REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Alimenty Fot. Fotolia
Alimenty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.

Alimenty do ukończenia 25 lat

Świadczenia alimentacyjne orzeczone przez sąd lub ustalone w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat.

REKLAMA

To ważna zmiana, zawarta w projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw jest jeszcze przed przyjęciem przez Radę Ministrów. Przepisy, dotyczące granicy wieku dla świadczeń alimentacyjnych mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Oto najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie

Nowe regulacje nie będą miały zastosowania wobec dzieci niepełnosprawnych. Ponadto sąd będzie mógł przedłużyć okres pobierania świadczeń na żądanie uprawnionego dziecka.

Projektowany art. 133 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma brzmieć następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Świadczenie alimentacyjne rodziców względem dziecka, które nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wynikające z orzeczenia sądu albo ugody zawartej przed sądem lub mediatorem wygasa z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których dziecko nadal nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego na dalszy okres.”

Zmiany nie dotyczą samego uprawnienia do świadczenia alimentacyjnego należnego z mocy ustawy. Chodzi tu tylko o alimenty orzeczone wyrokiem sądu albo w drodze ugody zawartej przed sądem lub mediatorem.

Istotne jest również to, iż granica wieku ma obowiązywać jedynie w przypadku świadczeń alimentacyjnych zasądzanych po wejściu w życie nowych przepisów.

Początkowo projekt bardzo sztywno wyznaczał granicę wieku. Ministerstwo Sprawiedliwości przychyliło się jednak do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych i uwzględniło w projekcie również trudną sytuację dzieci niepełnosprawnych.

Co w sytuacji, gdy dziecko usamodzielni się przed ukończeniem 25. roku życia? Tak jak dotychczas rodzicowi będzie przysługiwało prawo do wniesienia pozwu o uchylenie alimentów.

W odwrotnym przypadku, kiedy pomimo ukończenia 25 lat dziecko nadal nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymywać, będzie musiało wystąpić do sądu z odpowiednim roszczeniem o przedłużenie okresu obowiązywania ustalonego świadczenia alimentacyjnego od rodzica.

Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości celem wprowadzenia powyższych zmian jest zmniejszenie ilości postępowań o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Do kiedy rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów?

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Nie istnieje zatem konkretnie określona przepisami granica wieku, po przekroczeniu której rodzice mogą uchylić się od alimentów względem dziecka. Decydują o tym okoliczności faktyczne danej sprawy.

Rodzice mogą jednak uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy ich zdolności oraz cechy charakteru pozwalają na kontynuowanie nauki. Rodzice nie mogą zatem uchylić się od obowiązku alimentowania studiującego dziecka przez powoływanie się na to, że mogłoby ono już "utrzymać się samodzielnie", gdyby podjęło pracę z chwilą osiągnięcia średniego wykształcenia. Jedynie brak pozytywnych wyników w nauce uzasadniałby ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców” uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 lipca 1998 r. (ICKN 521/98).

Polecamy serwis: Alimenty

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę podjąłem pracę w polskiej firmie gdzie przez 10 lat odprowadzałem składaki licząc że po osiągnięciu wieku emerytalnego dostanę dodatek w formie emerytury z ZUS. Niestety jestem karany za PESEL.

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA