REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy cydru i perry do 31 grudnia 2024 r. [Projekt rozporządzenia]

Cydr i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5,0% objętości należące do wyrobów akcyzowych będą zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy do 31 grudnia 2024 r. 

 

Jakie zmiany w Karcie Nauczyciela od 6 września 2023 r.? Co wchodzi w życie 1 X 2023 r.? Co 1 I, IX i X 2024 r.?

12 sierpnia 2023 r. została opublikowana ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1672).

Czy spółka może zastosować niższą stawkę akcyzy dla wyrobu importowanego do celów opałowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą stawki akcyzy na importowany wyrób przeznaczony do celów opałowych. KIS potwierdza, że w przypadku sprzedaży tego wyrobu, spółka może zastosować stawkę akcyzy w wysokości 69,00 zł/1000 kg.

Kupiłeś kradziony samochód? Sprawdź, czy musisz zapłacić akcyzę! Ta informacja może Cię zaskoczyć!

Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu zawsze podlega akcyzie? Czy podmiot, który nie jest właścicielem, może skutecznie zawnioskować o rejestrację pojazdu?

REKLAMA

Wojsko zabierze motocykl? Teoretycznie tak. Bardzo mocno teoretycznie

Wojsko może zabrać samochód, przyczepę, autobus czy nieruchomość. A MON szykuje już nowelizację przepisów. W jej ramach lista potencjalnie powołanych ruchomości zostanie rozszerzona o motocykle. Strach padł na kierowców?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu po nowemu. Będzie dotyczyć każdego auta?

Pojawiła się propozycja zmian w zakresie czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Po nowelizacji na taki krok mógłby się zdecydować nie właściciel określonego typu pojazdu, a praktycznie każdego. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie? Sprawdźmy to.

Czy firma jest zwolniona z podatku akcyzowego od energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne?

Firma zgłosiła do organu podatkowego zapytanie dotyczące zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego od wyprodukowanej energii elektrycznej przez swoje instalacje fotowoltaiczne. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła odpowiedzi, informując, że firma nie jest zwolniona z tego obowiązku.

MRiRW: W 2023 r. wzrósł zwrot podatku akcyzowego z 1 zł na do 2 zł [paliwo rolnicze, wnioski od 1 sierpnia 2023 r.]

1 sierpnia 2023 r. ruszył drugi nabór wniosków dotyczących zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego

REKLAMA

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych

Sejm na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2023 r. odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla ich wygaszający charakter i wprowadza zabezpieczenie roszczeń pracowników w czasie postępowania sądowego. Jedyna przyjęta poprawka Senatu ma charakter doprecyzowujący. 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Czy sprzedawcy glikolu oraz gliceryny powinni odprowadzać podatek?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził brak opodatkowania akcyzą glikolu oraz gliceryny sprzedawanych osobno jako substancje niezmieszane z niczym innym.

Planowanie przestrzenne. Przewrót kopernikański z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8–9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?

Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?

Papierowa ewidencja akcyzowa. Jak stworzyć i prowadzić?

W zakresie form ewidencji akcyzowych ustawa o podatku akcyzowym przewiduje dwie – papierową lub elektroniczną. W dobie postępującej cyfryzacji nadal wiele podmiotów decyduje się na papierową formę prowadzenia ewidencji w celu uniknięcia wydatków na zakup oprogramowania potrzebnego do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej. Działanie takie może być racjonalne, gdy ilość dokonywanych wpisów nie jest zbyt duża. Przepisy ściśle określają w jaki sposób taka ewidencja powinna być zakładana i prowadzona. Uwaga! od dnia 1 lutego 2024 r., ewidencje akcyzowe będą mogły być prowadzone wyłączenie w formie elektronicznej.

Akcyzowe towary

Towary akcyzowe to produkty, które podlegają opodatkowaniu akcyzą ze względu na ich specyficzną naturę, potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego lub dla celów regulacji ekonomicznej. 

Akcyzy znaki

Znaki akcyzy to specjalne oznaczenia lub symbole umieszczane na produktach objętych akcyzą, w celu świadczenia informacji o opłacaniu podatków akcyzowych. Akcyza jest formą podatku nakładanego na określone towary, takie jak alkohol, papierosy lub paliwa, które podlegają szczególnym regulacjom podatkowym ze względu na ich charakter lub potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom. Nowelizacja łagodzi przepisy

Konfiskata samochodu po alkoholu jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a już doczekała się nowelizacji. Zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości łagodzi i to znacznie jeden z przepisów. O którym zapisie mowa?

Czy sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny, jako samodzielnych substancji, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych? Wykasują z CEPiK rekordy archiwalne

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Takim tytułem zapowiadana jest nowelizacja przepisów w zakresie kasowania "martwych dusz" z CEPiK. Czy przepisy rzeczywiście zlikwidują czarne tablice i jaki skutek mogą przynieść? Zastanówmy się nad tym.

Urlop za granicą - dokumenty, kontrola graniczna i celna, podróż samolotem, bagaż. Ile można przewieźć alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków?

Jakie dokumenty trzeba mieć w podróży poza granice Polski? Do jakich państw wjedziemy na dowód osobisty? Co trzeba wiedzieć przekraczając przejście graniczne? Jak się zachować na lotnisku? Ile można przewozić przez granicę alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków? Wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa.

Lekarz nie będzie mógł wystawić recepty rocznej. Ma to zmusić osoby przewlekłe chore do badań okresowych

MZ twierdzi, że wycofanie możliwości wystawiania recepty na rok pozwoli lepiej i skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta. Lekarze rodzinni mają wątpliwości.

Uszczelnienie akcyzy w obrocie paliwami i Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych

W dniu 4 lipca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia nieprawidłowości w obrocie niektórymi towarami oraz usprawnienia funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej. Te przepisy przygotowane przez Ministerstwo Finansów mają usprawnić monitorowanie przewozu benzyny i oleju napędowego oraz kontrole obrotu tymi wyrobami. Ponadto przewidziane jest wdrożenie Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA).

Nowy mechanizm korygujący nadmierną nierównowagę finansów publicznych [nowelizacja]

Wprowadzenie mechanizmu korygującego nadmierną nierównowagę finansów publicznych oraz „klauzulę obronną”, która pozwoli na szczególne traktowanie wydatków na obronność - przewiduje projekt noweli o finansach publicznych, który trafił do Sejmu.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Nowelizacja Kpc usprawni postępowania cywilne

Postępowania cywilne mają być sprawniejsze. Taki jest cel nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, której zasadnicza część weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy mają m.in. zmniejszyć obciążenie sądów okręgowych, wzmocnić pozycję konsumentów w postępowaniach z ich udziałem i przyśpieszyć prowadzenie spraw cywilnych.

Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca. Uważajcie!

Od 1 lipca punkty karne zdobyte w czasie kontroli drogowej przedawniają się po roku. Kierowca może się też zapisać na kurs redukujący 6 punktów karnych? Nic z tych rzeczy. Przepisy co prawda już są, ale nie obowiązują! Uważajcie!

Stare znaki akcyzy na wyroby winiarskie ważne do 31 grudnia 2024 r.

W dniu 27 czerwca 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (pod poz. 1203) rozporządzenie Ministra Finansów z 9 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedłużenia okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich.

Trzydziestolecie VAT-u i akcyzy w Polsce – sukcesy i porażki. Refleksje profesora Witolda Modzelewskiego

Przypadające w 2023 roku trzydziestolecie podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce skłania do refleksji i uogólnień – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Profesor wskazuje, że ów trzydziestoletni okres dzielony jest na co najmniej dwa okresy: przedwspólnotowy (lata 1993-2004) oraz wspólnotowy, gdy te podatki poddano niekończącej się i w istotnej części nieprzewidywalnej harmonizacji.

Czy firma odsprzedająca energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej potrzebuje rejestracji i deklaracji podatku akcyzowego?

W artykule omawiana jest kwestia obowiązków podatkowych związanych z odsprzedażą energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo posiadające farmę fotowoltaiczną. Sprawa ta dotyczy podatnika, który zwrócił się do organów administracji skarbowej w celu ustalenia swoich praw i obowiązków. W artykule przedstawiono stanowisko organów oraz interpretację przepisów dotyczących podatku akcyzowego. Wynika z niej, że firma nie ma obowiązku rejestracji podatku akcyzowego i sporządzania deklaracji, co jest istotnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa.

Przedawnienie punktów karnych po roku. Wracają też kursy redukujące punkty!

Przedawnienie punktów karnych po roku? To stwierdzenie przestaje być powoli śpiewem przeszłości. Nie tylko to zresztą. Bo wracają też kursy redukujące punkty karne. Nowe-stare przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2023 roku? No właśnie nie…

Sejm: dla 57-letniej nauczycielki 1600 zł wcześniejszej emerytury, dla 62-letniego nauczyciela 1900 zł? [Emerytury stażowe]

DGP oszacował, że 57-letnia nauczycielka otrzyma około 1600 zł wcześniejszej emerytury. 62-letni nauczyciel może liczyć na 1900 zł. Te niskie kwoty, to konsekwencja przejścia na emeryturę 3 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. 

Wróciły emerytury pomostowe. Co to za świadczenie? Kto skorzysta? Od kiedy? [Sejm, nowelizacja]

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych uchylającą wygasający charakter tego świadczenia. Będą one przysługiwać również osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r.

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2023 r.

Nowelizacja budżetu. W piątek w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2023 r. Po nowelizacji dochody budżetu wyniosą 601,4 mld zł, wydatki 693,4 mld zł, a deficyt ma być nie większy niż 92 mld zł.

Nowe możliwości stosowania indywidualnej stawki amortyzacji w 2024 r.? [zmiany, nowelizacja]

Sejm pracuje nad skróceniem czasu amortyzacji budynków niemieszkalnych do pięciu lub 10 lat.

Zgłoszenie nabycia pojazdu znika. Od 1 stycznia 2024 r. auto zawsze trzeba przerejestrować

1 stycznia 2024 r. pojawiają się kluczowe zmiany w zakresie rejestracji pojazdów. Od nowego roku kierowca będzie miał wybór. Rejestracja albo nawet 2000 zł kary. Czasami na wizytę w urzędzie będzie 30, a czasami 90 dni. A do tego zniknie zgłoszenie nabycia pojazdu.

Nowelizacja budżetu - dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, sędziów, budżetówki. Rząd pracuje w długi weekend

Ministrowie w piątek o godz. 10 zebrali się na posiedzeniu rządu, który zajmie się projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej; dodatkowe środki mają być przekazane samorządom i przeznaczone na nagrody specjalne dla nauczycieli.

W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

Półprofesjonalny przywóz wyrobów akcyzowych z UE – e-SAD - zmiany w 2023 roku. Dokumentacja, obowiązek podatkowy i inne nowości

Jakie zmiany przepisów weszły w życie w 2023 roku w zakresie półprofesjonalnego przywozu wyrobów akcyzowych do Polski z innych państw Unii Europejskiej? Co wynika z tych zmian dla praktyki obrotu towarowego? Wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Akcyza od samochodu a wywóz do innego kraju - wyrok TSUE

W wyroku z 17 maja 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że Polska nie musi zwracać akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie następnie wywieziony do innego kraju. Ten wyrok potwierdził, że polski system opodatkowania samochodów osobowych nie utrudnia swobody przemieszczania tych wyrobów.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliw rolniczych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje objęcie zwrotami akcyzy m.in. producentów świń, owiec, kóz i koni oraz podniesienie zwrotu do 2 zł za litr.

Praca za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia nałożyła na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne związane z wysłaniem pracownika do pracy za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika?

Bezpieczny odstęp od wyprzedzanego rowerzysty? Powinno być 1,5 metra!

Przepisy wymagają, aby bezpieczny odstęp od wyprzedzanego rowerzysty wynosił co najmniej 1 metr. To jednak dla niektórych za mało. Grupetto Warszawa wybiera się z rowerową sztafetą dookoła Polski. Ta ma pomóc zmienić przepisy.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego złożony po terminie. Co powinien zrobić organ podatkowy?

Czy organ podatkowy powinien wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w trybie art. 61a Kodeksu postępowania administracyjnego w sytuacji, gdy wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego został złożony po terminie, tj. w marcu, a termin składania takiego wniosku przypada na okres od 1 lutego do 28 lutego?

Sądy. Ministerstwo polepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości i zwiększy bezpieczeństwo

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zmiany usprawnią dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości i zwiększą bezpieczeństwo w budynkach sądowych.

Rolnicy dostaną większy zwrot wydanych pieniędzy na zakup paliwa rolniczego [Sejm, zmiany prawa, nowelizacja]

Nowe regulacje przewidują m.in. objęcie zwrotami producentów świń, owiec, kóz i koni oraz podniesienie zwrotu do 2 zł za litr. Dla wniosków o zwrot akcyzy, złożonych od 1 do 31 sierpnia, stawka zwrotu podatku wynosi 1,46 zł, natomiast producenci rolni mają otrzymać jeszcze dodatkową pomoc w wysokości 0,54 zł. 

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy work life balance i tzw. dyrektywy rodzicielskiej.

Będzie mniej jednorazowych przedmiotów z plastiku. Prezydent podpisał ustawę

Wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic - SUP) jest głównym celem podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.

26 kwietnia weszła w życie największa zmiana w kodeksie pracy od kilku lat. Jakie zmiany?

26 kwietnia weszła w życie największa zmiana w kodeksie pracy od kilku lat. Jakie zmiany?

Nowelizacja Kodeksu pracy już obowiązuje

Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca obowiązuje od środy 26 kwietnia. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy: dotyczącą work-life balance oraz tzw. rodzicielską. Co zmienia się w prawie pracy?

Gminy wypłacą zwrot akcyzy producentom świń, owiec, kóz i koni

Gminy, jako zadanie zlecone, będą przeprowadzały postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom świń, owiec, kóz i koni i jego wypłaty

Zmiany w Kodeksie Karnym i Postępowaniu Karnym dotyczące ochrony praw małoletnich i zaostrzenie kar w sprawach pedofilskich

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu karnego w Polsce, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, dostosowuje przepisy dotyczące gwarancji procesowych dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia do unijnych dyrektyw. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony prawnej dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym.

REKLAMA