reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Natychmiastowe alimenty w 2019 r.?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw w grudniu 2018 r. 3 stycznia 2019 r. zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów. Teraz trafi on do Komisji Prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji, potem - do Rady Ministrów i po przyjęciu przepisów przez rząd – do parlamentu.

Zmiany, dotyczące możliwości zasądzenia natychmiastowych alimentów mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Nowy typ alimentów ma przysługiwać dziecku, które przed dniem wejścia w życie przedmiotowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenie alimentacyjne.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Alimenty „tradycyjne” nadal możliwe

Istotne jest, iż tradycyjna droga dochodzenia alimentów będzie nadal możliwa. Rodzice powinni mieć zatem wybór: żądać świadczeń natychmiastowych bądź w tradycyjny sposób ubiegać się o alimenty, których wysokość zależy od potrzeb dziecka i możliwości rodzica.

Alimenty natychmiastowe będą zasądzane za okres od wniesienia pozwu, również na przyszłość. Jednak żądanie alimentów wstecz, spowoduje rozpoznanie pozwu na zasadach ogólnych.

Wysokość świadczeń zależna od liczby dzieci

Wysokość natychmiastowych świadczeń ma być sztywno określona, obliczana według specjalnego algorytmu, uwzględniającego ilość dzieci oraz kwotę przeliczeniową.

Kwota przeliczeniowa ma być uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz od współczynnika dzietności.

„Jest ona ilorazem podwójnego minimalnego wynagrodzenia na następny rok (dwoje rodziców) i sumy utworzonej z liczby 2 oraz współczynnika dzietności, który w roku 2017 wynosił 1,45. Kwota minimalnego wynagrodzenia na rok 2019 r. wynosi 2250 złotych. Pomnożone przez dwa wynosi 4500. Tę kwotę należy podzielić przez liczbę 3, 45 (liczba 2 plus aktualny współczynnik dzietności –1,45). Obecna kwota przeliczeniowa to zatem 1304,35 złotych. Od tak ustalonej kwoty na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci, byłaby ustalana kwota alimentów natychmiastowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Natychmiastowe alimenty mają wynosić:

  • 38 % względem jednego dziecka,
  • 34,5 % na każde z dwojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 31% na każde z trojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 27,5 % na każde z czworga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 24 % na każde z pięciorga i więcej dzieci, pochodzących od tych samych rodziców
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty 2019 r. fot. shutterstock
Alimenty 2019 r. fot. shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama