REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Gwarancja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa ustawa deweloperska - jakie zmiany dla konsumentów?

Zabezpieczenie klientów przed upadkiem dewelopera jest celem nowej ustawy deweloperskiej przygotowanej przez UOKiK. Przepisy wprowadzają m.in. instytucję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Korzystny wyrok dla frankowiczów

Utrzymuje się korzystny dla frankowiczów trend orzeczniczy. Pozwany kredytobiorca nie będzie musiał zapłacić bankowi ogromnej sumy. Wyrok jest prawomocny.

Frankowicze przygotowują pozew grupowy wobec Skarbu Państwa

Kłopoty osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, ciągną się od lat. Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu zapowiada złożenie pozwu grupowego wobec Skarbu Państwa, w którym wskazane zostaną zaniechania nadzoru finansowego.

Kredyt frankowy - jak z nim walczyć?

Frankowicze uwaga: ciągle macie czas na złożenie pozwu w sprawie wyeliminowania z umowy kredytu tzw. klauzul indeksacyjnych. Jeśli sąd uwzględni pozew to możliwe będzie przewalutowanie długu na złotówki po kursie z dnia jego wypłaty. Należy jednak się spieszyć bowiem postępowania trwają długo, a przepisy mogą się zmienić w każdej chwili na korzyść banku. Istnieje również alternatywny sposób, by walczyć z bankiem, choć jest on dosyć kontrowersyjny, to jednak może być skuteczny.

REKLAMA

Zakaz pobierania odsetek od odsetek przez banki - projekt Prezydenta

Zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja bankowa. Prezydent chce to zmienić. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został skierowany do Sejmu.

GBS Bank – znajomy bank z inicjatywą

Aby podsumować działalność Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku od samych początków jego działalności, należy wspomnieć o dynamicznym rozwoju, zmaganiach z niekorzystną koniunkturą i konsekwentnym wzroście pomimo wzlotów i upadków światowej gospodarki. GBS Bank to jednak przede wszystkim bank stawiający na relacje

Jak rozliczyć prowizję bankową pobieraną z rachunku walutowego

Spółka cywilna prowadząca pełną księgowość posiada firmowy rachunek walutowy. Od wpływających zapłat należności oblicza różnice kursowe i księguje w koszty lub przychody finansowe. Bank pobiera prowizję od wpływu waluty, którą spółka przelicza według kursu średniego NBP z dnia poprzedniego i księguje w koszty usług. Czy trzeba również naliczać i księgować różnice od własnych środków pieniężnych?

Gwarancje popularnych samochodów – Fiat Tipo

W tym cyklu będziemy się przyglądać warunkom gwarancyjnym popularnych modeli aut w naszym kraju. Zaczynamy od bestselleru włoskiego producenta, kompaktowego Fiata Tipo.

REKLAMA

Opłata za udzielenie gwarancji nie stanowi kosztu finansowania dłużnego

W związku z tym, że wynagrodzenie stanowiące opłatę za udzielenie gwarancji nie wiąże się z przekazaniem spółce żadnych środków finansowych, z których mogłaby ona korzystać, koszty te, jako niezwiązane z uzyskaniem lub korzystaniem z finansowania dłużnego, nie będą stanowiły dla podatnika kosztów finansowania dłużnego.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto będzie łatwiejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o usługach płatniczych, której zadaniem jest ułatwienie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg nowych przepisów?

Od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie pracownika na rachunek bankowy

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. z 2018 r., poz. 357) z dniem 1 stycznia 2019 r. wprowadza zmiany m.in. w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 108) dotyczące zasad wypłaty wynagrodzenia pracownikom.

Gwarancja, rękojmia - reklamacja konsumenta, obowiązki sprzedawcy i gwaranta

Uprawnienia reklamacyjne konsumentów oraz obowiązki sprzedawców towarów i usług wynikające rękojmi i obowiązki gwarantów wynikające z udzielonych gwarancji wyjaśniają eksperci z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyjaśnienia dotyczą m.in. problemów z reklamacją rzeczy kupionych w internecie od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą, towarów używanych, czy zakupów nabytych za granicą. Warto też wiedzieć jakiej pomocy może udzielić rzecznik konsumentów lub organizacja konsumencka, a także co zrobić jeżeli konsument zawarł umowę wskutek wprowadzenia w błąd przez pracownika przedsiębiorcy.

