reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. W 2019 r. do otrzymania zasiłku celowego niezbędne będzie spełnianie kryterium dochodowego, które dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł, a dla osoby samotnej 701 zł. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie i prezentujemy wzór wniosku o zasiłek.

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. Zasady przyznawania tych zasiłków określa ustawa o pomocy społecznej.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Zasiłek w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej

Chciałbym złożyć wniosek o zasiłek celowy na środki czystości. Czy istnieje lista wydatków, na jakie przyznawana jest pomoc?

Zasiłek celowy przyznawany jest w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Może być także wypłacany w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego.

Ustawa o pomocy społecznej wymienia niektóre z kosztów, na jakie w całości lub w części przyznawany jest zasiłek celowy, takie jak zakup żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, koszty pogrzebu. Nie jest to jednak katalog zamknięty. Z tego powodu można wnioskować także o wydatki, które nie są wymienione w ustawie.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 września 2018 r. (sygn.. akt I OSK 1267/18) „zasiłki celowe mogą być przyznawane na niezbędne potrzeby bytowe, a więc takie, bez zaspokojenia których dana osoba nie może egzystować, zagrożone są warunki jej istnienia, a w szczególności życia lub zdrowia. Samo zgłoszenie potrzeby udzielenia pomocy na określony cel nie przesądza automatycznie o uwzględnieniu żądania przez organy administracji. Pomoc państwa ma charakter subsydiarny, tj. dopuszcza się interwencję organów państwa tylko w takich przypadkach, w których osoba lub rodzina rzeczywiście nie mają możliwości samodzielnego przezwyciężania trudności życiowych. Świadczenia z pomocy społecznej powinny być dostosowane do konkretnej sytuacji indywidualnego beneficjenta. Nie mogą one w żadnej mierze gwarantować zaspokojenia wszystkich potrzeb osoby, która się o nie ubiega”.

Osoby bezdomne i inne osoby niemające dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą otrzymać zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Zasiłek celowy a kryterium dochodowe

Zamierzam złożyć wniosek o zasiłek celowy. Czy powinnam spełniać kryterium dochodowe?

Zasiłek celowy przyznawany jest osobom lub rodzinom spełniającym kryteria dochodowe.

Kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co 3 lata.

Od 1 października 2018 r. kwoty kryteriów dochodowych wynoszą odpowiednio:

- 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej;

- 528 zł dla osoby w rodzinie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama