REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kryzys energetyczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.

Negocjacje z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową

Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.

Gdzie powstanie trzecia w Polsce elektrownia atomowa?

Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań - dodał.

Gaz na europejskim rynku tanieje w granicach 2 proc.

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.

REKLAMA

Gaz na europejskim rynku bez większych zmian

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w poniedziałek 6 lutego  nie notują większych zmian. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 60 euro za MWh.

Ropa na rynku tanieje w granicach 1 proc.

Ropa Brent tanieje w poniedziałek 6 lutego na rynku o 0,4 proc., do niecałych 80 dolarów za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI spada o 0,8 proc., do niecałych 73 dol. za baryłkę.

Gaz ziemny drożeje

We wtorek 31 stycznia przed godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec podrożał o 8,59 proc., do 59.85 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 7,88 proc., do 60,60 euro za MWh. W kontraktach majowych gaz był droższy o 8,03 proc., z ceną 60,875 euro za MWh.

Oszczędzanie energii: jak o 40% obniżyć zużycie prądu w łazience

Niektóre urządzenia znajdujące się w łazience są wykorzystywane praktycznie codziennie, w związku z czym sposób ich użytkowania znacząco wpływa na wysokość rachunków za prąd. Przykład pierwszy z brzegu: o 31 proc. możemy zmniejszyć zużycie prądu przez suszarkę bębnową. 

REKLAMA

Ceny gazu w spadają

Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty spadała w poniedziałek 30 stycznia około godziny 17.15 o 1,4 proc. do 54,65 euro za MWh. Spadała też jego cena w kontraktach na marzec - o 0,91 proc. do 54,95 euro za MWh.

Ropa tanieje na rynku o niespełna 1 proc.

W poniedziałek 30 stycznia po godz. 8.30 ropa Brent na giełdzie w Londynie staniała o 0,80 proc., do 85,71 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 0,84 proc. do 79,01 dolarów za baryłkę.

Jak płaciły polskie firmy w 2022 roku? Kilka branż odczuło kryzys najmocniej

2 miesiące to średnie opóźnienie płatności w branżach: chemicznej, papierowo-drzewnej oraz rolno-spożywczej.

Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że „zmieścisz” się w limitach, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w sposobie korzystania z urządzeń, które mamy w naszych domach.

Gaz zakładnikiem geopolityki

W obliczu wojny w Ukrainie oraz mając na uwadze fakt, że wciąż ponad 70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, problematyka wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego w energetyce jest dziś tematem niezwykle palącym.

10 stycznia - Dzień Obniżania Kosztów Energii

Dzień Obniżania Kosztów Energii, obchodzony 10 stycznia, jest doskonałą okazją do przypomnienia i zachętą do stosowania dobrych praktyk w zakresie zmniejszania zużycia energii.

KE zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu

Zatwierdziliśmy polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podała w czwartek Komisja Europejska.

Kryzys energetyczny. Jak firma może zaoszczędzić na energii?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

Trwają prace nad włączeniem rozproszonej energetyki jądrowej do polityki energetycznej państwa

Trwają prace nad włączeniem rozproszonej energetyki jądrowej do polityki energetycznej państwa - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Gaz ziemny tanieje do 132,7 euro za MWh

W środę 14 grudnia ok. godz. 9. gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,5 proc., do 132,7 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,39 proc., do 134 euro za MWh.

Unijna komisarz ds. energii wzywa do kompromisu w sprawie limitu cenowego na gaz

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała we wtorek kraje członkowskie UE do "elastyczności" w sprawie limitu cenowego na gaz. Tego dnia w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów UE odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Po raz kolejny spotykają się oni, żeby spróbować uzgodnić pułap cen na gaz.

Gaz ziemny drożeje do 156 euro za MWh

W czwartek 8 grudnia po godz. 9 rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 4,56 proc., do 156,05 euro za MWh. Rosną też notowania gazu ziemnego z dostawą w lutym 2023 r. - o 4,15 proc., do 156,26 euro za MWh.

Technologie nuklearne – kto weźmie udział w budowie elektrowni atomowych?

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł farmaceutyczny. Firmy z tej branży muszą spełniać szereg norm, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Kto może liczyć na udział w budowie pierwszych polskich elektrowni atomowych?

Embargo na rosyjską ropę, nie wszyscy przyjmują ten fakt z entuzjazmem

Limit 60 dol. Za baryłkę rosyjskiej ropy ustalony, Putin planuje odwet, a rynki obawiają się wyższych cen czarnego złota.

Czy benzyna stanieje?

W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny Pb95 mogą spaść w okolice 6,53 zł/l - BM Reflex (opinia)

Jak w kryzysie energetycznym oszczędzają Polacy?

Właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii –prądu i gazu. Według informacji z URE w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Gaz ziemny drożeje do 144,9 euro za MWh

W środę 30 listopada po godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 6,41 proc., do 144,9 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 6,52 proc., do 145,8 euro za MWh.

Wiatr mógłby obniżać rosnące ceny prądu jednak przepisy nie ułatwiają

Gdańsk – zimą generowanie energii elektrycznej z wiatru bije rekordy. W szczytowym momencie w lutym tego roku wiatraki produkowały nawet 6718 MWh. Według analiz, energii z wiatru moglibyśmy produkować nawet cztery razy więcej, gdyby zmienione zostały restrykcyjne przepisy dotyczące rozmieszczenia wiatraków na lądzie. Pozwoliłoby to też zmniejszyć ryzyko blackoutu i wzrostu rachunków za energię.

Gaz ziemny drożeje w granicach 0,25-1,02 proc.

W środę rano 30 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 0,25 proc., do 136,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach lutowych o 1,02 proc.

Nie będzie nadmiarowych zysków w spółkach energetycznych

Będziemy kontynuować inwestycje, które spółki rozpoczęły, ponieważ nie można nie inwestować w energetykę, ale nadmiarowych zysków nie będzie - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polska nadal przeciwna propozycji zbyt wysokiego limitu na cenę rosyjskie ropy; w Brukseli pat

Polska nadal sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia limitu na cenę rosyjskiej ropy w wysokości ok. 65 dolarów za baryłkę. Uważa, że limit ten powinien być znacząco niższy od ceny rynkowej – wynika ze źródeł PAP. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w tym tygodniu w Brukseli.

Czy Polska ma specjalistów do obsługi elektrowni atomowych?

Nie mam wątpliwości, że w ciągu maksimum dwóch lat pojawią się nowe kierunki "jądrowe" na wyższych uczelniach, gdyż młodzież jest zainteresowana tą tematyką. Ale już mamy wielu wybitnych specjalistów w tej dziedzinie – powiedziała PAP dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW z Zakładu Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Komisja ds. polityki energetycznej rozpocznie prace na początku roku?

Chcielibyśmy, aby ustawa powołująca komisję ds. polskiej polityki energetycznej została uchwalona jak najszybciej, tak by komisja mogła rozpocząć prace od nowego roku – powiedział PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Gaz ziemny we wtorek drożeje w granicach 1,5-2,6 proc.

Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych drożeje o 2,61 proc., do 126,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach styczniowych o 2,63 proc. oraz lutowych - o 1,57 proc.

Wiceszef MAP: uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe

Uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe - poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zmieniamy rozporządzenia tak, żeby Polacy mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, nie zmienia się ta wielkość 3 ton w sezonie grzewczym.

Firmy energetyczne zobowiązane do utrzymywania zwiększonych zapasów paliw

Wchodzi w życie rozporządzenie zobowiązujące część firm energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów węgla i oleju opałowego oraz do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ciągłości dostaw energii.

PGG prognozuje zwiększenie wydobycia węgla w ostatnich miesiącach roku

W trzech ostatnich miesiącach tego roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wydobędą ponad 1 mln ton węgla więcej niż w poprzednim kwartale. 20-procentowy wzrost produkcji z kwartału na kwartał to w połowie efekt pracy górników w weekendy i dni wolne - wynika z danych spółki.

PGG: ponad 200 gmin z porozumieniami ws. sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych

Dotąd ponad 200 gmin zawarło z Polską Grupą Górniczą elektroniczne umowy ws. przystąpienia do programu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w gminach – podała PGG w poniedziałek. Tego dnia gminy mogą też zawierać umowy ze spółką w dziewięciu urzędach wojewódzkich.

Elektrownie jądrowe w Polsce – czy Francja pomoże przyspieszyć ich powstanie?

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

Dwa tysiące gmin zgłosiło zapotrzebowanie na dystrybucję węgla

Do systemu, który wdrożyliśmy kilka tygodniu temu, swoje zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys. gmin w Polsce - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zaznaczył, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin

Renesans pracy zdalnej zimą?

Praca zdalna - czy powróci zimą? Pracodawcy uważają, że do domu niektórych pracowników może wygnać kryzys energetyczny.

Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?

REKLAMA