REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Alimenty a osobiste starania jednego z rodziców

Obowiązek alimentacyjny jest instytucją prawną mającą zapewnić uprawnionemu środki utrzymania, a w miarę potrzeby, w przypadku dziecka, także i wychowania. Obowiązek ten i powiązane z nim uprawnienie do alimentów dotyczy osób pozostających w stosunku prawnorodzinnym i jest wyrazem idei solidarności rodzinnej. W stosunku między rodzicami a dzieckiem stanowi on jeden z prawnych przejawów realizacji zasady ochrony dobra dziecka i jest środkiem przeciwdziałającym ujemnym majątkowym skutkom rozłączenia z jednym z rodziców.

Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia.

Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia. I już na wstępie możemy powiedzieć jedno – tanio z pewnością nie będzie.

Wydziedziczenie za uchylanie się od alimentów i brak opieki – nowy projekt zmian Kodeksu Cywilnego

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego jest dopuszczalne w polskim prawie w ściśle określonych przypadkach. Minister Sprawiedliwości zaproponował dodanie nowych przesłanek.

Nowelizacja ustawy odległościowej i reguły 10H z zielonym światłem od Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

Dzięki nowelizacji ustawy odległościowej zwiększy się rozwój energetyki rozproszonej ze źródeł odnawialnych – przekonuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

REKLAMA

Nowe mandaty: od kiedy? To pewne, od 1 stycznia 2022 r.

Nowe mandaty: od kiedy? Prezydent podpisał nowelizację podwyższającą kary dla kierowców. A to oznacza, że 1 stycznia 2022 r. zmiany wejdą w życie.

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? O 172 tys. osób wzrosła w ciągu roku liczba dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Problem ten dotyczy 47,5% rodaków w wieku 25-34 – wynika z danych Eurostatu. Tak źle jeszcze nie było. Sytuację poprawić może program kredytów bez wkładu własnego.

Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców

Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?

Nabór do Rady dzieci i młodzieży przedłużony do 12 listopada 2021

Rada dzieci i młodzieży 2022 funkcjonować nadal będzie przy Ministrze Edukacji i Nauki. Nabór do Rady przedłużony został do 12 listopada 2021 r.

REKLAMA

Homologacja LPG: zmiany to problem dla 2,5 mln osób

Homologacja LPG ulegnie zmianom od 1 stycznia 2022 roku. Nowe przepisy będą oznaczać problem dla 2,5 miliona kierowców.

Darowizna od rodziców a podatek – warunki zwolnienia, druk, zgłoszenie, tytuł przelewu

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Trzeba jednak spełnić warunek złożenia w odpowiednim terminie zgłoszenia SD-Z2. A w przypadku darowizny pieniężnej dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przelanie lub przekazanie pieniędzy na konto (możliwa jest też wpłata gotówkowa pieniędzy na konto w oddziale banku). Jeżeli darowizna została wręczona w formie gotówki (do ręki obdarowanego) albo nie dopełniono warunku złożenia zgłoszenia SD-Z2 – trzeba złożyć zeznanie SD-3, a następnie zapłacić podatek.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

Utrata prawa jazdy. Nowe przepisy bezlitosne

Utrata prawa jazdy? Po nowelizacji przepisów kierowca już przy drugim wykroczeniu może pożegnać się z dokumentem. A to nie wszystko...

Zmiany w leasingu 2022 r. wpłyną na poziom krajowych inwestycji

Zmiany w leasingu 2022 r.? Jaki będą miały wpływ na poziom krajowych inwestycji? Mamy komentarz ekspercki Związku Polskiego Leasingu.

Od kiedy brak nalepki na szybie?

Od kiedy brak nalepki na szybie? Ustawodawca coraz głośniej mówi o wrześniu 2022 roku.

Utrata prawka na 3 miesiące za ingerencję w tachograf

Utrata prawka na 3 miesiące za ingerencję w tachograf jest nową propozycją rządzących. Czy nowe przepisy w takim kształcie wejdą w życie?

Nowy taryfikator punktów karnych. Nawet 15 punktów naraz!

Nowy taryfikator punktów karnych nie ma zamiaru rozpieszczać kierowców. Prowadzący za szereg wykroczeń może otrzymać nawet 15 punktów karnych!

Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

Strategia Demograficzna 2040 - konsultacje projektu

Strategia Demograficzna 2040 wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie pracy w zakresie pracy rodziców. Ruszają konsultacje projektu strategii.

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

Zakaz używania telefonu na pasach

Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

Hulajnoga elektryczna: przepisy zmieniają się 20 maja

Hulajnoga elektryczna: przepisy dotyczące osobistych środków transportu zmienią się od 20 maja. Pojazdem nie pojedzie już każdy!

Rejestracja nowego samochodu online. Od 4 czerwca tak!

Rejestracja nowego samochodu online już 4 czerwca 2021 roku stanie się faktem. Niestety są pewne ograniczenia. Jakie? Sprawdźmy.

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców.

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Jazda na zderzaku: od kiedy nowe przepisy?

Jazda na zderzaku: od kiedy stanie się wykroczeniem i będzie karana? Za sprawą podpisu prezydenta nowe zapisy wejdą w życie 1 czerwca.

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok ze zmianami. To pewne!

Ograniczenie prędkości w nocy: 2021 rok, a konkretnie 1 czerwca, przyniesie w tej kwestii dość zasadniczą zmianę. Nowe przepisy podpisał Prezydent.

Pierwszeństwo pieszych: od kiedy zmiany? Już od czerwca!

Pierwszeństwo pieszych w roku 2021 zmieni się i to dość zasadniczo. A wszystko za sprawą podpisu prezydenta. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ustawa o elektromobilności: nowelizacja to jeszcze większy chaos?

Ustawa o elektromobilności: nowelizacja jej zapisów jest już gotowa. Tylko czy to dobrze? No właśnie chyba nie do końca. Nowe przepisy mało zmienią.

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?

Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?

Hulajnogą elektryczną po chodniku? Szykują się zmiany w prawie!

Hulajnogą elektryczną po chodniku? Wszystko wskazuje na to, że tzw. osobiste środki transportu już niedługo znikną ze szlaków dla pieszych.

Pierwszeństwo pieszych: sejm uchwalił nowelizację przepisów

Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy to nie koniec. Przepisy regulują kwestię jazdy na zderzaku oraz korzystania z telefonu przez pieszych.

Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu jest pojęciem, które wkrótce może zniknąć z polskiego porządku prawnego. Czy obowiązkowe mandaty to dobry pomysł?

Strefa czystego transportu w Polsce. Co będzie oznaczać?

Strefa czystego transportu w Polsce jest pojęciem, które już niedługo ma zostać zaktualizowane. Co zakładają nowe przepisy? Liberalizację!

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym również miało być karane odebraniem prawa jazdy. Ale czy będzie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

Osoby wchodzące na pasy uzyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na jezdnię. Nowe przepisy to jednak nie tylko prawa, ale i... obowiązki!

Pierwszeństwo pieszych na pasach 2021 r. Co oznaczają zmiany?

Pierwszeństwo pieszych na pasach to temat, który powraca po raz kolejny. Jak wyglądają nowe przepisy w ostatecznym kształcie? Sprawdziliśmy to.

Zmiany dla kierowców: pierwszeństwo pieszych, jazda na zderzaku

Powraca temat pierwszeństwie pieszych przed przejściem. Projekt nowelizacji przepisów dla kierowców został przyjęty przez rząd.

Ładowanie samochodu elektrycznego będzie tańsze?

W piątek - 20 listopada 2020 roku opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące e-taryfy. Co to oznacza dla ładowania samochodu elektrycznego?

Przegląd samochodu 2021: seria nowości czeka na kierowców

1 stycznia 2021 roku w życie wchodzą kolejne zmiany. Dotkną one przeglądów technicznych. Na jakie nowości muszą przygotować się kierowcy?

Zasada biznesowej oceny sytuacji w projekcie nowelizacji KSH

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wprowadza zasadę biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule). Na czym ona polega i co oznacza w praktyce?

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 19 września 2020 r.?

Największa część tegorocznej nowelizacji Prawa budowlanego wejdzie w życie już 19 września 2020 r. Co się zmieni?

Kodeks spółek handlowych do nowelizacji

Do 19 września trwają konsultacje w sprawie projektu KSH. Projekt jesienią ma trafić pod obrady rządu, a następnie do sejmu.

Czy nowe prawo budowlane ułatwi proces inwestycyjny?

Już 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy. Czy nowe przepisy ułatwią proces inwestycyjny?

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

REKLAMA