| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). 

Warto podkreślić, że w wyniku postulatów zgłaszanych przez samych pokrzywdzonych przestępstwem - na co zwrócili uwagę koordynatorzy pracujący z nimi na co dzień w Ośrodkach -w tym roku zmianie uległa nazwa Tygodnia – z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zmiana ta została zaakceptowana przez partnerów Tygodnia, a wynika z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzeniach ze słowem „ofiara”.

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ich ochrony.

Naszym osiągnięciem jest utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe. Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej.

Ośrodki tworzą sieć pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażują wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem – szczególnie pokrzywdzonych „wrażliwych” - w charakterze ich opiekunów.

Co ważne – we współpracy z Ośrodkami, a także wszystkimi współdziałającymi w tym zakresie podmiotami, podejmujemy działania, aby pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem była dla nich jak najlepiej dostępna. Dlatego też oprócz oferty pomocowej skierowanej do pokrzywdzonych w siedzibach Ośrodków, które mają siedziby najczęściej w dużych miastach, staramy się docierać także do mniejszych miejscowości. Dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi, Ośrodki otwierają filie i punkty pomocy poza swoimi głównymi siedzibami, dzięki czemu dostęp osób pokrzywdzonych do pomocy jest dużo łatwiejszy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »