REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywnie w żłobku to 1500 zł lub 1900 zł. Sprawdź warunki, dla kogo ten program i jak wnioskować

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Aktywnie w żłobku to 1500 zł lub 1900 zł. Sprawdź warunki, dla kogo ten program i jak wnioskować
Aktywnie w żłobku to 1500 zł lub 1900 zł. Sprawdź warunki, dla kogo ten program i jak wnioskować
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie „aktywnie w żłobku” to nowy rodzaj dofinansowania dla rodziców. Na jakim etapie są prace nad programem? Komu będzie przysługiwała pomoc i jak się o nią ubiegać?

Na czym polega program „Aktywny rodzic”?

„Aktywnie w żłobku” to jedno ze świadczeń z programu „Aktywny rodzic” obok świadczenia „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Program ten ma ruszyć 1 października 2024 r.

REKLAMA

Celem świadczeń „aktywny rodzic” jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową.

Aktualnie nad rządowym projektem ustawy pracuje Sejm. 9 maja projekt z poprawkami został przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Komisja wcześniej wprowadziła poprawki, które dotyczyły m.in. możliwości składania wniosków przez aplikację mObywatel. Inna z zaakceptowanych przez komisję poprawek zakłada możliwość otrzymania świadczenia z wyrównaniem, jeżeli rodzic złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od startu programu.

Pobyt dziecka w żłobku z dofinansowaniem

Świadczenie „aktywnie w żłobku” ma przysługiwać rodzicom na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego albo jest objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna. Świadczenie będzie jednak przysługiwało nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia (gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4. rok życia).

 „Aktywnie w żłobku” przewidziano na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wyniesie świadczenie „aktywnie w żłobku”?

Kwota pomocy to 1500 zł miesięcznie na dziecko. 1900 zł będzie można otrzymać na dziecko niepełnosprawne legitymujące się odpowiednim orzeczeniem. Chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Ważne

Zgodnie z projektem wysokość świadczenia nie może być jednak wyższa niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców w placówce.

Ponadto świadczenie przysługuje pod warunkiem, że wysokość opłaty nie jest wyższa niż 120% uśrednionego kosztu pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Chodzi tu o uśrednione miesięczne wydatki ponoszone przez jednostki samorządu terytorialnego na zapewnienie jednemu dziecku opieki w odpowiedniej placówce. 

Do opłaty ponoszonej przez rodzica nie będzie zaliczana opłata za wyżywienie.

Jeżeli zgodnie z orzeczeniem sądu dziecko jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców, to kwota świadczenia zostanie podzielona na pół.

Warto pamiętać, iż świadczenie „aktywnie w żłobku” nie będzie przysługiwało, jeżeli na to samo dziecko na dany miesiąc przyznano już świadczenie  „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w domu”.

Ważne

Wsparcie nie będzie trafiało bezpośrednio do rodziców, a będzie przekazywane bezpośrednio do instytucji opieki.

Wniosek do ZUS

Jednak to rodzic będzie składał odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA

Prawo do świadczenia „aktywnie w żłobku” ZUS ustali począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do placówki. W przypadku złożenia wniosku w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do placówki. Podobnie będzie w przypadku uczęszczania przez dziecko do klubu dziecięcego czy sprawowania opieki przez dziennego opiekuna.

Rodzice będą mogli składać wnioski od 1 października 2024 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, to świadczenie zostanie przyznane od października.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA