reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Asesor notarialny i jego kompetencje

Asesor notarialny i jego kompetencje

Kim jest asesor notarialny? Czy ma takie same kompetencje jak notariusz, oraz czy wszystkie czynności prawne mogą być przez niego sporządzone?

Może się tak zdarzyć, że w kancelarii notarialnej akt notarialny, lub inne czynności prawne sporządzi asesor notarialny. Nie mają one mniejszej mocy prawnej, gdyż prawo przewiduje sytuację, w której czynności notarialnych dokonuje poza notariuszem jego zastępca.

Zastępcą może być:

  • asesor notarialny
  • emerytowany notariusz

Asesorem jest osoba, która zdała egzamin notarialny i której Minister Sprawiedliwości powierzył pełnienie obowiązków notariusza.

Zadania asesora

Aplikant notarialny w ciągu 2 lat aplikacji uczy się zawodu notariusza - sporządzania umów, poświadczeń, aktów i dokumentów notarialnych. Uczestniczy w rozmowach z klientami, przygotowuje się do zdania państwowego egzaminu notarialnego, a ponadto odbywa praktykę w sądzie, w sprawach cywilnych i wieczystoksięgowych.

Asesor notarialny zastępuje notariusza podczas jego nieobecności w kancelarii i wykonuje wszystkie w.w. czynności notarialne. Gdy notariusz jest obecny, asesor przygotowuje dane do dokumentów, projekty dokumentów, poświadczeń. W obecności notariusza zapoznaje się z dokumentami klientów, umawia ich na terminy spotkań z notariuszem.

Zobacz: Porada prawna

Co powinien asesor?

Przy dokonywaniu czynności asesor powinien czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów stron oraz innych osób, dla których czynność notarialna może spowodować skutki prawne.

Tak samo jak notariusz asesor notarialny jest zobowiązany:

  • udzielać stronom wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności,
  • pouczać o uprawnieniach urzędu skarbowego dotyczących wartości przedmiotu czynności, podstawie prawnej i sposobie obliczania opłaty skarbowej i podatku od darowizny, oraz zaniechaniu ich poboru.

Rola zastępcy

Akty i dokumenty powinny być sporządzane w sposób zrozumiały i przejrzysty, choć oczywiście bardzo często wymogi prawne dotyczące konkretnej czynności powodują, że strony nie są w stanie w pełni zrozumieć jej treści lub odbiega ona od ich wyobrażeń lub oczekiwań.

W takich sytuacjach rola asesora polegać musi na cierpliwym wyjaśnieniu sensu i skutków poszczególnych zapisów objętych czynnością.

Zobacz serwis: Notariusz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zastępcą notariusza może być asesor notarialny lub emerytowany notariusz.
Zastępcą notariusza może być asesor notarialny lub emerytowany notariusz.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama