REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzina, Spadki i darowizny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundacje prywatne w sukcesji biznesu lub dziedziczeniu

Fundacje prywatne to rozwiązanie stosowane na świecie, niedostępne jeszcze w Polsce, które często jest najlepszym spospobem zabezpieczenia interesów rodziny w przypadku sukcesji biznesu lub dziedziczenia. Pozwala uchronić majątek przed rozproszeniem, podziałem między wielu spadkobierców lub jego marnotrawieniem przez następców. To również sposób na zapewnienie ciągłości biznesu i stały rozwój działalności firmy przy zachowaniu jej rodzinnego charakteru.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu PIT w 2019 r.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) jest ulgą podatkową, z której korzysta najwięcej podatników. Ministerstwo Finansów przygotowało broszurę informacyjną, szczegółowo wyjaśniającą zasady stosowania tej ulgi. Broszura dotyczy zeznań rocznych PIT składanych w roku 2019 (za rok 2018).

Kto zapłaci podatek od darowizny?

Podatnikami podatku od spadków i darowizn są osoby fizyczne, które nabyły własność rzeczy i prawa majątkowe m.in. w drodze darowizny (w prezencie).

Prezenty wśród najbliższych bez podatku

Zwolnienie podatkowe w tzw. grupie 0, zawarte w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest najszerszym w tej ustawie zwolnieniem. Mogą z niego korzystać członkowie najbliższej rodziny w przypadku nieodpłatnego nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny lub spadku.

REKLAMA

Złożenie deklaracji PIT po terminie nie pozbawi ulg podatkowych

Podatnik odzyska prawo do ulg podatkowych w zeznaniu PIT tylko wtedy, gdy nie zdąży z formalnościami z przyczyn od niego niezależnych. Dotyczy to między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dziećmi oraz zwolnienia z podatku od spadków.

Firma rodzinna - jak zatrudnić małżonka na umowę o pracę?

W obrocie gospodarczym funkcjonuje wiele firm rodzinnych, przede wszystkim w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że przy prowadzeniu działalności pomagają członkowie rodziny. Najczęściej są nimi małżonkowie i dzieci. Jak zatem prawidłowo zatrudnić małżonka na umowę o pracę? Z jakimi formalnościami to się wiąże?

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (nie wliczane są do tego osoby z samozatrudnieniem lub z umową zlecenie). Zasiłek macierzyński otrzymuje natomiast nie tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale również może go otrzymać osoba, która pracuje na umowie zlecenie lub samozatrudnieniu.

Wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci w kosztach od 2019 r.

Pensja małżonka i małoletnich dzieci pracujących w rodzinnej firmie będzie kosztem podatkowym. Fiskus popiera propozycję zgłoszoną już wcześniej przez resort przedsiębiorczości i technologii. Nowe regulacje miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA

Zakupy z polecenia darczyńcy bez podatku od spadków i darowizn

Jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza podatku od spadków i darowizn.

Ulga na dziecko przy ograniczonym wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Czy ulga na dziecko przysługuje rozwiedzionym rodzicom w równym stopniu, bez względu na to czy jedno z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w ograniczonym zakresie?

Nowelizacja przepisów podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów proponuje nowelizację przepisów podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Propozycja zakłada złagodzenie m.in. niekorzystnych dla firm rodzinnych regulacji dotyczących amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Odpowiednie zmiany przewiduje projekt opublikowany pod konic grudnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Sukcesja a ogłoszenie upadłości

Sporządzenie testamentu nie zawsze zapewni ochronę zgromadzonego majątku czy skuteczną sukcesję przedsiębiorstwa. Jednym z takich przypadków, gdy pomimo sporządzenia testamentu zainteresowani tracą kontrolę nad tym, do kogo trafi spadek jest sytuacja, gdy względem spadkobiercy ogłaszana jest upadłość.

Skutki podatkowe współpracy najbliżej rodziny z przedsiębiorcą

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorca współpracuje z członkami najbliższej rodziny. Czy taka współpraca w biznesie najbliżej rodziny musi być płatna, a co się z tym wiąże, podlegać opodatkowaniu?

