reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. będzie wypłacany w oparciu o kryterium dochodowe i kwoty obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać świadczenie? Jak powinien wyglądać wniosek?

Komu przysługuje zasiłek stały?

Jednym ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej jest zasiłek stały. Przysługuje on zarówno osobie samotnej, jak i osobie w rodzinie. Warunkiem jest tu niezdolność do pracy: całkowita lub z powodu wieku oraz spełnianie kryterium dochodowego. Od 1 października 2018 r. obowiązują nowe kwoty kryteriów dochodowych. Dla osoby samotnie gospodarującej wynosi ono 701 zł, a dla osoby w rodzinie – 528 zł.

Ile wynosi zasiłek stały?

Kwota zasiłku to różnica między kryterium dochodowym a dochodem osoby gospodarującej lub na osoby w rodzinie. Ponadto, w przypadku osób samotnie gospodarujących kwota zasiłku nie może być wyższa 645 zł.

Minimalna kwota zasiłku obowiązująca zarówno w przypadku osób samotnych, jak i osób w rodzinie to 30 zł miesięcznie.

Jak obliczany jest dochód?

Organ weźmie tu pod uwagę sumę przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku bez względu na tytuł oraz źródło ich pozyskania (poza kilkoma wyjątkami wymienionymi w ustawie).

W przypadku utraty dochodu ważne będą dochody z miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Kwota ta zostanie następnie pomniejszona o:

1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Kwoty zasiłku okresowego nie uwzględnia się przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego.

Pozostałe świadczenia i dochody, które nie będą wliczane przez organ wymienia art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej. Są nimi:

- jednorazowe pieniężne świadczenie socjalne;

- zasiłek celowy;

- pomoc materialna o charakterze socjalnym albo motywacyjnym, przyznawana na podstawie przepisów o systemie oświaty;

- wartość świadczenia w naturze;

- świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;

- świadczenie pieniężne i pomocy pieniężnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych;

- świadczenie wychowawcze wypłacane na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (potocznie nazywane 500 plus) oraz dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama