| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Historia Notariatu > Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich. Jako rzecznik interesów całego zawodu notarialnego może z nimi negocjować i podejmować decyzje w imieniu wszystkich notariatów członkowskich.

Członkostwo w Radzie

Od dnia 2 marca 2007 r. CNUE liczy 21 notariatów członkowskich. Są to notariaty Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch. Dodatkowo notariat Chorwacji posiada status obserwatora CNUE.

Cel CNUE

Celem nadrzędnym CNUE jest promocja notariatu w Europie oraz jego aktywny wkład w procesy decyzyjne instytucji europejskich w dziedzinach związanych z życiem prawnym obywatela, dostępem do wymiaru sprawiedliwości czy ochroną konsumenta. Dążeniem CNUE jest także uczestniczenie w tworzeniu wspólnego europejskiego obszaru prawa oraz przyczynianie się do właściwego stosowania prawa wspólnotowego.

Zobacz: Numerus clausus w notariacie

Kształcenie notariuszy

W celu realizacji powyższych zadań CNUE regularnie informuje notariaty członkowskie o rozwoju ustawodawstwa wspólnotowego i wszelkich inicjatywach podejmowanych przez instytucje europejskie. Ponadto zapewnia promocję i kształcenie ustawiczne notariuszy w zakresie prawa wspólnotowego.

Notariaty europejskie reprezentowane są w CNUE przez prezesów krajowych organizacji notarialnych. Tworzą oni Zgromadzenie Ogólne - organ polityczny i decyzyjny CNUE. Pracami CNUE kieruje przewodniczący we współpracy z Radą Wykonawczą oraz Biurem CNUE z siedzibą w Brukseli. Kadencja przewodniczącego trwa rok.

Zgromadzenie Ogólne

Składa się z prezesów notariatów członkowskich. Jest organem politycznym i decyzyjnym CNUE. Zatwierdza stanowiska polityczne i prawne kierowane do instytucji europejskich.

Przewodniczący

Reprezentuje CNUE, organizuje jej działalność i podejmuje inicjatywy.

Rada Wykonawcza

Składa się z przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących oraz dwóch członków pełniących funkcję doradców. Monitoruje prace poszczególnych grup roboczych. W pilnych przypadkach wskazuje kierunki działania CNUE.

Zobacz: Taksa notarialna za granicą

Grupy robocze

Składają się z delegatów poszczególnych notariatów członkowskich.
Powoływane są do szczegółowego badania projektów i inicjatyw europejskich mających istotne znaczenie dla notariatu.

Sprawozdawcy (lub komitety ad hoc)

Powoływani są do niektórych pilnych projektów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich.
Rada Notariatów Unii Europejskiej –CNUE jest oficjalnym reprezentantem notariatu wobec instytucji europejskich.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »