reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy

Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy

Co do zasady dzieci spadkodawcy dziedziczą razem z żyjącym małżonkiem spadkodawcy (czyli ojcem lub mat­ką bądź małżonkiem rodzica, odpowiednio macochą lub ojczymem), w częściach równych, przy czym udział spadkowy małżonka zmarłego nie może być mniejszy niż jedna czwarta część.

Jeżeli jednak spadkodawca w chwili śmierci był stanu wolnego (nie miał współmałżonka), a posiadał dzieci, to wówczas dzieci spadkodaw­cy dziedziczą samodzielnie w częściach równych. Należy przy tym podkreślić, że w polskim prawie spadkowym nie ma rozróżnienia na dzieci z małżeństwa i dzieci pozamałżeńskie. Wszystkie dzieci spadkobiercy mają rów­ne prawa do dziedziczenia.

Nie można ich także pomijać przy składaniu oświadczeń spadkowych, gdyż w prze­ciwnym razie, w przypadku dowiedzenia się o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzeniu aktu poświad­czenie dziedziczenia bez ich udziału, możliwe będzie podważenie takich czynności i dokonanie prawidłowego poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia spadku. Ponadto osoby składające oświadczenia spadko­we niezgodnie z prawdą, jeżeli zataiły fakt istnienia pozamałżeńskich dzieci spadkodawcy, będą podlegać odpo­wiedzialności karnej. O takiej odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń notariusz i sąd uprzedzają składających oświadczenia.

Polecamy: Spadki 2016

Również w tym przypadku, jeżeli dziecko spadkodawcy zmarło przed spadkodawcą, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy) w częściach równych. Przepis ten stosu­je się odpowiednio w sytuacji, kiedy wnuk spadkodawcy zmarł przed spadkodawcą, wówczas udział spadkowy, który przypadałby wnukowi spadkodawcy, przypada jego dzieciom (czyli prawnukom spadkodawcy), itp.

Przy spisywaniu przed notariuszem protokołu dziedziczenia osoby zainteresowane uzyskaniem aktu po­świadczenia dziedziczenia: żona i córka zmarłego oświadczyły, że nie ma innych osób, które by dziedzi­czyły razem z nimi. Mimo iż wiedziały, że zmarły miał pozamałżeńskie dziecko, zataiły ten fakt. Po jakimś czasie syn zmarłego dowiedział się o sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia, w którym nie został uwzględniony jako spadkobierca. Wystąpił do sądu o uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia i stwier­dzenie nabycia spadku, również na jego rzecz, w tym przypadku w 1/3 części. Dodatkowo w tej sytuacji żona i córka zmarłego mogą ponosić odpowiedzialność karną za składanie fałszywych oświadczeń spadko­wych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy /fot. Fotolia
Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy /fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama