| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Każda czynność dokonana w kancelarii notarialnej podlega opłacie. W zdecydowanej większości wysokość kosztów zależna jest od wartości przedmiotu dokonanej czynności. Czy takie rozwiązanie nie jest krzywdzące dla niewidomych, którzy muszą składać oświadczenia tylko przed notariuszem?

Prawo równe dla wszystkich

Nierówne traktowanie przez kodeks cywilny osób niepełnosprawnych zostało podniesione przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwrócił się on z prośbą do Ministra Sprawiedliwości o wyrażenie opinii na ten temat. Według obowiązującego kodeksu cywilnego osoby niemogące czytać powinny składać oświadczenie woli w formie aktu notarialnego. Rzecznik praw obywatelskich wyraził niezadowolenie, że te same czynności wykonywane przez osoby niewidome ulegają znacznemu podrożeniu, przez co stawiają niewidomych w dużo gorszej sytuacji.

Zobacz: Jak sporządzić intercyzę?

Rozwiązania innych państw

Kodeksy innych krajów, co do zasady nie różnicują wymogów co do wykonywania czynności prawnej w zależności od umiejętności odczytywania tekstu. Pojawił się pomysł korzystania przy tego typu czynnościach np. z bliskiego przyjaciela, czy krewnego. Jego rola ograniczała by się tylko do odczytania osobie niewidomej przedstawionego pisma. Być może taki zapis pojawi się w kodeksie cywilnym, lecz trzeba dokładnie sprecyzować jakie uprawnienia będzie miała taka osoba. Wówczas koszty za czynności uległy by zmniejszeniu. W prawie brytyjskim mamy do czynienia z sytuacją gdzie koszty podnoszą podmioty, na rzecz których dokonuje się rozporządzenia.

Zobacz: U notariusza

Czy rząd jest w stanie pomóc

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa że koszty powinny być finansowane przez Skarb Państwa. Jeżeli nie w całości to przynajmniej w części. Wówczas osoby te mogłyby normalnie funkcjonować. Przy obecnych uregulowaniach czynności podejmowane przez osoby niewidome są bardzo drogie i nie jednokrotnie bardzo skomplikowane. Widać to w szczególności podczas zawierania umów z bankami, gdzie niejednokrotnie osoba niewidoma zmuszona jest do wizyt w kancelarii notarialnej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »