REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Pozew o alimenty, uzasadnienie/ Fot. Fotolia
Pozew o alimenty, uzasadnienie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?

Co napisać w uzasadnieniu pozwu o alimenty?

Na początku warto przedstawić sytuację rodzinną stron: kiedy urodziło się dziecko, od kiedy pozwany nie płaci na utrzymanie małoletniego. Jako dowód dołączmy odpis aktu urodzenia dziecka. Odpis zupełny składamy, gdy dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, skrócony – w przypadku dziecka ze związku małżeńskiego.

REKLAMA

Uzasadnienie potrzeb dziecka i możliwości rodzica

Pamiętajmy o tym, iż wysokość alimentów zależy od możliwości zobowiązanego (rodzica) oraz od potrzeb osoby uprawnionej (dziecka).

REKLAMA

W wyroku z dnia 25 marca 1985 r. (sygn. akt III CRN 341/84 Sąd Najwyższy stwierdził, iż „pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez sąd. Odmienny pogląd pozostawałby w sprzeczności z zasadą równej stopy życiowej dzieci i rodziców, obowiązującej także w sprawach alimentacyjnych”.

Dlatego w piśmie należy przedstawić sytuację materialną niepłacącego rodzica, jego możliwości finansowe, źródła dochodów. Pamiętajmy o tym, iż określenie „możliwości zarobkowe i majątkowe” to nie tyko rzeczywiście uzyskiwane dochody, ale także zarobki i dochody, które pozwany powinien i może powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych. Zasada ta może okazać się szczególnie pomocna, gdy nie znamy aktualnych zarobków rodzica bądź ukrywa on część swoich dochodów.

Z drugiej zaś strony w uzasadnieniu pozwu o alimenty należy udowodnić potrzeby dziecka. Jeżeli uczęszcza ono na zajęcia z języka angielskiego, przedstawmy dowody na wysokość uiszczanych z tego tytułu opłat. Opiszmy ponoszone na dziecko wydatki i poprzyjmy je odpowiednimi dochodami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie bez znaczenia jest tu również sytuacja majątkowa rodzica, który wychowuje i utrzymuje dziecko. Tu również należy podać wysokość dochodów i poprzeć ją odpowiednimi zaświadczeniami.

Jeśli rodzic płaci dobrowolnie, nie ma przeszkód, aby dochodzić alimentów w sądzie, jeżeli wysokość czy częstotliwość tych kwot nie odpowiada rzeczywistym potrzebom dziecka. W takiej sytuacji należy udokumentować dokonywane przez pozwanego wpłaty i porównać je z comiesięcznymi wydatkami ponoszonymi przez drugiego rodzica.

Nie tylko dokument może być dowodem

Poza dowodami z dokumentów możemy oprzeć się również na dowodach ze świadków czy przesłuchania stron.

Zobacz również: Jakie dowody powołać w sprawie o alimenty?

Poniżej przykładowy wzór uzasadnienia pozwu o alimenty.

Uzasadnienie pozwu o alimenty przykładowy wzór/Infor.pl

Uzasadnienie pozwu o alimenty przykładowy wzór/Infor.pl

Zobacz również: Pozew o alimenty na dziecko 2019 - wzór

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  REKLAMA

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  REKLAMA

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  REKLAMA