Kto może zostać notariuszem?

REKLAMA
REKLAMA
Pierwszym krokiem na drodze do tego szanowanego i dobrze płatnego zawodu są studia prawnicze.
REKLAMA
Aplikacja i praktyka
Po uzyskaniu dyplomu konieczne jest zdobycie miejsca na aplikacji notarialnej, która odbywa się u notariusza. Trwa ona 2 lata i 6 miesięcy w ramach czego kandydat jest zobowiązany do odbycia 6-miesięcznej praktyki w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych.
Aplikacja jest odpłatna, a szkolenie aplikantów notarialnych pokrywane jest z opłat wnoszonych przez aplikantów do właściwej izby notarialnej.
Zobacz: Jakie są obowiązki notariusza?
Opłata za aplikację notarialną jest ustalana przez Ministra Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia. Rada izby notarialnej może zwolnić aplikanta notarialnego z ponoszenia opłaty w całości lub w części, a także odroczyć jej płatność lub rozłożyć ją na raty.
Staż zawodowy
REKLAMA
Aplikacja kończy się egzaminem, a po jego pozytywnym zaliczeniu należy odbyć minimum dwuletni okres asesury notarialnej, która jest rodzajem stażu zawodowego. Aby ją rozpocząć należy przedstawić oświadczenie z kancelarii notarialnej o gotowości zatrudnienia kandydata na umowę o pracę.
Okres asesury polega na pracy w kancelarii notarialnej razem z doświadczonym notariuszem. Dzięki temu młody adept tego zawodu może poznać jego najtrudniejsze zagadnienia w praktyce pod czujnym okiem mentora.
Zobacz serwis: Notariusz
Nominacja
Po zakończeniu okresu asesury można zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości o nominację na stanowisko notariusza.
Przed przyznaniem nominacji ministerstwo zasięga opinii odpowiedniej izby notarialnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: