| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Stąd sąd (nawet przy innych przepisach) nie mógłby przedawnionego powództwa oddalić czy odrzucić - już na etapie jego złożenia, jak to ma miejsce w przypadku odrzucenia powództwa z uwagi na nieważność postępowania.

Jeśli zostaliśmy pozwani o spełnienie starego (w naszym mniemaniu) roszczenia, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy nie jest przedawnione w całości, lub w części.

Gmina dochodzi od najemcy mieszkania komunalnego czynszu nie płaconego od 5 lat. Pozwany może domagać się oddalenia powództwa wobec czynszu za pierwsze 2 lata nie płacenia – z uwagi na jego przedawnienie.

Stwierdzając przedawnienie roszczenia – powinniśmy wnieść o oddalenie powództwa (znów- w całości, lub w części) – możemy to zrobić w zasadzie na każdym etapie postępowania (nie licząc postępowania uproszczonego i w sprawach gospodarczych – gdzie zarzut należy podnieść już w odpowiedzi na pozew). Przedawnienie roszczenia może być również podstawą apelacji.

Skutkiem braku zarzutu wynikającego np. z niewiedzy, może być obowiązek zapłacenia określonej kwoty, lub spełnienia innego świadczenia, które w świetle prawa cywilnego … już nie istnieje.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »