| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Słownik

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Aktualizacja: 23.01.2009

Są to praktyki stosowane przed przedsiębiorców w stosunku do konsumentów. »

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Aktualizacja: 23.01.2009

Są to bezprawne praktyki przedsiębiorców, które wymierzone są w stosunku do nieograniczonej liczby konsumentów. »

Niedozwolone klauzule umowne

Aktualizacja: 23.01.2009

Niedozwolone postanowienia umowne dotyczą tylko umów z konsumentami. Taką nazwą określa się te klauzule zawarte w umowie, które nie były wcześnie negocjowane z konsumentem. To z kolei stwarza ryzyko, że nie będą one korzystne dla klienta. »

Odstąpienie od umowy

Aktualizacja: 23.01.2009

Od umów pewnego rodzaju strony mogą odstąpić. Musi to być jednak przewidziane w ustawie albo w samej umowie. »

Przedsiębiorca

Aktualizacja: 23.01.2009

Jest to zarówno osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca w imieniu własnym działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami mogą być również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie w jakim wykonują działalność gospodarczą. »

Konsument

Aktualizacja: 16.03.2011

W bardzo szerokim znaczeniu można sklasyfikować konsumenta jako stronę umowy nabywającą jakąś rzecz lub usługę.  Jednakże podmiotem tym może być jedynie osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością zawodową lub gospodarczą. »

Eures

Aktualizacja: 07.01.2009

EURES (European Employment Services) jest to skrót od Europejskiej Służby Zatrudnienia. Jest to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy. »

Eurodesk

Aktualizacja: 07.01.2009

EURODESK jest europejską siecią informacyjną przeznaczona dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Działa ona na trzech poziomach - europejskim, krajowym i regionalnym. »

SOLVIT

Aktualizacja: 07.01.2009

Solvit jest to sieć, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów powstałych przez niewłaściwe stosowanie prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w państwach członkowskich. »

Znak CE

Aktualizacja: 07.01.2009

Ze względu na funkcje kontrolne, jakie sprawuje Unia Europejska nad rynkiem produktów, powstała konieczność wyznaczenia wspólnych norm i standardów co do bezpieczeństwa i jakości towarów. »

Europe info

Aktualizacja: 07.01.2009

EURO INFO jest jednym z programów Komisji Europejskiej. Głównym jego zadaniem jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom. »

Europe direct

Aktualizacja: 07.01.2009

Europe direct jest to sieć ośrodków informacyjnych, które upowszechniają wiedzę na temat polityki, finansów i programów Unii Europejskiej. Obecnie działa 400 punktów informacyjnych, w tym 19 w Polsce. »

Fin-net

Aktualizacja: 07.01.2009

FIN-NET to sieć, która łączy instytucje pomagające w sporach ponadgranicznych. Ich działalność ogranicza się tylko do usług finansowych. »

E-commerce

Aktualizacja: 07.01.2009

E-commerce zwany jest również handlem elektronicznym. Jest to wykorzystanie Internetu do zawierania umów sprzedaży towarów oraz usług, potwierdzanie zamówień oraz obsługa płatności bezgotówkowych. »

IBAN

Aktualizacja: 07.01.2009

Jest to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych (ang. International Bank Account Number - Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »