REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budżet domowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koniec z SMS-ami z banków!

Zamiast SMS - komunikaty PUSH - tak teraz będą komunikować się z nami banki, a wszystko to dzięki nowym aplikacjom mobilnym. Z aplikacji mobilnych korzysta coraz więcej Polaków, to właśnie z tego powodu są one coraz częściej wykorzystywane do przekazywania klientom spersonalizowanych ofert.

Fundusz awaryjny – niezbędny w razie utraty pracy

W razie utraty pracy tracimy stały przypływ gotówki. Na „czarną godzinę” powinniśmy posiadać przynajmniej równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia – lub więcej. Jak się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy? Rozwiązaniem jest tzw. „fundusz awaryjny”.

Tajlandia – dokąd, kiedy i za ile. Radzi Trivago

Jak zorganizować tanie wakacje w Tajlandii? Tajlandia, jako jeden z popularniejszych tropikalnych kierunków Polaków, charakteryzuje się dużą różnorodnością pogody w zależności od tego kiedy i którą część kraju odwiedzamy. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd w odpowiednim czasie, możemy spodziewać się temperatury rzędu 28-30 stopni i względnie suchego klimatu. W porze deszczowej natomiast, do wysokiej temperatury dochodzą często opady deszczu znacznie utrudniające zwiedzanie. Jest to jednak czas, kiedy hotele kuszą przyjezdnych najatrakcyjniejszymi cenami, w których nie raz zawarty jest dostęp do luksusowych basenów, centrów SPA i innych.

Dodatki do uposażeń żołnierzy zawodowych od MON

Dodatki do uposażeń żołnierzy zawodowych od MON. Projekt nowego rozporządzenia ministra obrony w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych trafił do uzgodnień międzyresortowych. Od 2015 roku - dla żołnierzy zostanie przeznaczone dodatkowe 39 mln złotych aby wydłużyć okres służby oficerów i podoficerów".

REKLAMA

W październiku, noclegi na południu Polski tańsze nawet o 15%

Jeśli jeszcze w tym roku planujesz urlop na południu Polski - październik będzie do tego najlepszym miesiącem. W wielu miastach Polski w październiku noclegi będą nawet o 15% tańsze niż w roku ubiegłym.

Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest szokiem. Sytuacje gdy towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań po zmarłych - nie są nowością. Co robić w takiej sytuacji?

Budownictwo energooszczędne zwraca się w ciągu 7 lat

Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca się w pierwszych siedmiu latach eksploatacji domu.

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

REKLAMA

#DlaWiększejIdei – nowa kampania Idea Expert

#DlaWiększejIdei – to hasło najnowszej kampanii Idea Expert, której głównym celem jest zachęcenie Polaków do realizowania marzeń poprzez zmianę codziennych nawyków.

Noclegi we Włoszech – gdzie ich szukać? Kiedy najlepiej jechać? Poradnik

Gdzie szukać najlepszych i najtańszych noclegów we Włoszech? Kiedy warto jechać do Włoch, aby nie wydać zbyt dużo? Gdzie noclegi są najtańsze? Radzi – ekspert Trivago.

Ceny podręczników - najnowsze dane UOKiK

Ceny podręczników szkolnych są różne. Czy niektórzy wydawcy specjalnie zawyżają ceny? Czy robią to zgodnie z prawem? Wyjaśnia UOKiK.

Co zrobić kiedy dłużnik nie płaci?

Co zrobić, kiedy klient przestaje płacić? Jak się uchronić przed niesolidnym klientem, by uniknąć problemów w przyszłości? Co zrobić, kiedy dłużnik nie płaci? Zobacz poradnik.

Wyprawka szkolna 2014/2105 - Koszty

Zakup wyprawki szkolnej to zawsze spory wydatek. Szykując wyprawkę musimy kupić: podręczniki, zeszyty, plecak, worek na buty i całą masę innych rzeczy. Ile to wszystko kosztuje? Jaki budżeto powinniśmy przeznaczyć na wyprawkę szkolną dla dziecka? Zobacz jakie to koszty!

Tani dentysta – Warszawa, Poznań, Wrocław

Tani dentysta w Warszawie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Ile kosztuje wybielanie zębów, zdjęcie panoramiczne. Znajdź najniższe ceny zabiegów.

Zmiany w systemie emerytalnym - Zmniejszenie wartości nowych składek płynących do OFE

Choć wielu Polaków wybrało opcje pozostania w OFE co wydaje się lepsze, niż dotychczasowe prognozy, to i tak podmioty zarządzające funduszami emerytalnymi w trudnej sytuacji. Konsekwencje tego będą dotykać tych, którzy zdecydowali się zostać w OFE, jak i tych, którzy przeszli do ZUS. Zgromadzone składki pozostają bowiem nadal w funduszach.

Oświadczenie majątkowe żołnierzy - wszystko co musisz wiedzieć!

Żołnierze, którzy na czas nie złożą swoich oświadczeń majątkowych, zostaną wzywani przez komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej i upomniani, aby wywiązać się z tego obowiązku. Obowiązek ten wynika z obowiązującego zarządzenia ministra obrony narodowej. Choć żołnierze, którzy nie złożą oświadczenia majątkowego nie będą zwalniani z armii – to będą mogli być pociągnięci do odpowiedzialności poprzez postępowanie dyscyplinarne.

Sytuacja jabłek na polskim rynku – jeść, czy nie?

W ostatnim czasie dużo mówi się o polskich owocach w związku z embargiem nałożonym przez Rosję. Czy jedzenie większej ilości jabłek faktycznie coś zmieni? Czy jest jakiś sposób, aby ograniczyć negatywne skutki embarga?

Ile kosztuje nocleg w Finlandii. Gdzie i kiedy jest najtaniej?

Finlandia to blisko 340 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni i mnóstwo miejsc, o których przeciętny przyjezdny nie ma najczęściej pojęcia. Poza najpopularniejszym wśród przyjezdnych miejscem – Helsinkami – Finlandia ma do zaoferowania dużo więcej. Pomimo tak wielkiej różnorodności, my Polacy, rzadko zapuszczamy się w inne zakątki tego pięknego kraju. A szkoda, bo warto.

Pieniądze w związku – w jaki sposób o nich rozmawiać?

Wiele par unika rozmów o pieniądzach obawiając się konfliktu. Niestety tematu finansów nie można odwlekać w nieskończoność, inaczej faktycznie mogą narodzić się problemy.

Zarobek za granicą. Jak zadbać o swoje finanse?

Zarabiać pieniądze w wakacje możemy różnie. Pracując na emigracji możemy opiekować się osobami starszymi lub wykonywać prace sezonowe. Zobacz jak zadbać o własne finanse pracując za granicą.

Wakacje w lipcu – które kierunki drożeją? Które tanieją?

W lipcu najszybciej drożeje Grecja. Ceny rosną też na Karpathos, Ios czy Mykonos. Tanieje natomiast Brazylia. W Polsce w lipcu drożeją kierunki nadmorskie, z Sopotem na czele.

Gdzie jechać na wakacje – najtańsze i najlepsze kierunki

Gdzie jechać na wakacje, gdzie będzie najtaniej? Kierunków jest wiele. W Europie do tańszych na pewno możemy zaliczyć Chorwację, w Afryce Tunezję. Jedne z tańszych kierunków to także Turcja, Bułgaria i Grecja.

Wakacyjny nocleg w Kołobrzegu – droższy niż w Miami

Gdzie wyjechać na wakacje? W Polskę, a może za granicę. Wybierając miejsce urlopu dobrze przejrzyjmy ceny, może bowiem okazać się, że wakacje za granicą będą tańsze – niż w Polsce.

Szybka pożyczka. Czyli jak reklamy kuszą nas do skorzystania z promocji

Wraz z pojawieniem się różnych okazji w mediach: telewizji, radiu, prasie i Internecie, pojawiają się coraz to nowsze reklamy. Wiele z nich zachęca nas do zakupów, wzięcia udziału w promocji lub skorzystania z wyjątkowej oferty. W jaki sposób reklamy nami manipulują, czy wszystkie reklamy są zgodne z prawem?

Legalne zarabianie pieniędzy w czasie wakacji – pomysł na biznes

Jak zarabiać w czasie wakacji. Pomysłów na biznes jest wiele. Ale jak zarabiać w sposób legalny? Aby prowadzić legalny interes, musimy założyć działalność gospodarczą.

Rabat na paliwo z bankomatów Euronet

Jak dostać rabat na paliwo? Wystarczy wypłacić pieniądze z bankomatu Euronet. Rabat na paliwo dostaniemy zachowując potwierdzenie transakcji z bankomatu, na którym znajduje się kod kreskowy uprawniający do otrzymania rabatu na stacjach PKN ORLEN. Kod rabatowy będziemy mogli otrzymać jedynie w wybranych bankomatach sieci Euronet. Zobacz, w których bankomatach można dostać rabat.

Co kupić Polakowi na prezent? Najlepsze prezenty dla mieszkańców wschodniej Europy

Wszyscy lubią dostawać Prezenty. A co lubią Polacy? Najbardziej lubimy takie, z pomocą których mamy możliwość przeżycia ciekawych doznań. Jakie podarunki najbardziej lubią dostawać Polacy, a jakie Litwini i Łotysze? Przeczytaj artykuł!

Czy warto podpisywać intercyzę?

Intercyza to dokument podpisywany przed zawarciem małżeństwa, który pozwala na rozszerzenie lub ograniczenie ustawowej wspólnoty majątkowej, a także na ustanowienie całkowitej rozdzielności majątkowej. W większości krajów europejskich nie wprowadza się wspólnoty majątkowej, a rozdzielność majątków jest ustrojem ustawowym. Jakie zalety niesie za sobą podpisanie intercyzy? Jakie może mieć intercyza?

Podział majątku w konkubinacie

W przypadku zawierania związku małżeńskiego powstaje tak zwana ustawowa wspólność majątkowa. Jeśli żyje się w konkubinacie, nie istnieje majątek wspólny, a wyłącznie majątek osobisty jednego i drugiego partnera. Mimo to osoby żyjące w konkubinacie często wspólnie nabywają dobra materialne, zarówno te ruchome, jak i nieruchomości. W związku z tym pojawia się problem jak podzielić majątek po rozpadzie konkubinatu nabyty w trakcie jego trwania.

Zasiłek wyrównawczy – kiedy się należy?

Jeżeli wynagrodzenie pracownika uległo obniżeniu w skutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowej pracy, ma on prawo do otrzymania zasiłku wyrównawczego. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których zasiłek wyrównawczy nam nie przysługuje, chociaż teoretycznie spełniliśmy wymagania konieczne aby go otrzymać. Kiedy można liczyć na zasiłek wyrównawczy? Jak oblicza się wysokość takiego zasiłku?

Wniosek o podział majątku wspólnego – jak go przygotować?

Z dniem zawarcia związku małżeńskiego rozpoczyna się tak zwana wspólność ustawowa. Od tego momentu wszystkie dobra materialne, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości nabyte przez małżonków będą uznawane za majątek wspólny obojga. Wspólność ta może ustać w wyniku śmierci jednego z małżonków lub w wyniku rozwodu. Oprócz tego możliwe jest ustanie wspólności jeszcze w trakcie trwania związku. Jak przygotować wniosek o podział majątku wspólnego i kiedy można go złożyć?

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

Ulga mieszkaniowa w 2014 roku

Ulga mieszkaniowa przysługuje tym, którzy chcą sprzedać nieruchomość kupioną po 2008 roku. Co istotne, do ulgi nie mają prawa osoby oddające nieruchomość jako darowiznę lub inną korzystają z innych bezpłatnych form zbycia. Na co można wykorzystać tak zwaną ulgę mieszkaniową?

Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Od pierwszego lutego wprowadzono zmiany w emeryturach – w tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy, który potrwa do trzydziestego października tego roku. W tym czasie określony zostanie mechanizm przekazania środków zgromadzonych dotychczas w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmieni się także wiek emerytalny, w tym wiek emerytalnych kobiet nauczycielek. Dodatkowo ZUS planuje strategię rozwoju tak, aby skutecznie zwiększać zaufanie klientów.

Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach społecznych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw jeżeli ubezpieczony będzie miał zagwarantowaną minimalną podstawę wysokości zasiłku chorobowego nawet gdy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Co jeszcze zmieni się w kwestii zasiłków chorobowych od 2015 roku?

Zarobki w Polsce na świecie – gdzie i ile można zarobić?

Nie od dziś wiadomo, że zarobki w Polsce są dużo niższe niż zarobki w innych krajach Europy i świata. Dla przykładu w 2012 roku managerowie w Polsce zarabiali średnio około 1300 euro, a w innych państwach należących do Unii Europejskiej około 4 tysięcy euro. Ta różnica w średnich zarobkach jest bardzo znacząca. Podobnie wygląda kwestia średniego dochodu na godzinę – Polska plasuje się w końcówce rankingu przeprowadzonego przez amerykański serwis finansowy.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?

Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Prawo do świadczenia urlopowego mają wszyscy pracownicy zatrudnieni u pracodawcy, który wypłaca tego typu świadczenia. Górna granica świadczenia urlopowego dla określonych grup pracowników ustalana się na podstawie wysokości odpisu podstawowego dla tych grup – można ją odnaleźć w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo do ustalenia wysokości tego typu świadczenia na poziomie niższym niż tak zwany odpis podstawowy. Jakiego świadczenia urlopowego możemy się spodziewać w 2015 roku?

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, tak zwane e-zwolnienia to pomysł zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Elektroniczne zwolnienia mają od stycznia 2015 roku zastąpić dotychczasowe papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub z powodu konieczności sprawowania opieki na przykład nad chorym dzieckiem.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, a los emerytów

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z tej właśnie okazji, niektóre z partii politycznych przypomniały sobie o emerytach. Zmiany w systemie emerytalnym mogą niebawem stać się elementem sposób pomiędzy kandydatami do Sejmu. Nowych pomysłów na razie brak, ale obietnic nie brakuje.

Zmiany w umowach zlecenie w 2014 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tak zwanym oskładkowaniu umów zlecenia. Oskładkowanie to miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Taki projekt powstał ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje na tego typu umowie, a nie na umowach o pracę. W założeniu projektu ministerstwa osoby wykonujące umowy zlecenie miałyby zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie dotyczące przekazywania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych – wszyscy odprowadzający składki mają prawo wyboru pomiędzy odkładaniem ich w samym ZUS-ie albo w ZUS-ie i w OFE. Następne deklaracje będzie można składać w 2016 roku i później regularnie co cztery lata. Jak złożyć deklarację o przejściu do OFE?

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych (psów i kotów), musimy pamiętać o spoczywającej na nas odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta.

Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Zmieniły się zasady, wg których banki zwracają pieniądze z transakcji zbliżeniowych. W sytuacji, gdy np. ktoś ukradnie nam kartę i dokona nią płatności – stracimy maks. 50 euro, czyli ok. 210 zł. Jeśli z konta zniknie nam większa kwota – nadwyżkę zwróci nam bank. Przy zwykłych płatnościach nasza odpowiedzialność będzie wynosić 150 euro – 625 zł.

Reklamacje i bonifikaty od przedsiębiorstwa energetycznego

Każdy z konsumentów ma prawo do otrzymania od przedsiębiorstwa energetycznego dokładnego wyjaśnienia, w jaki sposób naliczone zostały opłaty za gaz. Jeśli zaś przesył gazu został zatrzymany lub konsument nie zgadza się z naliczonymi opłatami ma prawo do reklamacji. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo energetyczne nie dotrzyma standardów jakościowych obsługi konsumentów, konsumenci mogą ubiegać się o bonifikaty. W jaki sposób należy złożyć reklamację do przedsiębiorstwa energetycznego? Na jaką bonifikatę może liczyć konsument?

Jak wynagrodzić pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Poradnik

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy godzin pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu przeznaczonego na pracę. Kiedy praca w godzinach nadliczbowych powinna być wynagradzana dodatkowym wynagrodzeniem, a kiedy dniem wolnym?

Jak rozsądnie prowadzić domowy budżet?

Jak zarządzać domowym budżetem, aby oprócz bierzących wydatków, udało nam się zaoszczędzić? Co zrobić, żeby nasze konto bankowe było bezpieczne, a stopa oprocentowania lokaty jak najwyższa? Specjaliści finansowi Expander podpowiadają, jak rozsądnie prowadzić domy budżet.

REKLAMA