| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Więcej skazanych w systemie dozoru elektronicznego

Więcej skazanych w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o dozorze elektronicznym. Została już przyjęta przez Parlament oraz podpisana przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta RP.

Ponadto, jednym z najważniejszych założeń nowelizacji jest również racjonalizacja kosztów wykonania kar, a zatem racjonalizacja funkcjonowania systemu dozoru elektronicznego poprzez maksymalne, dopuszczalne zwiększenie populacji skazanych mogących odbywać karę w SDE. Umożliwi to jak najbardziej efektywne wykorzystanie systemu i realizację możliwie jak największej liczby kar odbywanych przez skazanych w SDE w stosunku do wykonywania kary bezwzględnego pozbawienia wolności w warunkach więziennych.

Wykonanie kary w SDE przynosi nie tylko rozliczne korzyści w wymiarze społecznym, osobistym i zawodowym dla skazanego, gdyż wykonanie tej kary (stosując bezwzględną kontrolę zachowania i obowiązków skazanego wyznaczonych przez sąd penitencjarny) nie pozbawia go możliwości wykonywania pracy zarobkowej (dzięki której utrzymuje siebie i swoją rodzinę) oraz wykonywania obowiązków życiowych i rodzinnych, głównie opieki nad osobami zależnymi i funkcjonowania w życiu publicznym na zasadach określonych przez sąd.

System Dozoru Elektronicznego został uruchomiony 1 września 2009 r., w pierwszej kolejności w apelacji warszawskiej. 1 czerwca 2010 r. objął swoim zasięgiem trzy kolejne apelacje: krakowską, lubelską i białostocką. W kolejnych: poznańskiej, gdańskiej i rzeszowskiej zacznie działać od 1 stycznia 2011 r. W apelacjach: katowickiej, łódzkiej, szczecińskiej i wrocławskiej zostanie uruchomiony 1 stycznia 2012 r.

1. Liczba skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego (na dzień 22 czerwca.2010 r) – 48

2. Liczba skazanych osadzonych w SDE (od 01 września 2009 r. do 22 czerwca 2009 r.) – 120

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »