Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odsetki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odsetki.
Zakaz pobierania odsetek od odsetek przez banki - projekt Prezydenta
Aktualizacja: 21.09.2018
Zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja bankowa. Prezydent chce to zmienić. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został skierowany do Sejmu. »
Aktualizacja: 07.03.2017
Kiedy dłużnik spóźnia się z zapłatą należności odsetki stanowią główne zabezpieczenie dla wierzyciela. W pierwszej kolejności zastosowanie mają odsetki ustalone w ramach stosunku cywilnoprawnego np. w umowie. Jeżeli w dokumencie nie ma takiego postanowienia należy sięgnąć po przepisy dotyczące odsetek ustawowych, odsetek za opóźnienie oraz odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. »
Aktualizacja: 20.02.2015
Czym są odsetki? Definicja prawna mówi, że przede wszystkim wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału. Dla mniej wtajemniczonych: istnieją dwa podstawowe rodzaje odsetek: odsetki ustawowe i odsetki umowne. »
Odsetki ustawowe za opóźnienie
Aktualizacja: 13.03.2017
Odsetki ustawowe to termin używany powszechnie przez uczestników obrotu gospodarczego. Jakie są podstawowe mechanizmy rządzące instytucją odsetek ustawowych za opóźnienie? Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z odsetkami ustawowymi. »
Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki
Aktualizacja: 08.10.2013
Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki. Dotyczy to przypadku, gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną. »
"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu
Aktualizacja: 26.05.2013
Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r. »
Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych
Aktualizacja: 03.04.2013
Zmniejszenie opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcenie stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń to główne założenia ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa wchodzi w życie 28 kwietnia 2013 r. »
Aktualizacja: 17.09.2012
Jaki powinien być maksymalny koszt kredytu? Co mówi o tym prawo? »
Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą
Aktualizacja: 20.06.2012
Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce? »
Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)
Aktualizacja: 22.05.2012
Żądanie odsetek dotyczy co do zasady świadczeń pieniężnych. Aby żądanie było słuszne musi mieć swoją podstawę w umowie lub też w ustawie. »
Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy?
Aktualizacja: 17.05.2012
3 kwietnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II FSK 249/12) rozstrzygnął wątpliwości związane z zakwalifikowaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłaty dywidendy jako kosztów uzyskania przychodów. »
Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 1)
Aktualizacja: 22.05.2012
Nie w każdej sytuacji można będzie domagać się odsetek. Podstawa żądania musi bowiem wynikać co do zasady z czynności prawnej, ustawy lub orzeczenia sądu. »
Aktualizacja: 09.05.2012
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. Nowe stawki wchodzą w życie 10 maja 2012 r. »
Jaki jest sposób naliczania odsetek?
Aktualizacja: 23.03.2012
Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez dłużnika. Nie ma przy tym znaczenia to, czy wierzyciel poniósł jakąś szkodę. Od jakiego momentu można zacząć naliczać odsetki? »
Lokaty w zamkniętych funduszach inwestycyjnych
Aktualizacja: 12.03.2012
Fundusze inwestycyjne zamknięte mogą zawierać transakcje, których przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty pochodne. Muszą jednak spełnić warunki, które określa nowe rozporządzenia Ministra Finansów. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie