REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Dziennikarka medyczno-prawna
Wyrejestrowanie z ZUS i ustanie prawa świadczeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe 

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne, to dwa różne pojęcia. Opłacanie składki zdrowotnej daje gwarancję bezpłatnego korzystania z usług medycznych NFZ – uprawnia do przebywania w szpitalach czy uzdrowiskach. W przypadku składki chorobowej, pozwala ona uzyskać: 

REKLAMA

 • zasiłek chorobowy (w związku z niezdolnością do pracy wskutek choroby zasiłek przysługuje maksymalnie 182 dni albo przez 270 dni); 
 • świadczenie rehabilitacyjne (po wykorzystaniu całego okresu zasiłku chorobowego, gdy nadal nie ma zdolności do pracy, świadczenie przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy); 
 • zasiłek macierzyński (w związku z urodzeniem bądź przysposobieniem dziecka); 
 • zasiłek opiekuńczy (w sytuacji sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat, innym chorym członkiem rodziny albo zdrowym dzieckiem do lat 8).

W przypadku zleceniobiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, czyli to zleceniobiorca decyduje, czy chce ją opłacać, czy też nie.

Limitowana składka chorobowa

W przypadku zleceniobiorców limit składki chorobowej jest ograniczony. W roku 2023 wynosi on 17337,50 zł. Ta kwota nie dotyczy jednak składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe). Zatem, gdy wynagrodzenie zleceniobiorcy będzie wyższe niż graniczna kwota, to zleceniobiorca od całej kwoty wynagrodzenia wyliczy pozostałe składki społeczne, natomiast składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zostanie wyliczona tylko do tego limitu. Limit składki chorobowej nie jest w żaden sposób związany ze składką zdrowotną.

Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego  

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia zgłasza zleceniodawca. Do tego ubezpieczenia można przystąpić wyłącznie, jeśli podlega się obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu). Zleceniobiorca może zgłosić chęć podlegania pod to ubezpieczenie w dowolnym momencie trwania umowy, nie musi to być jej pierwszy dzień. Zleceniobiorca nie będzie objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, jeśli przykładowo jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy lub gdy ma w umowie o pracę zagwarantowane, co najmniej minimalne wynagrodzenie. Jeśli jako zleceniobiorca nie jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, to nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Od jakich kwot wylicza się ubezpieczenie

REKLAMA

W przypadku, gdy w umowie zawartej przez zleceniobiorcę została określona odpłatność za jej wykonywanie kwotowo (w kwotowej stawce godzinowej bądź akordowej lub prowizyjnie), to wtedy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi ustalona kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe. Przychód ten zleceniodawca pomniejsza o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez zleceniobiorcę i potrąca je z jego środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniodawca nie stosuje ograniczenia do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Wysokość składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. (finansowana jest w całości przez zleceniobiorcę, o ile zgłosił się do tego ubezpieczenia). W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego – 9 proc. (w całości finansuje ją zleceniobiorca). Wszystkie składki wpłacane są do ZUS przez zleceniodawcę i nie m tu znaczenia z czyich środków są finansowane.

Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Pracownik, który był objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo do korzystania z usług bezpłatnej opieki medycznej 30 dni po wyrejestrowaniu z ZUS. Jeżeli po upływie tego okresu w dalszym ciągu nie będzie posiadał tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem, wtedy może: 

 • zgłosić się do urzędu pracy jako osoba bezrobotna; 
 • opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne; 
 • zostać zgłoszony przez członka rodziny do tego ubezpieczenia.

Wyrejestrowanie z ZUS i świadczenia

W przypadku ubezpieczenia chorobowego, jeżeli zleceniobiorca posiadał prawo do zasiłku – przez co najmniej 90 dni podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu – może w takim przypadku otrzymać świadczenie pieniężne ZUS w razie choroby. Przez jaki czas przysługują świadczenia, uzależnione jest od tego, czy niezdolność do pracy powstała: 

 • w czasie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie także po jego ustaniu – w takim przypadku zasiłek chorobowy można pobierać przez cały okres niezdolności do pracy – nie dłużej jednak jak 91 dni w przypadku zwykłej choroby bądź 270, gdy choroba jest skutkiem gruźlicy lub występuje w trakcie ciąży;
 • po ustaniu zatrudnienia – zasiłek otrzyma osoba, której zwolnienie będzie trwało nieprzerwanie przez nie mniej niż 30 dni. Niezdolność do pracy nie może powstać później niż 14 dni od ustania zatrudnienia.

Podsumowując: ubezpieczenie zdrowotne, jak i chorobowe po wyrejestrowaniu z ZUS nie ustaje od razu – przez pewien czas można korzystać zarówno z opieki medycznej, jak i otrzymywać świadczenia pieniężne.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA