| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Notariusz przechowa twoje pieniądze

Notariusz przechowa twoje pieniądze

Czy mogę oddać notariuszowi na przechowanie pieniądze, ważne dokumenty, albo inne wartościowe przedmioty, niejako w depozyt? Jakie są warunki przechowania i czy jest to płatna usługa?

Notariusz może przyjąć na przechowanie wszelkie pisma mające znamiona dokumentu publicznego lub prywatnego. Jeżeli mają być one przechowywane w zamkniętych kopertach, notariusz musi się uprzednio zapoznać z ich treścią. Dokumenty przechowuje się w kancelarii. Powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą, jeżeli brak jest odpowiednich warunków w kancelarii, mogą być one przechowywane w skrytce bankowej.

Pieniądze w depozycie notarialnym

Natomiast pieniądze w walucie polskiej lub obcej oraz papiery wartościowe notariusz przyjmuje w depozyt tylko wtedy, gdy ma to związek z dokonywaną w jego kancelarii inną czynnością notarialną. Dla przechowywania pieniędzy złożonych do depozytu notariusz prowadzi specjalne konto bankowe.

Zobacz: Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Cena sprzedaży nieruchomości ma zostać zapłacona w późniejszym terminie, a strony wnoszą o jej przechowanie.

Wydanie depozytu następuje zawsze za pokwitowaniem.

Protokół (akt notarialny)

Z przyjęcia dokumentu, pieniędzy lub papierów wartościowych na przechowanie notariusz sporządza protokół w formie aktu notarialnego. W związku z tym, iż oryginał aktu notarialnego sporządzany jest w jednym egzemplarzu, który przechowywany jest w kancelarii notariusza, który go sporządził, wydaje wypisy aktu notarialnego, posiadające moc oryginału. Wypisy wydaje się w dowolnej ilości stronom aktu i osobom, dla których prawo otrzymania wypisu jest zastrzeżone w treści aktu, oraz ich następcom prawnym, jak również osobom, na które strony się zgodziły po zawarciu aktu.

Warto pamiętać jednak, że przyjęcie przez notariusza do depozytu pieniędzy, czy papierów wartościowych jest fakultatywne, co oznacza, że notariusz może na to wyrazić zgodę, lub odmówić przyjęcia depozytu.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Aktualizacja: 25.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Depozyt notarialny/ Fot. Fotolia
Depozyt notarialny/ Fot. Fotolia

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »