REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jednolite podstawy polskiego notariatu stworzyło wydane dnia 27 października 1933 roku rozporządzenie Prezydenta RP.
Jednolite podstawy polskiego notariatu stworzyło wydane dnia 27 października 1933 roku rozporządzenie Prezydenta RP.

REKLAMA

REKLAMA

Wpływ na obecny kształt notariatu miał okres kształtowania się ustroju kapitalistycznego, czyli wiek XIX. W tym okresie obok własności ziemskiej pojawia się także własność przemysłowa i handlowa, a dobra czy to na zasadzie sprzedaży lub zastawu przechodzą z jednego właściciela na drugiego.

Jednolite podstawy polskiego notariatu stworzyło wydane dnia 27 października 1933 roku rozporządzenie Prezydenta RP – Prawo o notariacie, które weszło w życie dnia 1 stycznia 1934 roku.

REKLAMA

Zgodnie z tym aktem czynności dokonywane przez notariusza miały charakter dokumentów publicznych, lecz mimo urzędowego charakteru czynności notarialnych notariusz wykonywał wolny zawód.

Wymogi dla notariuszy

Notariuszem mogła zostać osoba, która ukończyła co najmniej 30 lat, ukończyła studia prawnicze, odbyła pięcioletnią aplikację notarialną, uzyskała powołanie na asesora notarialnego i zdała egzamin notarialny.

Upaństwowienie urzędu

Fatalne w skutkach dla notariatu znanego z okresu sprzed 1939 roku było uchwalenie dnia 25 maja 1951 roku nowego prawa o notariacie, które stanowiło, że notariusz jest urzędnikiem państwowym wykonującym swoją pracę nie w kancelarii prywatnej lecz w państwowym biurze notarialnym. Ustawa ta zlikwidowała również samorząd notarialny.

Zobacz: Międzynarodowa Unia Notariatu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany na lepsze

REKLAMA

Uchwalenie 24 maja 1989 roku nowego prawa o notariacie, które weszło w życie 1 lipca 1989 roku sprawiło, że notariusze mogli wykonywać swój zawód również w indywidualnych kancelariach notarialnych nie przestając być zarazem notariuszami państwowymi.

Ustawa przywróciła również samorząd notarialny. Tempo rozwoju w Polsce było jednak o wiele szybsze niż rozwiązania przyjęte w ustawie co spowodowało konieczność dalszych prac nad ustawą.

Reaktywacja samorządu notarialnego

Doprowadziło to do uchwalenia dnia 14 lutego 1991 roku nowego prawa o notariacie, które – z pewnymi zmianami – obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Prawo o notariacie z 14 lutego 1991 roku reaktywowało w pełni samorząd notarialny, który jest korporacją zawodową, a wiec obowiązkową dla notariuszy. W Polsce działa dziesięć izb notarialnych, ich siedziby znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Łodzi. Podział ten pokrywa się z podziałem sądownictwa apelacyjnego. Co trzy lata notariusze poszczególnych izb wybierają władze i organy samorządowe oraz delegata do Krajowej Rady Notarialnej.

Notariusz współcześnie

Notariusz w świetle obowiązującego prawa o notariacie jest osobą zaufania publicznego, posiadającą uprawnienia do sporządzania dokumentów urzędowych jednak jest przy tym osobą wykonującą wolny zawód. Notariusz za dokonanie czynności notarialnych otrzymuje wynagrodzenie, zwane „taksą”, zaś czynnikiem mającym gwarantować wysokie kwalifikacje notariusza w wykonywaniu zawodu są surowe warunki jakie musi spełnić osoba występująca do Ministra Sprawiedliwości o powołanie na to stanowisko notariusza.

Zobacz serwis: Akt notarialny

Europejski charakter notariatu

Notariat polski należy do Międzynarodowej Unii Notariatu (MUNŁ) oraz Konferencji Notariatów Unii Europejskiej (KNUE). Są to organizacje zrzeszające notariaty typu łacińskiego, ukształtowane w kontynentalnej kulturze prawnej (kulturze prawa stanowionego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA