reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Świadczenia alimentacyjne z wyższym kryterium dochodowym w 2019 r.

Świadczenia alimentacyjne z wyższym kryterium dochodowym w 2019 r.

W okresie 2019/2020 do poziomu 800 zł wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm.

Sejm za nowelizacją ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych

Podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego do poziomu 800 zł oraz aktywizację dłużników alimentacyjnych - przewiduje rządowa nowelizacja, którą w czwartek (6 grudnia 2018 r. - przyp. red.) uchwalił Sejm.

Za rządową nowelizacją w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych opowiedziało się 426 posłów, dwóch było przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu.

Posłowie odrzucili poprawki Nowoczesnej dotyczące m.in. podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 1000 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, organizatorzy robót publicznych będą mieli obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Nowelizacja przewiduje też podniesienie – od 1 października 2019 r. – kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł. Dzięki temu – jak podkreślają wnioskodawcy – dodatkowe 60 tys. dzieci będzie mogło korzystać z funduszu.

Nowelizacja zawiera też rozwiązania służące sprawniejszemu pozyskiwaniu przez komorników sądowych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. Komornicy sądowi będą uzyskiwali te informacje elektronicznie i nieodpłatnie wraz z ich comiesięczną aktualizacją w razie zmian.

Nowelizacja wprowadza także kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno". Rozwiązanie to ma wejść w życie wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Zgodnie z nowymi przepisami, organy egzekucyjne będą mogły prowadzić egzekucje z otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych – do 50 proc. tych diet. (PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec

ozk/ kkr/ krap/

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego - ile wyniosą w 2019 r.?/ Fot. Fotolia
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego - ile wyniosą w 2019 r.?/ Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama