REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock
Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo oszczędzanie w ramach PPK rozpocznie każdy zatrudniony. Powstaje pytanie jak na uczestnictwo w programie wpływa zmiana pracodawcy?


Oszczędzanie w ramach PPK

Każdy zatrudniony prędzej czy później zostanie zapisany do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestnictwo w programie rozpocznie się w momencie objęcia firmy, w której dana osoba pracuje, PPK. Pierwsi do PPK przystąpią pracownicy największych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób. Każdy z nich dowie się o tym od swojego pracodawcy.

W ramach programu instytucja finansowa (wybrana przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami) zarządzająca PPK otwiera dla każdego uczestnika imienny rejestr, na którym zaczynają być gromadzone pierwsze środki z wpłat pracownika, pracodawcy i wpłaty powitalnej. Następnie kwota oszczędności będzie rosła systematycznie z każdym nowym miesiącem kalendarzowym. Ponadto corocznie powiększy się ona o dopłatę roczną finansowaną z Funduszu Pracy. Co stanie się z tymi pieniędzmi w przypadku zmiany pracodawcy?

Zmiana pracodawcy a zgromadzone środki

Zasadą jest, że rachunek w PPK przypisywany jest do konkretnej osoby. Środki na nim zgromadzone powinny „podążać” za ich właścicielem. W sytuacji zmiany pracodawcy przewiduje się transfer oszczędności z konta założonego przez instytucję finansową prowadzącą PPK u dotychczasowego pracodawcy do nowego rachunku utworzonego dla tego samego pracownika przez podmiot zarządzający PPK u nowego pracodawcy. Taka procedura nie wymaga żadnych opłat ze strony uczestnika PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pracownik ukończył 55 rok życia, przystąpić do PPK w nowym miejscu pracy może na podstawie pisemnego wniosku.

REKLAMA

Dopuszcza się możliwość pozostawienia zgromadzonych środków na starym rejestrze i rozpoczęcie oszczędzania w ramach nowego. Wówczas jedna osoba posiada dwa rejestry w PPK, a jej pieniądze podlegają obrotowi przez dwie instytucje finansowe odpowiednio na zasadach określonych w umowach o zarządzenie PPK.

Nie ma limitu posiadanych kont. Pracownik często zmieniający miejsce pracy może mieć w każdym z nich inne konto PPK. Środki zgromadzone na wszystkich tych rachunkach zostaną zsumowane  i wypłacone po ukończeniu przez daną osobę 60 roku życia.

Zmiana pracodawcy – obowiązki związane z PPK

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapisania każdego nowego pracownika do PPK. Zatrudnienie osoby, której nie jest to pierwsza praca, oznacza więc posiadanie już przez nią konta w PPK. Zasadą jest, że u jednego pracodawcy można mieć tylko jedno konto PPK. Dopuszcza się jednak możliwość posiadania wielu rejestrów w tym programie przez jedną osobę. Taki pracownik przekazuje nowemu pracodawcy informację o dotychczasowym rejestrze (bądź rejestrach) PPK i podmiocie (bądź podmiotach) prowadzącym ten rejestr. Ma na to 7 dni (dni kalendarzowe a nie robocze) od zapisania go do PPK w nowym miejscu pracy.

Pracodawca zgłasza nowozatrudnionego do programu w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik osiągnął staż 3 miesięcznego okresu zatrudnienia.

REKLAMA

Następnie nowy pracodawca informuje o obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o dokonanie transferu jego środków na rejestr prowadzony przez instytucję finansową wybraną dla aktualnego podmiotu zatrudniającego. Dany pracownik ma ponownie 7 dni na poinformowanie zatrudniającego o tym czy zgadza się na wspomniany transfer. W przypadku zgody bądź braku odpowiedzi w terminie nowy pracodawca składa w imieniu pracownika wniosek do instytucji finansowej o dokonanie transferu dotychczas zgromadzonych środków na nowy rejestr.

Natomiast w sytuacji poinformowania zatrudniającego we wskazanym terminie o tym, że pracownik nie życzy sobie transferu, powoduje pozostawienie zgromadzonych środków na dotychczasowych kontach. Zgłoszenie sprzeciwu powinno nastąpić w formie pisemnej. Pracownik może wybrać tę możliwość np. ze względu na większe zaufanie do instytucji finansowych zajmujących się wcześniejszymi rachunkami. Warto zaznaczyć, że przy posiadaniu kilku kont w PPK dopłaty roczne będą dokonywane na to, które zostało założone najpóźniej.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

REKLAMA