reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Zgodnie z art. 60 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej kro) Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Oznacza to, iż o alimenty może ubiegać się małżonek, wobec którego nie orzeczono wyłącznej winy rozkładu pożycia, bądź wobec którego orzeczono winę wspólną z drugim małżonkiem lub też w sytuacji, gdy małżonkowie wnieśli, by sąd nie orzekał o winie w wyroku rozwodowym.

Małżonek żądający alimentów musi spełniać jeszcze jedną przesłankę, mianowicie znajdować się w niedostatku. Jest to stan, w którym osoba nie może samodzielnie pokryć wszystkich lub nawet części swoich usprawiedliwionych potrzeb. Nie chodzi tu o zapewnieniu minimum egzystencji, lecz o stworzenie normalnych warunków bytowania, odpowiadających wiekowi, stanowi zdrowia i innym okolicznościom konkretnej sprawy w tym standardu dotychczasowego życia. Art. 60 kro w § 2 reguluje sytuację, w której małżonek niewinny może żądać od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia alimentów, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, jednak rozwód pociąga za sobą znaczne pogorszenie sytuacji materialnej uprawnionego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Z drugiej strony o wysokości alimentów będą decydować możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Sąd badając powyższe czynniki sprawdza jaki dochód małżonek, przeciwko któremu skierowane jest roszczenie alimentacyjne, może obiektywnie osiągać, a nie jaki w rzeczywistości osiąga. Sąd bierze przy tym pod uwagę okoliczności takie jak: wiek, stan zdrowia, wykształcenie, posiadane umiejętności zawodowe, rynek pracy, możliwość uzyskania pracy dodatkowej czy sezonowej, jak również wysokość dochodów uzyskiwanych w przeszłości. Wszelkie dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia mogą wpływają na zwiększone możliwości finansowe, a co za tym idzie możliwość świadczenia większej kwoty tytułem alimentów. Należy jeszcze raz podkreślić, iż biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe nie mamy na myśli jedynie wynagrodzenia za pracę, która obecnie wykonuje małżonek.

W praktyce, zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych często zaniżają zarówno swoje zarobki, jak i ukrywają majątek, co nierzadko może umknąć uwadze sądu. Dlatego małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Igor Klimkowski

Prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty po rozwodzie Fot. Shutterstock
Alimenty po rozwodzie Fot. Shutterstock

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama