REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śmierć uczestnika PPK – jakie prawa ma wdowa/wdowiec?

Subskrybuj nas na Youtube
Śmierć uczestnika PPK – jakie prawa ma wdowa/wdowiec?/ fot. Shutterstock
Śmierć uczestnika PPK – jakie prawa ma wdowa/wdowiec?/ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć uczestnika PPK nie powoduje utraty środków zgromadzonych na imiennym rachunku. Jakie prawa ma wdowa lub wdowiec po zmarłym uczestniku PPK?


Śmierć uczestnika PPK a zgromadzone środki

O śmierci uczestnika PPK, który pozostawał w związku małżeńskim, traktuje art. 85 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co dzieje się ze środkami, które udało mu się już zgromadzić na swoim rachunku? Czy przejmuje je państwo polskie? A może wszystkie pieniądze trafiają do wdowy lub wdowca?

Prawo do połowy środków dla wdowy lub wdowca – wypłata transferowa

W świetle art. 85 ustawy o PPK zasadą jest, że połowa oszczędności zostaje przekazana wdowie bądź wdowcowi w formie tzw. wypłaty transferowej. Może być ona dokonana na inny rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK. Aby tak się stało, osoba uprawniona występuje z wnioskiem do instytucji finansowej prowadzącej PPK dla zmarłego. Wypłata dokonywana jest w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Powstaje pytanie - na który rachunek dokonać wypłaty transferowej w przypadku oszczędzania na emeryturę na kilku rachunkach w ramach PPK przez wdowca/wdowę lub bycia uczestnikiem więcej niż jednego PPE? Zgodnie z art. 82 omawianej ustawy w takiej sytuacji rachunek do wypłaty wskazuje były małżonek uczestnika PPK we wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin wypłaty

Ustawodawca przewidział termin na dokonanie wypłaty transferowej dla małżonka. Są to 3 miesiące, licząc od dnia przedstawienia następujących dokumentów:

- odpisu aktu zgonu,

- odpisu aktu małżeństwa,

- oświadczenia o stosunkach majątkowych między małżonkami, także udokumentowanie sposobu uregulowania tych stosunków, jeśli nie łączyła ich wspólność majątkowa.

Wypłata w formie pieniężnej

REKLAMA

Oprócz wypłaty transferowej na rachunek PPK, PPE lub IKE wdowy/wdowca ustawa przewiduje możliwość pieniężnej wypłaty zgromadzonych na koncie zmarłego małżonka środków. Ustawodawca określa tę procedurę zwrotem środków. W tym celu osoba uprawniona powinna złożyć wniosek do instytucji finansowej prowadzącej PPK. Należy przedstawić dowód wskazujący na to, że owe środki przypadają temu małżonkowi. Instytucja ma na wypłatę 3 miesiące od dnia przedstawienia dowodu. Nie przewidziano żadnych warunków, które uprawniona osoba powinna spełnić, aby móc dokonać zwrotu zamiast wypłaty transferowej.

Co istotne,  instytucja finansowa nie odpowiada za skutki niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązków małżonka zmarłego uczestnika PPK związanych z wypłatą zgromadzonych pieniędzy.

Obowiązkiem instytucji finansowej jest przekazanie do ewidencji PPK informacji o zwrocie. Przede wszystkim określa się ogólną kwotę zwrotu ze wskazaniem na poszczególne kwoty:

- zwrotu z wpłat osoby zatrudnionej,

- zwrotu z wpłat podmiotu zatrudniającego oraz

- zwrotu z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych.

Pozostałe środki

REKLAMA

Środki, które pozostają na rachunku zmarłego uczestnika PPK, w połowie trafią do wdowy/wdowca. Druga połowa należy się osobom uprawnionym. Kim są te osoby? Otóż art. 21 ust. 1 omawianej ustawy przewiduje możliwość wskazania przez uczestnika PPK osób, które w razie jego śmierci otrzymają zaoszczędzone w ramach programu środki. Należy zrobić to w formie pisemnej i przedstawić dokument instytucji finansowej prowadzącej PPK. Można wybrać jedną osobę bądź więcej osób. Wskazanie kilku osób będzie oznaczało równy podział środków na każdą z nich.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że uczestnik PPK nie wskaże osób uprawnionych, wówczas nierozdysponowana część środków trafia do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają zarobić nawet 35 tysięcy złotych na miesiąc i ….szukają ludzi do pracy

W jakiej branży można liczyć teraz na znalezienie zatrudnienia i dobrą pensję? Chodzi o specjalistów od marketingu i PR, jednak popyt dyktują określone kompetencje. Firmy poszukują specjalistów, którzy potrafią łączyć kreatywność z umiejętnością wykorzystania najnowszych technologii oraz danych do opracowywania skutecznych strategii marketingowych.

Matka, praca, emerytura: Co Polki mogą zrobić, by nie zostać z niczym na starość?

Ponad połowa Polek miała przerwę w pracy związaną z macierzyństwem, a co trzecia nie wraca do tego samego miejsca zatrudnienia. Efekt? Niższe zarobki, niższe składki i emerytura, która często nie przekracza 2200 zł. Z okazji Dnia Matki sprawdzamy, jak kobiety mogą zadbać o swoją finansową przyszłość.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Starzy i młodzi mundurowi. Po przejściu na emeryturę moja była o 50 zł wyższa od kolegi, a dzisiaj on ma wyższą o 1500 złotych [Przykład]

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce do publikacji. Popularnym tematem są emerytury. Czytelnicy opisują nam najczęściej swoje negatywne "przygody" co do obniżenia emerytury o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r.) oraz zaniżanie emerytur przez podwójny system emerytur mundurowych. I właśnie o emeryturach mundurowych jest opublikowany w artykule list.

REKLAMA

Koniec z niedzielami z zakazem handlu – po zmianie zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

REKLAMA

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA