reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. będzie wypłacany w oparciu o kryterium dochodowe i kwoty obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać świadczenie? Jak powinien wyglądać wniosek?

Komu przysługuje zasiłek stały?

Jednym ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej jest zasiłek stały. Przysługuje on zarówno osobie samotnej, jak i osobie w rodzinie. Warunkiem jest tu niezdolność do pracy: całkowita lub z powodu wieku oraz spełnianie kryterium dochodowego. Od 1 października 2018 r. obowiązują nowe kwoty kryteriów dochodowych. Dla osoby samotnie gospodarującej wynosi ono 701 zł, a dla osoby w rodzinie – 528 zł.

Ile wynosi zasiłek stały?

Kwota zasiłku to różnica między kryterium dochodowym a dochodem osoby gospodarującej lub na osoby w rodzinie. Ponadto, w przypadku osób samotnie gospodarujących kwota zasiłku nie może być wyższa 645 zł.

Minimalna kwota zasiłku obowiązująca zarówno w przypadku osób samotnych, jak i osób w rodzinie to 30 zł miesięcznie.

Jak obliczany jest dochód?

Organ weźmie tu pod uwagę sumę przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku bez względu na tytuł oraz źródło ich pozyskania (poza kilkoma wyjątkami wymienionymi w ustawie).

W przypadku utraty dochodu ważne będą dochody z miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Kwota ta zostanie następnie pomniejszona o:

1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Kwoty zasiłku okresowego nie uwzględnia się przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego.

Pozostałe świadczenia i dochody, które nie będą wliczane przez organ wymienia art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej. Są nimi:

- jednorazowe pieniężne świadczenie socjalne;

- zasiłek celowy;

- pomoc materialna o charakterze socjalnym albo motywacyjnym, przyznawana na podstawie przepisów o systemie oświaty;

- wartość świadczenia w naturze;

- świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;

- świadczenie pieniężne i pomocy pieniężnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych;

- świadczenie wychowawcze wypłacane na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (potocznie nazywane 500 plus) oraz dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama