REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

Jan Delmanowski
Radca prawny
Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]/Fot. Shutterstock
Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Problematyka mienia reprywatyzacyjnego od lat budzi ogromne emocje. Również z uwagi na swego rodzaju opieszałość w prowadzeniu postępowań dotyczących zwrotu znacjonalizowanych majątków, ale również z uwagi na liczne głosy dotyczące ustalenia sprawiedliwych zasad ich rozliczenia z dawnymi właścicielami.

REKLAMA

Przegłosowana przez Senat nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) stanowi próbę znalezienia salomonowego rozwiązania problemu, który powstał po tym, jak światło dzienne ujrzały finalna propozycja zmian w kodeksie przygotowane przez rządzących.

Poprawki Senatu

Pierwotnie Sejm chciał doprowadzić do umorzenia wszystkich spraw, trwających już całe lata - co uniemożliwiłoby osobom uprawnionym uzyskanie zwrotu utraconego mienia, czy też dochodzenia jakiegokolwiek odszkodowania. Senat tymczasem stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli nam uprawnionych na dwie grupy:

  • jedna to ci, których postępowania już trwają - i te postępowania zostaną dokończone na dotychczasowych zasadach;
  • druga to ci, którzy na mocy znowelizowanych zapisów k.p.a. dochodzić będą mogli jedynie stosownego odszkodowania - natomiast nigdy nie będą mogli uzyskać fizycznego zwrotu utraconego mienia.

I choć poprawki uchwalone przez Senat niweczą bardzo rygorystyczną propozycję przygotowaną i przegłosowaną przez Sejm, to trudno uznać takie rozwiązanie za sprawiedliwe i właściwe.

Doświadczenie życiowe i procesowe pokazuje bowiem, że często wartość przyznawanych odszkodowań pomimo sporządzania licznych opinii przez biegłych - nie przystaje do realnej wartości powstałej szkody. W tym przypadku, w postaci realnej wartości utraconego mienia. Gwoli ścisłości warto tez zauważyć, że odszkodowanie to przysługiwać będzie de facto za „wydanie decyzji z naruszeniem prawa”, a nie wprost za „wyrządzenie szkody”. Co w istocie również może mieć realny wpływ na wartość przyznawanych świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jan Delmanowski
Radca Prawny

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA