REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS cofa zasiłki. W 2024 r. zapowiada więcej kontroli zwolnień. Czy przekroczy granicę 30 mln zł zakwestionowanych świadczeń?

choroba zwolnienie L4 ZUS ubezpieczenie chorobowe
ZUS cofa zasiłki. W 2024 r. zapowiada więcej kontroli zwolnień. Czy przekroczy granicę 30 mln zł zakwestionowanych świadczeń?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, ubezpieczeni na potęgę korzystają z lewych zwolnień, a wśród pracodawców rośnie zainteresowanie przeprowadzaniem kontroli w zakresie prawidłowości korzystania z L4.

Czy ZUS często kontroluje pracowników na L4?

Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, rośnie zainteresowanie pracodawców kontrolowaniem prawidłowości korzystania przez ubezpieczonych ze świadczeń chorobowych. Zgodnie z przewidywaniami, ten trend będzie w 2024 r. systematycznie przybierał na sile. Zdaniem zarówno ZUS, jak i pracodawców, pracownicy bez wahania korzystają z lewych zwolnień i wykorzystują wolne dni na wypoczynek, remont, czy… dodatkową pracę. W 2023 r. ZUS skontrolował 461.200 zwolnień lekarskich i zakwestionował 28.900 świadczeń chorobowych na kwotę 29.273.000 zł. Jednak konsekwencją nadużywania świadczeń chorobowych może być nie tylko konieczność ich zwrotu. Pracownicy wykorzystujący L4 na inne potrzeby niż dochodzenie do zdrowia, powinni liczyć się z ewentualnym wypowiedzenie umowy o pracę lub nawet zwolnieniem dyscyplinarnym, a w najlepszym razie z karą nagany.

REKLAMA

Kto kontroluje prawidłowość korzystania z L4?

Uprawnienia do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem ma nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Posiadają je także płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.). Niezależnie od tego, który z podmiotów przeprowadza kontrolę, polega ona na ustaleniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
1) nie wykonuje pracy zarobkowej,
2) nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Na co ZUS zwraca uwagę w czasie kontroli?

Z punktu widzenia osób korzystających z L4 największą trudnością jest to, ze przepisy nie zawierają katalogu czynności, które ubezpieczony może wykonywać w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Wprost wskazują jedynie, że nie wolno mu wykonywać pracy zarobkowej. Co do pozostałych czynności, wiele zależy od subiektywnej oceny kontrolującego. Przyjmuje się, że jeśli lekarz wystawiający zwolnienie wskazał, że pacjent „może chodzić”, dopuszczalne jest wykonywanie wszelkich normalnych czynności dnia codziennego, które nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia pacjenta i nie utrudnią mu powrotu do zdrowia. W praktyce jednak, gdy osoba kontrolująca nie zastaje korzystającego ze zwolnienia ubezpieczonego w miejscu jego zamieszkania, rodzą się pierwsze wątpliwości, choć nieobecność może być przecież związana z wizytą u lekarza, koniecznością pójścia do apteki, czy też wyjściem na spacer, który jest wskazany w procesie dochodzenia do zdrowia. W sytuacji, gdy kontrolujący nie zastanie ubezpieczonego w domu, powinien przede wszystkim podjąć czynności zmierzające do wyjaśnienia powodów tej nieobecności. W przypadku wątpliwości, powinien sporządzić w tym zakresie protokół, a wątpliwości powinna rozstrzygnąć właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskując w miarę potrzeby opinię lekarza leczącego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA