku do służby wojskowej - wyjaśnia ppłk Mieczysław Dej, komendant WKU w Gorzowie Wielkopolskim.

Istniej też duże prawdopodobieństwo, że prokuratura umorzy postępowania wobec osób uchylających się od obowiązku obrony. W tej sprawie Bogdan Klich, minister obrony narodowej, zwrócił się do Andrzeja Czumy, ministra sprawiedliwości, aby prokuratura odstąpiła od ich ścigania ze względu na znikomą szkodliwość czynu.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE

REKLAMA