Błędny przelew - łatwiejsze odzyskanie pieniędzy

Właściciel konta, na które trafiła błędna wpłata, zostanie o tym poinformowany. Nowe przepisy wprowadzają możliwość egzekucji środków.

Milczące uznanie reklamacji przez instytucję finansową

"Nieudzielenie przed podmiot rynku finansowego odpowiedzi na reklamację skutkuje jej milczącym uznaniem, to jest rozpatrzeniem zgodnie z wolą klienta" - mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika w takiej sytuacji bank czy ubezpieczyciel tylko w wyjątkowych sytuacjach może kwestionować zasadność naszych roszczeń.

Ustawa o nowym systemie wsparcia małych i średnich firm z podpisem prezydenta

Dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie firmy będą mogły otrzymywać gwarancje i poręczenia na ok. 9 mld. zł rocznie. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Gwarancyjny.

Rachunek escrow zabezpieczy transakcję zbycia udziałów lub akcji

Strony transakcji sprzedaży udziałów (akcji) zazwyczaj nie są sobie wcześniej znane a rozpoczęcie negocjowania warunków umowy jest pierwszą okazją do nawiązania między nimi kontaktu. Zrozumiałe jest że, w szczególności w takich przypadkach kupujący i sprzedający mają do siebie ograniczone zaufanie, a sama transakcja może być kwalifikowana jako ta o podwyższonym ryzyku. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie interesów majątkowych obu stron transakcji i tym samym zminimalizowanie ryzyka kontraktowego, jest rachunek zastrzeżony (rachunek escrow).

Jak przez Internet założyć profil zaufany?

W dzisiejszym świecie coraz więcej spraw można załatwić za pomocą Internetu. Jest to możliwe dzięki wciąż zwiększającej się liczbie e-usług. Aby móc skorzystać z możliwości załatwiania spraw bez wychodzenia z domu należy posiadać profil zaufany.

W jaki sposób dochodzić swych praw, gdy nowo zakupiony towar psuje się albo ma wady

Po raz trzeci ruszyła kampania „Masz prawo”. Tym razem miejski rzecznik konsumentów w Warszawie podpowiada co można zrobić gdy odkryliśmy wady nowo zakupionego towaru, których w chwili zakupu nie było widać. Można wybrać między gwarancją a rękojmią.

Informacja o głównym świadczeniu i ryzyku związanym z produktem finansowym

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postawiono istotne dla „polskich frankowiczów” pytanie prejudycjalne mające za przedmiot obowiązek informacyjny banku w zakresie ryzyka związanego z produktem finansowym. Trybunał orzekł, że informacja taka powinna zostać wyrażona prostym i zarozumiałym językiem.

Coraz niższe oprocentowanie bankowych lokat

Dla banków oprocentowanie lokat jest wciąż zbyt wysokie, dlatego nie są zainteresowane środkami klientów. Oprocentowanie jednak spada i według prognoz ekspertów nadal będzie się obniżać.

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego 2017/2018

Posiadając konto bankowe, możesz upoważnić inną osobę do dokonywania dyspozycji czy pobierania zgromadzonych na nim środków. Istotą jest zawarcie oświadczenia, które określi zakres pełnomocnictwa, w tym m.in. czas i rodzaj dokonywanych czynności prawnych. To także furtka dla zabezpieczenia swoich finansów na wypadek śmierci - na zasadach określonych w przepisach. Warto czasem dać umocowanie krewnemu, by sprawował pieczę nad stanem rachunku.

Reklamacja obuwia

Obuwie można zareklamować na podstawie niezgodności towaru z umową u sprzedawcy lub u producenta. Taka niezgodność może się pojawić np. gdy okaże się, że but jest uszkodzony. Reklamację można złożyć na dwóch podstawach: gwarancji producenta lub rękojmi za wady towar

Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?

Warto regularnie przeglądać historię swojego rachunku oraz dochodzić swoich praw. Co jednak zrobić jeśli bank nie przyjmie reklamacji - radzi Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego.

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

W przypadku roszczeń o mniejszej wartości, może się okazać, że angażowanie sądu cywilnego jest po prostu nieopłacalne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem może być polubowny sposób rozstrzygnięcia sporu. Warto sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie ma przeciętny klient banku, SKOK-u, firmy pożyczkowej albo ubezpieczyciela.

Zmiany w udzielaniu kredytu hipotecznego 2017 r.

Zmiany w udzielaniu kredytu hipotecznego zapewnią większą ochronę konsumentów oraz ograniczą prawo do udzielania kredytów hipotecznych przez firmy pożyczkowe. Ponad to kredyt będzie udzielany w takiej samej walucie jak wynagrodzenie kredytobiorcy.

Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową. Obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące danej czynności bankowej, np. zaciągniętego kredytu lub prowadzonego rachunku bankowego. Osoba, której dotyczą te dane może jednak upoważnić bank do ich przekazania wskazanemu przez siebie podmiotowi.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Ustawa antylichwiarska groźna dla rynku obligacji - grudzień 2016

Przedstawiony 7 grudnia projekt tzw. nowelizacji antylichwiarskiej budzi od tygodnia gorące dyskusje w branży pożyczkowej. Większość z nich dotyczy ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Proponowane zmiany mogą mieć jednak znacznie dalsze konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym dla rynku obligacji.

Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?

Tajemnica bankowa jest dobrem osobistym każdego człowieka, jednakże są sytuacje, w których bank musi ją ujawnić. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej może nastąpić wyłącznie na wniosek ściśle określonych prawem bankowym podmiotów.

Gwarancje de minimis uzyskasz także w 2017 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało o przedłużeniu o 1 rok programu gwarancji de minimis. Po nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów program ten wygaśnie 31 grudnia 2017 r.

Uzyskanie nieodpłatnej gwarancji zabezpieczającej wykonanie zobowiązań jest przychodem podatkowym

Czy w przypadku skorzystania przez podatnika z nieodpłatnej gwarancji uzyskuje on nieodpłatne świadczenie, a jeżeli tak, to czy wtedy podatnik uzyskuje opodatkowany przychód?

Gwarancje kredytowe na wdrażanie innowacji dla małych firm

Do 31 grudnia 2016 r. mikro-, małe i średnie firmy mogą się ubiegać o gwarancje kredytowe na wdrażanie innowacji. Budżet programu wynosi 250 mln zł, co pozwoli na uruchomienie kredytów w wysokości blisko 420 mln zł. Tego typu instrumenty będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw. W Europie Zachodniej około 15 kredytów na 100 jest udzielanych z poręczeniem czy gwarancją. W Polsce ich udział jest znacznie niższy.

Zobowiązania gwarancyjne w orzecznictwie SN

W obrocie gospodarczym bardzo często sięga się po konstrukcję świadczenia przez osobę trzecią (art. 391 k.c.), jako swoistą gwarancję uzyskania efektu w postaci określonego zachowania się osoby trzeciej, nie będącej stroną umowy (np. małżonków lub dzieci składającego oświadczenie).

Jak zminimalizować skutki blokady rachunku bankowego firmy?

Prokuratura może wydać postanowienie o blokadzie rachunku bankowego z uwagi na otrzymanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa prania brudnych pieniędzy lub gromadzenia środków w celu finansowania terroryzmu. Jak długo może trwać taka blokada? Jakie działania może podjąć przedsiębiorca?

Skutki wcześniejszej spłaty kredytu

Jakie są skutki wcześniejszej spłaty kredytu? Co oznacza proporcjonalność obniżenia kosztów?

Za co można stracić gwarancję na samochód?

Za co można stracić gwarancję na samochód? Przyczyn cofnięcia gwarancji przez producenta pojazdu może być wiele. Firmy motoryzacyjne kształtują jej warunki dowolnie. I mają do tego prawo.

Rękojmia czy gwarancja?

Rękojmia czy gwarancja - czym różnią się te instytucje prawne? Z jakich uprawnień rzeczywiście korzystamy, gdy coś się zepsuje?

Niewykorzystana rezerwa na naprawy gwarancyjne w księgach rachunkowych

Spółka z o.o. produkuje wyroby gotowe. W 2014 r. utworzyła rezerwę na naprawy gwarancyjne. Na dzień bilansowy 31 grudnia 2015 r. okazało się, że wartość wszystkich napraw była mniejsza niż utworzona rezerwa. Czy niewykorzystaną rezerwę należy odpisać w ciężar pozostałych przychodów operacyjnych?

Przedłuż sobie gwarancję na instalację LPG marki STAG!

Właściciele aut z instalacją LPG marki STAG mogą wydłużyć jej gwarancję. Jeśli spełnia ona określone warunki to nawet jeśli jest używana będzie mogła zostać objęta opieką gwaranta nawet o 5 lat dłużej.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Znacząca część społeczeństwa posiada zawarte umowy kredytu z bankami. W trakcie jego spłacania mogą się pojawić problemy z jego bieżącą płatnością. W takiej sytuacji wierzyciel wypowiada umowę kredytu żądając spłaty całego zadłużenia. Jak się wtedy bronić ? Należy zawsze sprawdzić umowę kredytu, warunki wypowiedzenia umowy oraz postanowienia regulaminu danego banku obowiązujące w dniu jej zawarcia.

NBP obliczył straty na ustawie o frankowiczach

Narodowy Bank Polski obliczył potencjalne straty banków, które w związku z ustawą o frankowiczach straciłyby około 21 mld zł, czyli około 20 proc. więcej, niż zysk brutto.

Łatwiejszy dostęp do konta bankowego po osobie zmarłej od 2017 r.

Nowelizacja prawa bankowego zakłada ułatwienie spadkobiercom uzyskanie informacji o rachunkach bankowych osób zmarłych. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Jak rozliczyć koszty gwarancji w podatku VAT

Nasza Spółka nabyła wysoko-wyspecjalizowane maszyny budowlane. Na każdą z maszyn została udzielona gwarancja. W umowie zawarto zapis, że sprzedawca zobowiązany jest do pokrycia niezbędnych i udokumentowanych kosztów poniesionych przez naszą Spółkę (jako nabywcę) związanych z usunięciem wad dotyczących ww. maszyn (objętych gwarancją). Nie będziemy zwracać maszyn do naprawy. Usuwanie ewentualnych usterek będzie po naszej stronie jako nabywcy. Sprzedawca zwróci nam natomiast koszty napraw.

Polski a europejski konsument - gwarancja i reklamacja

Czy polski konsument rożni się od tego zagranicznego swoimi prawami w obszarze gwarancji i reklamacji? Informacje na ten temat można znaleźć w raporcie Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) „Warranty are they worth money?”.

Gwarancja komercyjna, niezgodność towaru z umową w UE

Każdemu konsumentowi w Unii Europejskiej przysługuje prawo do dochodzenia swoich praw od sprzedawcy. Co w przypadku, gdy sprzedawca zaproponuje gwarancję za opłatą lub gdy towar jest niezgodny z umową?

Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 2

Podpisałeś umowę z bankiem? Możesz z niej zrezygnować w ciągu 14 dni. Każdy klient banku może w dowolnym momencie spłacić swoje zadłużenie prze terminem zawartym w umowie. Wysokość oprocentowania kredytu oraz zabezpieczenia, jakie powinien przedstawić konsument, by otrzymać kredyt wraz z ich wysokością to tylko niektóre z rzeczy, które należy sprawdzić przy podpisywaniu z daną instytucją umowy o kredyt. Zobacz poradnik na co zwracać uwagę podpisując umowę z bankiem?

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych dla spadkobierców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi w życie

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wchodzi dziś (15 grudnia 2014 roku) w życie. Oznacza to, że możliwe będzie zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu. Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w ofercie polskich banków?

Kryteria oceny ofert według nowych przepisów PzP

Nowelizacja przepisów prawa zamówień publicznych wprowadziła nowe kryteria oceny ofert, z których mogą korzystać zamawiający. Należą do nich oczywiście cena, ale również termin realizacji zamówienia czy też warunki gwarancji. Z których kryteriów najczęściej korzystają zamawiający?

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

REKLAMA