REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notariat na ziemiach Polskich

Anna Sergiej
Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.
Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.

REKLAMA

REKLAMA

Trudno jest mówić o konkretnym momencie przeniesienia instytucji notariatu na grunt Polski, chociaż z pewnością będzie to okres po przyjęciu chrześcijaństwa kiedy dokumenty pisane zaczęły się rozpowszechniać w Polsce.

Początkowo przedstawiciele władzy duchowej i świeckiej nadawali charakter urzędowy i publiczny zeznanym przed nimi czynnościom.

REKLAMA

Najstarszy znany akt notarialny

Najstarszy z dotychczas znanych dokumentów sporządzonych w ten sposób to akt działu majątku spadkowego pomiędzy synami Adriana z Lubomirza zeznany w 1088 roku przed Sieciechem wojewodą krakowskim. Napisany na pergaminie i po łacinie. Akt został zeznany wobec czterech świadków, wobec spadkobierców i przy dwóch notariuszach, czyli pisarzach.

Jak widać z tego dawnego dokumentu, już wtedy notariusze współdziałali przy sporządzaniu aktów.

REKLAMA

Niezależnie od władz świeckich funkcjonariuszami nadającymi charakter urzędowy dokumentom były w Polsce od najdawniejszych czasów osoby stanu duchownego, działające w imieniu cesarza (notariat cesarsko-niemiecki) i papieża (notariat apostolsko-papieski). Był to można powiedzieć właściwy notariat publiczny.

W okresie późniejszym wpływ na kreowanie notariuszy publicznych miała Akademia Zamoyska. Jednym z jej głównych założeń było kształcenie prawników w zakresie prawa rzymskiego i kanonicznego, oraz co było novum w dziedzinie prawa krajowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Początki notariatu na świecie

Zadania notariuszy

Zadania jakie wykonywali notariusze publiczni w Polsce miały bardzo zróżnicowany charakter. Wśród nich można wymienić:

  • udział w przygotowywaniu aktów ustawodawczych czy dokumentów biskupich,
  • opracowywanie wszystkich pism związanych z procesem sądowym,
  • przyjmowanie od stron oświadczenia w sprawach niespornych.

Ta ostatnia kategoria to właściwe czynności notarialne. Notariusz w sposób jawny i nieprzymuszony odbierał zeznanie od stron oraz wpisywał je do akt, gdzie strony je podpisywały.

Regentura- notariat świecki

W XV wieku wprowadzono obowiązek wpisywania do akt sądów ziemskich wszystkich transakcji dotyczących nieruchomości. Rozpoczął się też rozwój polskiej hipoteki, a w 1588 roku wydany został nakaz wpisywania jej do ksiąg sądowych. Mniej więcej w tym samym czasie wyłoniła się tzw. regentura, zwana też rejenturą, czyli notariat świecki. Pierwsza wzmianka o rejencie w kancelarii grodzkiej pochodzi z 1601 roku.

Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.

Zobacz serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA