REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenia alimentów z diet z tytułu podróży służbowych

Od bieżącego roku egzekucji podlega 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - jeżeli ma ona na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów. Nadal wolne od egzekucji są zwroty kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.

Dotacja przedmiotowa do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych

Dotacja przedmiotowa do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych adresowana jest do przedsiębiorców prowadzących bary mleczne, nie zaś do osób i rodzin wymagających wsparcia w zakresie dożywiania. Publikujemy komentarz do art. 7a ustawy o pomocy społecznej.

Pomoc społeczna: Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze tworzą zróżnicowaną grupę świadczeń niepieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ich różnorodność związana jest przede wszystkim z koniecznością dostosowania ich rodzaju i zakresu do indywidualnych potrzeb świadczeniobiorcy.

Pomoc społeczna: Zadania własne gminy o charakterze obowiązkowym

Ustawa o pomocy społecznej przewiduje szczegółowy podział zadań pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, wyodrębniając jednocześnie zadania własne tych jednostek i zadania im zlecone.

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna w PIT – niekonstytucyjne doliczanie alimentów do dochodu niepełnosprawnego dziecka

3 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis art. 26 ust. 7e ustawy o PIT, zgodnie z którym do dochodu niepełnosprawnego dziecka wliczało się alimenty otrzymywane przez nie od rodzica jest niezgodny z Konstytucją RP. Wyrok TK ma znaczenie dla tych podatników, którym odmówiono z tego tytułu prawa do ulgi rehabilitacyjnej przed 2018 rokiem. Bowiem od 2018 roku treść tego przepisu jest zgodna z tezą prezentowanego wyroku TK.

Pomoc superwizora - obowiązek czy uprawnienie pracownika socjalnego

Czy kierownik domu pomocy społecznej może pracownikowi socjalnemu narzucić obowiązek korzystania ze wsparcia superwizora? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać superwizorem?

Program "Aktywny samorząd" 2019 - nowe formy wsparcia dla osób z dysfunkcją słuchu

Program "Aktywny samorząd" w 2019 r. obejmuje nowe formy wsparcia z PFRON dla osób z dysfunkcją słuchu. Uprawnione osoby mogą liczyć na pomoc w: uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pokryciu kosztów opieki nad osobą zależną, uzyskaniu wykształcenia wyższego. Kto może skorzystać z programu "Aktywny samorząd"? Jaka jest wysokość dofinansowania?

Świadczenia nienależnie pobrane z pomocy społecznej

Świadczenie nienależnie pobrane to świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej. Zgodnie z art. 98 ustawy o pomocy społecznej świadczenia takie podlegają zwrotowi.

REKLAMA

Alimenty tymczasowe - szybka procedura dochodzenia rodzczeń

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, iż przyznanie alimentów tymczasowych nie przekreślałoby możliwości dochodzenia przez rodziców świadczeń w pożądanej przez rodziców wysokości. Nowe rozwiązanie pozwoli na szybkie otrzymanie świadczeń alimentacyjnych.

Odsetki od alimentów powinny być zwolnione z PIT

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odsetki od alimentów i innych świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego ze względów społecznych nie powinny być opodatkowane PIT. Obecnie tego typu należności są opodatkowane - dlatego dzieci albo ofiary ofiary wypadków drogowych tracą na tym, że należne im pieniądze przychodzą nieterminowo. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Finansów. Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował 18 lutego 2019 r., że postulat ten jest przedmiotem prac koncepcyjnych w MF. Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy zostanie sformułowany projekt nowelizacji ustawy o PIT w tym zakresie.

Podpisanie umowy z DPS - stanowisko MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do sprawdzania warunków życia w DPS-ach przed podpisaniem umowy.

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Sprawienie pogrzebu przez gminę 2019 r.

Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.

Wydawanie uczniom obiadów finansowanych przez GOPS

Szkoła wydaje obiady uczniom i pracownikom pedagogicznym. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) podlegający tej samej jednostce samorządu terytorialnego (dalej: JST), wystawia noty księgowe i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez GOPS niepodlegający tej samej JST, wystawia noty księgowe na rzecz jednostki budżetowej i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Czy szkoła postępuje prawidłowo?

Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.

Zmiany w funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy 2019 r.

Środowiskowe domy samopomocy już niedługo czekają wielkie zmiany. Ministerstwo Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie zawierające liczne zmiany w domach samopomocy.

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Kwalifikacje i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego

Szczególna forma organizacji pomocy społecznej wymusza współpracę z pracownikami o specjalistycznych kwalifikacjach i doświadczeniu. Wymagania stawiane pracownikom są ściśle związane z charakterem wykonywanej przez nich pracy.

Programy usług społecznych 2019 r.

Centra usług społecznych w gminach powstaną w lipcu 2019 r. Ich działalność uregulowana została w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Prezydencki projekt ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim skierowany został do Sejmu.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

Świadczenia alimentacyjne z wyższym kryterium dochodowym w 2019 r.

W okresie 2019/2020 do poziomu 800 zł wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm.

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

500 plus a wymóg alimentów (wywiad)

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie daje samotnym rodzicom możliwość uzyskania świadczenia 500 plus na drugie i kolejne dziecko bez ustalonych alimentów. Dorota Hildebrand-Mrowiec w rozmowie z DGP przekonuje, iż wyrok powinien być wskazówką dla MRPiPS do zmiany przepisów.

Centrum usług społecznych już od 1 lipca 2019 r.

Sejm zajmie się ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przepisy ustawy mają wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Czym są centra usług społecznych? Czy każda gmina ma obowiązek utworzyć centrum?

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. będzie wypłacany w oparciu o kryterium dochodowe i kwoty obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać świadczenie? Jak powinien wyglądać wniosek?

Zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych

Czy dojdzie do zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych? Protest pracowników pomocy społecznej trwa.

Świadczenie rodzicielskie 2019 r. – wysokość

Świadczenie rodzicielskie jest jednym ze świadczeń rodzinnych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o tychże świadczeniach. Niektóre ze świadczeń wzrosły po 1 listopada 2018 r. Przykładem może tu być zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat. Ile wyniesie i komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku

Na Śląsku coraz więcej wniosków o pomoc materialną składanych jest on line. Rodziny korzystają z programu 500 plus, wyprawki szkolnej "Dobry Start" oraz przywilejów dla rodzin wielodzietnych.

Zasiłek okresowy w 2019 r.

Aby w 2019 r. otrzymać zasiłek okresowy, należy spełniać kryterium dochodowe obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać zasiłek okresowy Ile wynosi wsparcie? Na jaki okres jest przyznawane świadczenie?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim

Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

Pakiet alimentacyjny przyjęty przez rząd

Pakiet alimentacyjny ma usprawnić egzekucję świadczeń alimentacyjnych. Nowe rozwiązania poza pewnymi wyjątkami wejdą w życie na początku 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego w 2019 r.

Kryterium dochodowe dla świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ma wzrosnąć do 800 zł. Projekt jest przedmiotem prac rządowych.

Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. W 2019 r. do otrzymania zasiłku celowego niezbędne będzie spełnianie kryterium dochodowego, które dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł, a dla osoby samotnej 701 zł. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie i prezentujemy wzór wniosku o zasiłek.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)

Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?

Podział jednostki budżetowej - problemy praktyczne

Od 1 października 2018 r. odłączono od Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), funkcjonujący w strukturach GOPS. Dotąd finansowanie działalności ŚDS odbywało się w planie finansowym GOPS (wydatki GOPS w dziale 85219, wydatki ŚDS w dziale 85203). ŚDS miał swojego kierownika, ale księgowość w jednym zadaniu prowadził GOPS. Do GOPS należało dokonywanie wszelkiego rodzaju wydatków dotyczących ŚDS. Operacje te były ujmowane w księgach rachunkowych GOPS, z tym że np. środki trwałe wykorzystywane przez ŚDS były ujmowane analitycznie w odrębnej księdze inwentarzowej. W związku z tym odłączeniem pojawiło się kilka pytań na temat problemów praktycznych.

Pracownicy pomocy społecznej - wynagrodzenia 2019 r.

Wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej w roku 2019 wzrosną. Projekt ustawy budżetowej na rok 2019 przewiduje w budżetach wojewodów środki w kwocie ok. 432 mln zł.

Pozew o alimenty na dziecko 2019 - wzór

Pozew o alimenty na dziecko wnosimy do sądu rejonowego. Pomocny może okazać się nasz wzór. Co warto wiedzieć o takim piśmie? Ile powinny wynosić alimenty na dziecko?

Program „Opieka 75 plus” w 2019 r. także dla seniorów w rodzinach

Od 2019 r. program „Opieka 75 plus” skierowany będzie także dla seniorów w rodzinach. Program adresowany do małych gmin, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Budżet na pomoc społeczną 2019 r.

W 2019 roku wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej. W porównaniu do roku ubiegłego różnica wyniesie 223 mln.

Zasiłek stały 2019 r.

Już 1 października 2018 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Od tego dnia obowiązywać będzie nowa maksymalna kwota zasiłku stałego, która aktualność swoją zachowa w roku 2019.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r.

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych analizuje próg interwencji socjalnej. Po uwzględnieniu badania progu interwencji socjalnej co 3 lata zmianie ulegają kryteria dochodowe. Kryteria dochodowe na 2019 rok uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, które wchodzi w życie już 1 października 2018 r.

Środki na aktywność społeczną seniorów

W ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych organizowane są różne zajęcia: kulturalne, artystyczne, komputerowe, sportowe oraz promujące rekreację turystyczną. Prowadzone są działania promujące aktywność społeczną.

Świadczenie usług między PPP a OPS

Problem: Ośrodek pomocy społecznej (dalej: OPS) zawarł z poradnią pedagogiczno-psychologiczną (dalej: PPP) umowę o świadczenie usług. Pracownicy poradni mają świadczyć usługi wsparcia dla pracowników ośrodka w związku z wykonywaną przez nich pracą, udzielać porad dotyczących rodzin problemowych objętych pomocą ośrodka, a także prowadzić terapię indywidualną podopiecznych. Czy tego rodzaj usługi mogą korzystać ze zwolnienia od VAT?

Nienależnie pobrane świadczenie rodzinne

Osoba, która nienależnie pobrała świadczenia rodzinne, jest obowiązana jest do jego zwrotu. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje jednak sytuacje, gdy organ może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń bądź rozłożyć ją na raty.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2018/2019

Podstawowym warunkiem przyznania każdego dodatku jest uprawnienie do zasiłku rodzinnego. Jaka jest wysokość dodatków i progów dochodowych w nowym okresie zasiłkowym 2018 – 2019?

Karta Dużej Rodziny - podsumowanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało Rządowy Program Karta Dużej Rodziny. Ilu Partnerów ma KDR?

Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.

Spadkodawca zalegał z alimentami? Możesz odziedziczyć spory dług - jak tego uniknąć?

Spadkobiercy dziedziczą cały majątek po spadkodawcy, w tym konieczność spłaty zaległych rat alimentów. Jeżeli zaległości były wyższe, niż 500 zł, które regulował Fundusz Alimentacyjny, to różnica między zasądzonym świadczeniem, a wypłacanym, wchodzi w skład spadku jako dług. Istnieje jednak pewien sposób na to by uniknąć tego zobowiązania - jak to zrobić?

Ewidencja księgowa wykonania altany dla DPS

Dom pomocy społecznej zamówił altanę. Na fakturze widnieje zapis: ,,wykonanie altany”, wartość - 9300 zł. Jak ująć taką usługę w ewidencji księgowej? Czy właściwy jest § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” jako zakup altany, czy § 430 „Zakup usług pozostałych” jako usługa? Jak postąpić z przyjęciem na konto 013 „Pozostałe środki trwałe” i z umorzeniem?

REKLAMA