Kategorie

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Alimenty 2019 r. fot. shutterstock
Alimenty 2019 r. fot. shutterstock
Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Natychmiastowe alimenty w 2019 r.?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw w grudniu 2018 r. 3 stycznia 2019 r. zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów. Teraz trafi on do Komisji Prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji, potem - do Rady Ministrów i po przyjęciu przepisów przez rząd – do parlamentu.

Zmiany, dotyczące możliwości zasądzenia natychmiastowych alimentów mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Nowy typ alimentów ma przysługiwać dziecku, które przed dniem wejścia w życie przedmiotowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenie alimentacyjne.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Alimenty „tradycyjne” nadal możliwe

Istotne jest, iż tradycyjna droga dochodzenia alimentów będzie nadal możliwa. Rodzice powinni mieć zatem wybór: żądać świadczeń natychmiastowych bądź w tradycyjny sposób ubiegać się o alimenty, których wysokość zależy od potrzeb dziecka i możliwości rodzica.

Alimenty natychmiastowe będą zasądzane za okres od wniesienia pozwu, również na przyszłość. Jednak żądanie alimentów wstecz, spowoduje rozpoznanie pozwu na zasadach ogólnych.

Wysokość świadczeń zależna od liczby dzieci

Wysokość natychmiastowych świadczeń ma być sztywno określona, obliczana według specjalnego algorytmu, uwzględniającego ilość dzieci oraz kwotę przeliczeniową.

Kwota przeliczeniowa ma być uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz od współczynnika dzietności.

„Jest ona ilorazem podwójnego minimalnego wynagrodzenia na następny rok (dwoje rodziców) i sumy utworzonej z liczby 2 oraz współczynnika dzietności, który w roku 2017 wynosił 1,45. Kwota minimalnego wynagrodzenia na rok 2019 r. wynosi 2250 złotych. Pomnożone przez dwa wynosi 4500. Tę kwotę należy podzielić przez liczbę 3, 45 (liczba 2 plus aktualny współczynnik dzietności –1,45). Obecna kwota przeliczeniowa to zatem 1304,35 złotych. Od tak ustalonej kwoty na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci, byłaby ustalana kwota alimentów natychmiastowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Natychmiastowe alimenty mają wynosić:

 • 38 % względem jednego dziecka,
 • 34,5 % na każde z dwojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
 • 31% na każde z trojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
 • 27,5 % na każde z czworga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
 • 24 % na każde z pięciorga i więcej dzieci, pochodzących od tych samych rodziców

– kwoty przeliczeniowej.

Wysokość natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych należnych dziecku będzie zaokrąglana do pełnych dziesiątek złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 5 złotych będą pomijane, a końcówki kwot wynoszące 5 złotych i więcej – podwyższane do pełnych dziesiątek złotych.

Zgodnie z obliczeniami Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie kwota alimentów natychmiastowych przy pięciorgu i więcej dzieci wyniosłaby 310 zł na każde dziecko.

Co roku do 30 listopada w Monitorze Polskim Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać w drodze obwieszczenia obowiązujące od przyszłego roku: kwotę przeliczeniową oraz wysokość natychmiastowych alimentów.

Jeżeli kwota przeliczeniowa ulegnie w ten sposób zmianie, to z mocy prawa zmieni się również wysokość natychmiastowych alimentów.

Warto pamiętać o tym, iż rodzicom zawsze pozostaje możliwość żądania zmiany orzeczenia na podstawie art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów wysokość kwoty przeliczeniowej oraz natychmiastowych alimentów powinniśmy poznać przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Pozew na urzędowym formularzu

Pozew o nowy typ świadczeń alimentacyjnych ma być wnoszony na urzędowym formularzu. Strona dołączy do niego oświadczenie o:

1) uzyskiwanych dochodach;

2) kosztach utrzymania;

3) liczbie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;

4) niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;

5) niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.

Powyższe oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Co do zasady natychmiastowo

Tego typu sprawy sąd ma rozpoznawać w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym, na posiedzeniu niejawnym, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wniesienia pozwu.

Jeżeli od alimentacyjnego nakazu zapłaty w całości lub w części pozwany nie wniesie skutecznie zarzutów, to nakaz będzie miała skutki prawomocnego wyroku. Skuteczne wniesienie zarzutów spowoduje, iż sprawa będzie rozpoznawana w trybie zwykłym.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?