reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Zgodnie z art. 60 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej kro) Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Oznacza to, iż o alimenty może ubiegać się małżonek, wobec którego nie orzeczono wyłącznej winy rozkładu pożycia, bądź wobec którego orzeczono winę wspólną z drugim małżonkiem lub też w sytuacji, gdy małżonkowie wnieśli, by sąd nie orzekał o winie w wyroku rozwodowym.

Małżonek żądający alimentów musi spełniać jeszcze jedną przesłankę, mianowicie znajdować się w niedostatku. Jest to stan, w którym osoba nie może samodzielnie pokryć wszystkich lub nawet części swoich usprawiedliwionych potrzeb. Nie chodzi tu o zapewnieniu minimum egzystencji, lecz o stworzenie normalnych warunków bytowania, odpowiadających wiekowi, stanowi zdrowia i innym okolicznościom konkretnej sprawy w tym standardu dotychczasowego życia. Art. 60 kro w § 2 reguluje sytuację, w której małżonek niewinny może żądać od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia alimentów, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, jednak rozwód pociąga za sobą znaczne pogorszenie sytuacji materialnej uprawnionego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Z drugiej strony o wysokości alimentów będą decydować możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Sąd badając powyższe czynniki sprawdza jaki dochód małżonek, przeciwko któremu skierowane jest roszczenie alimentacyjne, może obiektywnie osiągać, a nie jaki w rzeczywistości osiąga. Sąd bierze przy tym pod uwagę okoliczności takie jak: wiek, stan zdrowia, wykształcenie, posiadane umiejętności zawodowe, rynek pracy, możliwość uzyskania pracy dodatkowej czy sezonowej, jak również wysokość dochodów uzyskiwanych w przeszłości. Wszelkie dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia mogą wpływają na zwiększone możliwości finansowe, a co za tym idzie możliwość świadczenia większej kwoty tytułem alimentów. Należy jeszcze raz podkreślić, iż biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe nie mamy na myśli jedynie wynagrodzenia za pracę, która obecnie wykonuje małżonek.

W praktyce, zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych często zaniżają zarówno swoje zarobki, jak i ukrywają majątek, co nierzadko może umknąć uwadze sądu. Dlatego małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Igor Klimkowski

Prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty po rozwodzie Fot. Shutterstock
Alimenty po rozwodzie Fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama