REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akt notarialny, Notariusz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Każda czynność dokonana w kancelarii notarialnej podlega opłacie. W zdecydowanej większości wysokość kosztów zależna jest od wartości przedmiotu dokonanej czynności. Czy takie rozwiązanie nie jest krzywdzące dla niewidomych, którzy muszą składać oświadczenia tylko przed notariuszem?

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Wzruszenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Po sporządzeniu przez notariusza aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia mogą zdarzyć się sytuacje, w których dojdzie do wzruszenia tego aktu.

Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia, podobnie jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku nie jest niepodważalne i w zależności od okoliczności może być zmienione lub uchylone.

REKLAMA

Wypis aktu notarialnego

Czym jest wypis? Jaka jest równica między odpisem, a wyciągiem? Jakie koszty są z nimi związane i czemu one służą?

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Nabycie spadku u notariusza - etapy

Postępowanie spadkowe przeprowadzane przed notariuszem może być trochę droższe niż sądowe- na pewno jest jednak szybsze. Notariusz ponadto poinstruuje nas dokładnie jakie dokumenty musimy przygotować.

Czym jest Krajowa Rada Notarialna?

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu polskiego zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i zagranicznych.

REKLAMA

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Rygor egzekucji na podstawie kodeksu postępowania cywilnego

W praktyce poddanie się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego oznacza ułatwienie w wyegzekwowaniu pełnej kwoty.

Notariusz dokona podziału majątku wspólnego małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

Intercyza tylko u notariusza

Aby sporządzić intercyzę należy bezwzględnie udać się do notariusza. Umowa rozdzielczości majątkowej sporządzona w innej formie niż notarialna będzie nieważna.

Forma płatności za nieruchomość

Jak technicznie zorganizować płatność za nieruchomość? Czy jest możliwe zrobienie przelewu, czy muszę przynieść osobiście pieniądze do kancelarii notarialnej?

Osoby chore u notariusza

Pisemne oświadczenie osoby nie mogącej czytać (np. niewidomej) również powinno być złożone w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy osoby mogącej czytać, ale nie mogącej pisać.

Doręczanie oświadczeń

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu.

Czy u notariusza można się targować?

Czy to prawda, że u notariusza można się targować? Czy opłata notarialna jest stała, czy ewentualnie może ulec zmianie?

Notariusz przechowa twoje pieniądze

Czy mogę oddać notariuszowi na przechowanie pieniądze, ważne dokumenty, albo inne wartościowe przedmioty, niejako w depozyt? Jakie są warunki przechowania i czy jest to płatna usługa?

Podatki u notariusza

Czy notariusz może w moim imieniu przekazać podatek na rzecz Skarbu Państwa? Czy muszę mu za to uiścić dodatkową opłatę, albo przekazać podatki osobiście?

Jak wygląda notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Otrzymałem spadek po ojcu. Chciałbym skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Jak w praktyce wygląda taka droga i jakie są jej zalety?

Asesor notarialny i jego kompetencje

Kim jest asesor notarialny? Czy ma takie same kompetencje jak notariusz, oraz czy wszystkie czynności prawne mogą być przez niego sporządzone?

Przekazanie darowizny

Chcę przekazać darowiznę na rzecz sąsiada. Czy forma aktu notarialnego jest do tego konieczna i jakie są jej zalety?

Usługi notariusza za darmo

Nie stać mnie na usługi notariusza, czy jest możliwe ubieganie się o zwolnienie z opłat notarialnych, tak samo jak można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych?

Notariusz musi posiadać OC

Notariusz podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności notarialnych.

Kiedy warto udać się do rejenta?

W polskim prawie obowiązek zachowania formy aktu notarialnego jest zastrzeżony tylko dla pewnej kategorii umów. Jeżeli jednak zależy nam na lepszej ochronie interesów wskazane jest skorzystanie z pomocy rejenta, nawet jeżeli prawo nie przewiduje takiego obowiązku.

Maksymalna stawka

Maksymalna stawka- dotyczy taksy notarialnej i oznacza, że notariusz nie może żądać więcej za wykonanie swoich usług. W praktyce notariusze najczęściej żądają najwyższej dozwolonej opłaty, ale zawsze można spróbować zaproponować niższą stawkę. Wysokość opłat określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości

Maksymalna stawka

Maksymalna stawka- dotyczy taksy notarialnej i oznacza, że notariusz nie może żądać więcej za wykonanie swoich usług. W praktyce notariusze najczęściej żądają najwyższej dozwolonej opłaty, ale zawsze można spróbować zaproponować niższą stawkę. Wysokość opłat określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości

Taksa notarialna

Taksa notarialna- to opłata jaką uiścisz notariuszowi za dokonanie konkretnej czynności prawnej. Wysokość taksy notarialnej jest każdorazowo określana przez notariusza na podstawie wartości przedmiotu czynności notarialnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz. U. z 2004 r. nr 148 poz. 1564 z późn. zm.).

Taksa notarialna

Taksa notarialna- to opłata jaką uiścisz notariuszowi za dokonanie konkretnej czynności prawnej. Wysokość taksy notarialnej jest każdorazowo określana przez notariusza na podstawie wartości przedmiotu czynności notarialnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz. U. z 2004 r. nr 148 poz. 1564 z późn. zm.).

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Numerus clausus w notariacie

Numerus clausus w notariacie oznacza przyznanie określonym organom państwowym, najczęściej Ministrowi Sprawiedliwości, kompetencji do kształtowania liczby notariuszy czy też kancelarii notarialnych w danym państwie.

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Taksa notarialna za granicą

We wszystkich państwach należących do UINL- Union Internationale du Notariat Latin, poza Holandią, taksa notarialna regulowana jest przez państwo. W niektórych krajach jest sztywna i istnieje jako reguła, w innych dopuszczane są możliwości odstępstwa od zasady.

Międzynarodowa Unia Notariatu

Międzynarodowa Unia Notariatu (MUNŁ) jest organizacją pozarządową, powołaną w celu wspierania rozwoju i współpracy notariatu na świecie.

Obecny kształt notariatu

Wpływ na obecny kształt notariatu miał okres kształtowania się ustroju kapitalistycznego, czyli wiek XIX. W tym okresie obok własności ziemskiej pojawia się także własność przemysłowa i handlowa, a dobra czy to na zasadzie sprzedaży lub zastawu przechodzą z jednego właściciela na drugiego.

Notariat na ziemiach Polskich

Trudno jest mówić o konkretnym momencie przeniesienia instytucji notariatu na grunt Polski, chociaż z pewnością będzie to okres po przyjęciu chrześcijaństwa kiedy dokumenty pisane zaczęły się rozpowszechniać w Polsce.

Początki notariatu na świecie

Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e. Już wtedy urzędnik zajmował się sporządzaniem dokumentów zawierających oświadczenia woli.

Rozporządzenie w sprawie taksy

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności.

Z jakimi dokumentami do rejenta?

Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz ma obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to czynność zajmująca centralne miejsce wśród czynności notarialnych. Jej specyfika polega między innymi na tym, że może być sporządzona wyłącznie przez notariusza, aczkolwiek są pewne odstępstwa od tej reguły.

Konieczność zachowania formy aktu notarialnego

Pewnych umów nie można zawrzeć w innej formie jak w formie aktu notarialnego. Skutkiem ich sporządzenia w innej formie jest nieważność czynności prawnej. Oznacza to, że nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Wskazana forma aktu notarialnego

W zasadzie każda umowa może być zawarta w formie aktu notarialnego. Zależy to od woli stron. Umowa zawarta w takiej formie daje pewność, że w sytuacji złamania jej postanowień strona może dochodzić swoich praw przed sądem.

Kto może zostać notariuszem?

Zawód notariusza to jeden z bardziej szanowanych zawodów prawniczych. Kariera notariusza oznacza brak wyboru miejsca pracy, oraz dość długi czas zdobywania kwalifikacji. Zaletami zawodu są jego stabilność, duży szacunek społeczny oraz dość wysokie zarobki.

Czym zajmuje się rejent?

Notariusz na co dzień zajmuje się sporządzaniem dokumentów zawierających wolę stron. Mogą one dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, ale również np. założenia spółki akcyjnej.

Kim jest notariusz?

Notariusz to prawnik pełniący funkcję zaufania publicznego, niekiedy nawet nazywany urzędnikiem państwowym. Chodzi bowiem o to, że dokonując czynności notarialnych, posługuje się on pieczęcią z wizerunkiem orła białego zaś akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego.

Koszty intercyzy

Chciałabym zawrzeć z mężem rozdzielność majątkową. Mój mąż prowadzi interesy na które nie zawsze mam wpływ. Czy taka umowę możemy zawrzeć w domu na piśmie czy też musimy iść z nią do notariusza. Koleżanka napisała mi, że w grę wchodzi tylko ta druga opcja. Czy to prawda? I ile ewentualnie by mnie to kosztowało?

Notariusz


Notariusz czuwa nad przestrzeganiem prawa i interesów stron lub innych osób.

Wysokość taksy notarialnej

Wysokość taksy notarialnej reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Trzeba jednak wiedzieć, że minister określa stawki maksymalne.

REKLAMA