Więcej osób poszkodowanych w żywiołach skorzysta ze zwolnienia podatkowego od darowizn

Ministerstwo Finansów nowelizuje niedawno wydane rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach. Zmiany spowodują, że z preferencji skorzysta więcej osób poszkodowanych.

Sankcyjny 20-proc. podatek za niezgłoszoną pożyczkę od rodziców

Dziecko, które pożyczyło pieniądze od rodziców, musi ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobi, zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Opodatkowanie darowizny otrzymanej od obcej osoby

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której podatnicy otrzymują darowizny od osób spoza najbliższej rodziny, czyli od osób z formalnego punktu widzenia obcych. Kiedy taką darowiznę należy zgłosić, kto płaci podatek i w jakiej wysokości?

Zwolnienie z podatku od darowizn poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach

Osoby poszkodowane przez nawałnice skorzystają ze zwolnienia z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnienie będzie miało zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy, począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r.

Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem

Otrzymanie spadku z zagranicy może budzić wiele wątpliwości prawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Jeżeli jednak nabyte rzeczy znajdowały się za granicą lub prawa majątkowe były wykonywane za granicą, wówczas będą one również podlegać opodatkowaniu, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim albo ma miejsce stałego pobytu w Polsce.

Kto nie zapłaci podatku od spadku lub darowizny?

Nieruchomości przekazywane w ramach darowizny albo spadkobrania, zwykle mają o wiele większą wartość niż inne składniki majątku. Właśnie dlatego ewentualne obowiązki podatkowe obdarowanego lub spadkobiorcy są bardzo istotne. Na szczęście takie osoby w niektórych sytuacjach mogą uniknąć podatku naliczonego od wartości domu, mieszkania albo gruntu. Warto zatem wiedzieć, jakie są zwolnienia z podatku od nieruchomości przekazanej w ramach spadku lub darowizny.

Nieodpłatne przysporzenie a podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie każde jednak otrzymanie darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Co więcej, nie każde nieodpłatne przysporzenie na rzecz osoby fizycznej można uznać za darowiznę.

Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członka rodziny

Każdy z podatników ponowić powinien odpowiedzialność za powstałe po jego stronie zaległości podatkowe. W praktyce podatkowej zdarzają się jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność ponosić będą także członkowie jego rodziny. Jakie są zasady odpowiedzialności za zaległości podatkowe członka rodziny?

Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy

Rodzeństwo przyrodnie jest zaliczane do tych samych grup podatkowych w podatku od spadków i darowizn (grupa I i tzw. grupa "zerowa") co rodzeństwo rodzone. Co za tym idzie, darowizna od rodzeństwa przyrodniego może być wolna od podatku, jeżeli zostaną spełnione wymogi określone w art. 4a ustawy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czas pracy jeszcze bardziej elastyczny dla rodziców

W uchwale Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r. w sprawie kompleksowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem”, znalazły się również rekomendacje legislacyjne dotyczące korzystania przez pracujących rodziców z elastycznego czasu pracy. Trudno nie zgodzić się z zasadnością wprowadzenia ułatwień, których celem będzie umożliwienie łączenia aktywności zawodowej z rodzicielstwem.

Zakres odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy

Po śmierci najbliższych spadkobiercy powinni się liczyć z tym, że organy podatkowe o nich nie zapomną. Nie dotyczy to wyłącznie najczęstszego problemu, tj. braku złożenia oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia grupy „zerowej” w podatku od spadków, ale też długów, jaki może zostawić spadkodawca. Dziedziczyć można bowiem równo tak zobowiązania, jak i majątek i wierzytelności. 23 maja 2016 r. NSA wydał w tym zakresie uchwałę (sygn. akt II FPS 6/15) – dalej: „Uchwała”, niestety niekorzystną dla podatników. Co ciekawe jednak, jeden z Sędziów NSA nie zgodził się z nią przedstawiając zdanie odrębne.

Pomoc rodziny w prowadzeniu firmy a ZUS

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy członków rodziny przy prowadzeniu firmy. Warto pamiętać o tym, iż za osoby współpracujące należy odprowadzać składki do ZUS-u. Jakie?

Jak wypełnić zgłoszenie SD-Z2

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2 składają osoby, które otrzymały spadek lub darowiznę od osoby z kręgu najbliższej rodziny. Złożenie wypełnionego formularza SD-Z2 jest warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w takich sytuacjach. Aktualny wzór formularza SD-Z2 (wersja 6) obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.

Rejestr spadkowy od 8 września 2016 r.

Akty poświadczenia dziedziczenia, prawomocne postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz europejskie poświadczenia spadkowe sporządzane przez notariuszy znajdą się w elektronicznym rejestrze spadkowym. Przepisy powołujące ten rejestr weszły w życie 8 września 2016 r.

Bezpieczne konta na 500 plus

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i prawa bankowego weszła w życie 20 sierpnia. Wprowadziła ona specjalne subkonta - bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu. Bezpieczne będą środki ze świadczeń i zasiłków niepodlegających egzekucji, w tym z programu „Rodzina 500 plus”.

Opodatkowanie nabycia testamentowego przez osobę nienależącą do rodziny spadkodawcy

Jeżeli spadkodawca powoła w testamencie spadkobiercę, to ma miejsce dziedziczenie testamentowe. Ten sposób dziedziczenia wyłącza dziedziczenie ustawowe. Żadne przepisy nie ograniczają kręgu osób, które można powołać do spadku. Spadkobiercą może być każda osoba fizyczna, powołana w testamencie, która żyje w chwili otwarcia spadku, czyli w momencie śmierci spadkodawcy. Wysokość opodatkowania i możliwość skorzystania z ulg podatkowych uzależniona jest nie tylko od przedmiotu i wartości spadku, ale także od osobistego stosunku spadkobiorcy do spadkodawcy.

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny podlegają obowiązkowi zapłaty podatku przez obdarowanego – tak wynika z generalnej zasady zawartej w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Jednak ustawodawca przewidział także zwolnienia. Jak zatem wygląda kwestia opodatkowania darowizn w najbliższej rodzinie?

Jak uniknąć podatku od darowizny dla członka rodziny

Dokonanie przelewu pieniężnego na konto bankowe członka rodziny to nic innego jak przekazanie darowizny, od której co do zasady obdarowany ma obowiązek zapłacić podatek. Podatku od darowizny można jednak uniknąć pod warunkiem kontrolowania wysokości wręczanej darowizny w rodzinie jednorazowo czy cyklicznie.

Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus

Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela ustawy, którą poparł Senat.

500 plus z wyrównaniem do 1 lipca

Warto złożyć wniosek o 500 plus do 1 lipca, ponieważ otrzymamy wówczas świadczenie za kwiecień, maj i czerwiec. To ostatnia szansa, żeby świadczenie wypłacono z wyrównaniem - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rejestracja EPS ułatwi objęcie spadku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Do Rejestru Spadkowego będą wpisywane Europejskie Poświadczenia Spadkowe (EPS) oraz wszelkie zmiany, uchylenia lub sprostowania takich poświadczeń. To najważniejsza zmiana wprowadzona do nowelizowanych przepisów, która ma obowiązywać od 8 września 2016 r., czyli z dniem rozpoczęcia funkcjonowania Rejestru Spadkowego.

500 plus w formie rzeczowej - tylko wyjątkowych przypadkach

Jeśli rodzina wydaje środki z programu 500 plus niezgodnie z przeznaczeniem, można je zamienić na pomoc w formie rzeczowej. Nie wolno jednak z góry zakładać, że świadczenie będzie marnotrawione - przypomina MRPiPS. Rodziny nie mają obowiązku dokumentowania, na co wydają świadczenia.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać zasiłek macierzyński

Pojawianie się dziecka wywołuje istotne zmiany w życiu rodziny, nie tylko pod względem emocjonalnym, ale również finansowym. Niemowlę wymaga poniesienia dodatkowych wydatków, w związku z tym wiele pracownic stara się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jakie są warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego?

Wnioski o 500 plus z wyrównaniem tylko do 1 lipca

Został niespełna miesiąc na złożenie wniosku o świadczenie z programu 500 plus - by otrzymać je z wyrównaniem od kwietnia - przypomina MRPiPS. Po 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze

Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. W marcu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 147,8 tys. rodziców . To o ponad 8 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy

Co do zasady dzieci spadkodawcy dziedziczą razem z żyjącym małżonkiem spadkodawcy (czyli ojcem lub mat­ką bądź małżonkiem rodzica, odpowiednio macochą lub ojczymem), w częściach równych, przy czym udział spadkowy małżonka zmarłego nie może być mniejszy niż jedna czwarta część.

Ulga prorodzinna dla opiekunów prawnych i rodzin zastępczych

Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w zeznaniu rocznym PIT, oprócz rodziców pełniących władzę rodzicielską, przysługuje także podatnikom sprawującym funkcję opiekuna prawnego nad dzieckiem lub pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Dokumentami potwierdzającymi prawo do ulgi będą w tym przypadku zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka oraz, odpowiednio, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowa zawarta między rodziną zastępczą a starostą.

Najczęściej popełniane błędy we wnioskach o 500 plus

Brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numerów PESEL jej członków, niekompletne dane teleadresowe - to - jak informuje ministerstwo rodziny - najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu wniosków o świadczenie 500 plus. Według resortu wpłynęło już 195 tys. wniosków online.

Rodzina 500 plus - jak złożyć wniosek?

Od 1 kwietnia można składać wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500 plus". Wnioski można składać na kilka dostępnych sposobów - bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet za pomocą bankowości elektronicznej, portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP.

Uwaga na fałszywe strony internetowe o 500 plus

MRPiPS ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi o programie 500 plus, których w ostatnich dniach przybywa. Przypomina, że jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.

Podatek od spadków i darowizn – skala podatkowa i kwoty wolne od podatku

Podatek od spadków i darowizn oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według wskazanej w ustawie o podatku od spadków i darowizn skali podatkowej. Skala podatku od spadków i darowizn wyróżnia trzy grupy podatkowe, a zatem wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Czy darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto bankowe obdarowanego?

Do celów podatkowych potwierdzeniem przekazania darowizny środków pieniężnych jest najczęściej przelanie tych środków na rachunek obradowanego. Jednak co w sytuacji, jeżeli podarowane zostały środki pieniężne, które zostały przelane na konto bankowe osoby trzeciej, np. jako zapłata za mieszkanie.

Jak ująć program Rodzina 500+ w księgach rachunkowych

Na początku kwietnia 2016 r. rusza program Rodzina 500+. To nie tylko wyzwanie organizacyjne dla organów samorządowych, ale także kwestia, nad którą muszą się poważnie pochylić służby finansowo-księgowe urzędów. Środki z programu Rodzina 500+ są środkami publicznymi i organ odpowiedzialny za ich rozdystrybuowanie musi zadbać o właściwe ujęcie w księgach rachunkowych i sprawozdaniach budżetowych. Zasada ta dotyczy też środków, które będą przeznaczone na obsługę organizacyjną (administracyjną) programu Rodzina 500+.

Zwrot podatku PIT dla dużych rodzin w ciągu 30 dni

Jak informuje Ministerstwo Finansów maksymalny czas zwrotu nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych, które rozliczą PIT roczny elektronicznie, wynosi tylko trzydzieści dni. Za szybkie wypłaty zwrotu podatku dla dużych rodzin będą odpowiadać naczelnicy urzędów, a pomoże w tym specjalne narzędzie informatyczne.

Rodzina 500 plus, czyli jak zadbać o finansową przyszłość dziecka

Uruchomiony niedawno przez rząd program „Rodzina 500 plus” wskazuje nie tylko, jak istotna jest pomoc rodzinom, ale przy tym daje do zrozumienia wielu rodzicom, jak ważne jest dbanie o finansową przyszłość dziecka. W artykule podpowiadamy, jak dobrze ulokować pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”.

Polityka rodzinna w Polsce - nie tylko 500 zł na dziecko

Rząd PIS nie będzie rezygnował z dobrych regulacji z zakresu polityki rodzinnej, które były wprowadzone w latach ubiegłych. Program Rodzina 500 plus nie będzie jedynym instrumentem. Tak mówi Bartosz Marczuk - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w wywiadzie dla PAP.

W maju pierwsze wypłaty z programu 500 plus

Osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500 plus na początku kwietnia, prawdopodobnie otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja - mówi wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Podkreśla jednak, że nie trzeba się spieszyć - na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące.

REKLAMA