REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

Subskrybuj nas na Youtube
Opieka nad seniorem/fot. Fotolia
Opieka nad seniorem/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Program Opieka 75+ odpowiedzią na potrzeby seniorów

– Jedna z seniorek napisała wiersz, w którym nazwała mnie aniołem. Wtedy zrozumiałam, jak ważną pracę, my opiekunowie wykonujemy. Dla wielu osób starszych jesteśmy jedynym wsparciem w codziennym życiu – mówi opiekunka z 15-letnim stażem. Dzięki programowi Opieka 75+ gminy zwiększają liczbę godzin usług dla seniorów.

REKLAMA

REKLAMA

Program Opieka 75+ realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

– Jedna z moich podopiecznych ma 99 lat i jest uzależniona od mojej opieki. U tej seniorki prowadzę całe gospodarstwo domowe. Oznacza to, że planuję domowe wydatki, opłacam rachunki i robię zakupy. Gotuję i sprzątam. Zawsze też muszę znaleźć czas, żeby w tym zabieganiu usiąść i porozmawiać z osobą, którą się opiekuję – mówi Dorota Puchała z Polic, która od 20 lat pracuje jako opiekun. Obecnie pani Dorota ma troje podopiecznych, w tym osobę po udarze i osobę leżącą.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

– Osoby starsze często są samotne. Zdarza się, że członkowie rodzin chętnie współpracują, ale aktualnie opiekuję się seniorami pozostawionymi samym sobie. Zauważyłam, że starsi ludzie szukają wymówek dla dzieci i wnuków. Mówią, że muszą pracować, że migrowali, że nie mogą z nimi być. Cały czas uczę się, jak najlepiej ich wspierać – mówi Dorota Puchała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program skierowany do osób samotnych i pozostających w rodzinach

REKLAMA

W 2019 r. program będzie realizowany w rozszerzonej formie, tj. będzie skierowany nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach. Ponadto, w roku 2019 z programu będą mogły skorzystać także te gminy, które realizują usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są jednostki samorządu terytorialnego. Zmiana ta spowoduje, iż program obejmie zasięgiem większą liczbę gmin.

W  roku  2017  pomocą  w  formie  usług  opiekuńczych,   w tym specjalistycznych  usług opiekuńczych, objęto 105 745 osób, czyli o 6 proc. więcej (ponad 6 tys. osób) niż w roku 2016, w  którym  tą  pomocą  objęto  99 368  osób. 

– Moi podopieczni wyczekują mojej obecności. Obecnie mam pod opieką cztery osoby, przy czym jedną od miesiąca. Właśnie ta nowa podopieczna czeka na mnie najbardziej, bo wniosłam w jej życie normalność – opisuje Jolanta Gronowska, opiekun z 15-letnim stażem. Jak dodaje, jedno ze zdarzeń utkwiło opiekunce szczególnie w pamięci. – Kiedyś jedna z seniorek napisała wiersz, w którym nazwała mnie aniołem. Wtedy zrozumiałam, jak ważną pracę, my opiekunowie wykonujemy. Jesteśmy wsparciem w codziennym życiu – mówi Jolanta Gronowska.

Seniorzy czują, że otrzymują rekompensatę po wielu latach pracy

W małych miastach starsi ludzie mogą liczyć czasem na odwiedziny sąsiadów, ale wciąż potrzebują regularnej opieki i poczucia bezpieczeństwa.  – Wsparcie państwa w realizacji tak ważnego zadania, jakim jest zapewnienie opieki seniorom w dobie starzejącego się społeczeństwa, jest niezmiernie ważna – mówi Ilona Kulik, kierownik działu usług opiekuńczych z Ośrodka Pomocy Społecznej z Police. Dodaje, że usługami opiekuńczymi w ramach programu Opieka 75+ w 2018 r. objętych zostało 25 osób. Na rok 2019 Gmina Police ponownie wystąpiła o dotację w ramach Programu i podwoiła liczbę osób na 50, które chciałby wesprzeć. – Zainteresowanie programem jest duże – uzasadnia Ilona Kulik.  – Seniorzy są zadowoleni, że mogą skorzystać z tej oferty. Mają zwiększone poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia, że państwo polskie o nich pamięta. Jak twierdzą stanowi to dla nich rekompensatę po wielu latach pracy dla naszego kraju – dodaje.

Z kolei Jolanta Moszczyńska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radoszycach mówi, że ośrodek jest uczestnikiem pierwszej edycji programu Opieka 75+.
Dzięki realizacji programu można było skierować dodatkową pomoc  dla 33 osób. W roku 2019 również  pragniemy kontynuować program Opieka 75 +, gdyż seniorzy już nie chcą zmniejszenia godzin usług mówi Jolanta Moszczyńska.

Opieka 75+ wsparciem dla gminnego budżetu

– Starzejące się społeczeństwo oraz coraz mniejsza chęć członków rodziny do zapewniania opieki, powoduje tendencję wzrostową osób, które potrzebują wsparcia w formie usług opiekuńczych – mówi Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektor MOPR w Świnoujściu Przyznaje, że możliwość pozyskania dofinansowania z budżetu państwa części kosztów realizacji zadania w zakresie świadczenia usług dla osób w wieku powyżej 75 lat, pozwala na odciążenie budżetu miasta w tym zakresie. W Świnoujściu w 2018 roku usługami opiekuńczymi ogółem objętych było 245 seniorów, z tego w ramach programu Opieka 75+ objęto 50 osób. Osoby objęte usługami w ramach programu w minionym roku stanowiły ok. 20 proc. ogółu wszystkich osób korzystających z usług opiekuńczych.

– Usługi opiekuńcze w naszej gminie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Zofia Krzemieńska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Z kolei Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim mógł zwiększyć liczbę godzin usług opiekuńczych i wesprzeć pomocą nowe środowiska osób samotnych, które ukończyły 75 lat. Programem w gminie objętych było do czerwca 2018 roku. 10 osób, natomiast od lipca 2018r. 12 osób. – Program zapewnia nam dofinansowanie kosztów, jakie ponosimy realizując usługi opiekuńcze w naszej gminie – mówią pracownicy.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA