REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock
Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo oszczędzanie w ramach PPK rozpocznie każdy zatrudniony. Powstaje pytanie jak na uczestnictwo w programie wpływa zmiana pracodawcy?


Oszczędzanie w ramach PPK

Każdy zatrudniony prędzej czy później zostanie zapisany do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestnictwo w programie rozpocznie się w momencie objęcia firmy, w której dana osoba pracuje, PPK. Pierwsi do PPK przystąpią pracownicy największych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób. Każdy z nich dowie się o tym od swojego pracodawcy.

W ramach programu instytucja finansowa (wybrana przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami) zarządzająca PPK otwiera dla każdego uczestnika imienny rejestr, na którym zaczynają być gromadzone pierwsze środki z wpłat pracownika, pracodawcy i wpłaty powitalnej. Następnie kwota oszczędności będzie rosła systematycznie z każdym nowym miesiącem kalendarzowym. Ponadto corocznie powiększy się ona o dopłatę roczną finansowaną z Funduszu Pracy. Co stanie się z tymi pieniędzmi w przypadku zmiany pracodawcy?

Zmiana pracodawcy a zgromadzone środki

Zasadą jest, że rachunek w PPK przypisywany jest do konkretnej osoby. Środki na nim zgromadzone powinny „podążać” za ich właścicielem. W sytuacji zmiany pracodawcy przewiduje się transfer oszczędności z konta założonego przez instytucję finansową prowadzącą PPK u dotychczasowego pracodawcy do nowego rachunku utworzonego dla tego samego pracownika przez podmiot zarządzający PPK u nowego pracodawcy. Taka procedura nie wymaga żadnych opłat ze strony uczestnika PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pracownik ukończył 55 rok życia, przystąpić do PPK w nowym miejscu pracy może na podstawie pisemnego wniosku.

REKLAMA

Dopuszcza się możliwość pozostawienia zgromadzonych środków na starym rejestrze i rozpoczęcie oszczędzania w ramach nowego. Wówczas jedna osoba posiada dwa rejestry w PPK, a jej pieniądze podlegają obrotowi przez dwie instytucje finansowe odpowiednio na zasadach określonych w umowach o zarządzenie PPK.

Nie ma limitu posiadanych kont. Pracownik często zmieniający miejsce pracy może mieć w każdym z nich inne konto PPK. Środki zgromadzone na wszystkich tych rachunkach zostaną zsumowane  i wypłacone po ukończeniu przez daną osobę 60 roku życia.

Zmiana pracodawcy – obowiązki związane z PPK

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapisania każdego nowego pracownika do PPK. Zatrudnienie osoby, której nie jest to pierwsza praca, oznacza więc posiadanie już przez nią konta w PPK. Zasadą jest, że u jednego pracodawcy można mieć tylko jedno konto PPK. Dopuszcza się jednak możliwość posiadania wielu rejestrów w tym programie przez jedną osobę. Taki pracownik przekazuje nowemu pracodawcy informację o dotychczasowym rejestrze (bądź rejestrach) PPK i podmiocie (bądź podmiotach) prowadzącym ten rejestr. Ma na to 7 dni (dni kalendarzowe a nie robocze) od zapisania go do PPK w nowym miejscu pracy.

Pracodawca zgłasza nowozatrudnionego do programu w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik osiągnął staż 3 miesięcznego okresu zatrudnienia.

REKLAMA

Następnie nowy pracodawca informuje o obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o dokonanie transferu jego środków na rejestr prowadzony przez instytucję finansową wybraną dla aktualnego podmiotu zatrudniającego. Dany pracownik ma ponownie 7 dni na poinformowanie zatrudniającego o tym czy zgadza się na wspomniany transfer. W przypadku zgody bądź braku odpowiedzi w terminie nowy pracodawca składa w imieniu pracownika wniosek do instytucji finansowej o dokonanie transferu dotychczas zgromadzonych środków na nowy rejestr.

Natomiast w sytuacji poinformowania zatrudniającego we wskazanym terminie o tym, że pracownik nie życzy sobie transferu, powoduje pozostawienie zgromadzonych środków na dotychczasowych kontach. Zgłoszenie sprzeciwu powinno nastąpić w formie pisemnej. Pracownik może wybrać tę możliwość np. ze względu na większe zaufanie do instytucji finansowych zajmujących się wcześniejszymi rachunkami. Warto zaznaczyć, że przy posiadaniu kilku kont w PPK dopłaty roczne będą dokonywane na to, które zostało założone najpóźniej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA