Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenie chorobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenie chorobowe.
Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice
Aktualizacja: 27.01.2020
Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń? »
Świadczenia w razie choroby - porównanie
Aktualizacja: 03.12.2019
W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i uprawnień pracowniczych istnieją niejako trzy instytucje, od których zależne jest prawo do świadczeń w związku z niezdolnością do pracy. Czym się różnią? »
Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?
Aktualizacja: 30.09.2019
Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych? »
KRUS - składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.
Aktualizacja: 14.06.2019
KRUS podał informację o nowych składkach na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za III kwartał 2019 r. Jakie składki obowiązują rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika? Kiedy mija termin uregulowania składek? »
Umowa uaktywniająca dla niani i inne formy dofinansowania w 2019 r.
Aktualizacja: 13.05.2019
Umowa uaktywniająca dla niani pozwala na zatrudnienie opiekunki do dziecka przez rodziców powracających do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Jakie warunki należy spełnić, aby ZUS opłacił składki za nianię? Z jakich innych form dofinansowania mogą skorzystać rodzice? »
Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?
Aktualizacja: 10.01.2019
Do ubezpieczeń społecznych zalicza się ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Kiedy odprowadzanie składek ZUS jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? »
Zalegasz ze składkami na ubezpieczenie? ZUS radzi co robić
Aktualizacja: 10.01.2018
W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe przepisy na skutek, według których ZUS w pierwszej kolejności będzie rozliczał najstarsze zaległości. Oznacza to, że nie opłacisz bieżących składek dopóki nie uregulujesz zaległości. ZUS radzi co robić w takiej sytuacji, aby nie utracić prawa do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa. »
Aktualizacja: 18.04.2017
Zasiłek wyrównawczy to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Komu przysługuje i ile wynosi w 2017 roku? »
Zasiłek chorobowy emeryta/rencisty
Aktualizacja: 30.06.2014
Zasiłek chorobowy nie przysługuje – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – emerytowi/renciście, czyli osobie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty. W wyroku z dnia 17 czerwca 2014 roku o sygnaturze P 6/12 TK potwierdził, że zasiłek chorobowy ma zapewniać środki utrzymania w sytuacji niezdolności do pracy. »
Luka prawna w zasiłku macierzyńskim tylko do 2015 roku
Aktualizacja: 28.05.2014
Luka prawna w zasiłku macierzyńskim zostanie zniesiona na mocy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. »
Umowa zlecenia - składki po zmianach
Aktualizacja: 29.04.2014
Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany »
Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia
Aktualizacja: 09.07.2014
Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego. »
Umowa zlecenia – oskładkowanie
Aktualizacja: 10.03.2014
Umowa zlecenia to jedna z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mianowicie w oskładkowaniu umów zlecenia, które mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. Założeniem projektu jest pełne oskładkowanie umowy zlecenia. »
Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego
Aktualizacja: 11.02.2014
W piątek – 24 stycznia 2014 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana likwiduje przywileje w zakresie zasiłku chorobowego. Nowelizacja obniża zasiłek chorobowy prokuratorów i sędziów ze 100 do 80% wynagrodzenia. »
Kto wypłaca zasiłki z ubezpieczenia chorobowego
Aktualizacja: 01.04.2012
Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub płatnicy składek. W jakich sytuacjach świadczenia wypłaca ZUS, a w jakich płatnicy? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie